„om nuttig te zijn 128 B. „Pro Patria" Deze auteur is van alle inzenders het dui delijkst in zijn motivatie: bevordering van het algemeen welzijn van het land zijner inwoning. Daarbij komt dat het „een onuitwisbaare schande" voor hem zou zijn „wanneer een buitenlander of vreemden de eer van dit werk kwam weg te dragen, zonder dat aan iemand uit on zer midden hier eenige devoire toe had aangewend"! Hij ziet één oorzaak voor de verslechter de afwatering: verminderde sluisgang ten gevolge van de opslibbing van het voorland. Met uitzondering van de Veer se sluis zijn alle sluizen „incapabel". Een verbrede Veerse sluis zou „het nadeelige winter water van gantsch Walcheren kunnen sueeren". Als aanvullende maat regel bepleit hij de bouw van enkele een voudige windwatermolens waarvan er één voor de sluis te Veere zou moeten komen. Een commissie zou de lokatie van de overige molens moeten bepalen; wel adviseert hij nog een centrale molen bij Sint Laurens, dus ongeveer in het hart van het eiland. De kosten van het totale project beraamt hij op f 54.000,- a f 60.000,-43). C. „De soberheid wekt vlydt en zoekt daar door zijn stut, zo dat het somtyds dient tot stee, en landmans nut" De lozing van het landwater wordt be lemmerd door het opslibben van de ha vens. Dat betekent dat verbetering van de sluizen en de bouw van watermolens zinloos is. Alleen de Veerse sluis werkt goed, maar daarbij zijn de veraf gelegen landen op het eiland onvoldoende ge baat. Het advies van deze auteur behelst de aanleg van een watergang tussen de stad Middelburg en een nieuw te bou- Schetskaart (behorend bij verhandeling D) van de situatie ter plekke van de monding van het Kanaal van Welzinge anno 1 801met tracé (aangeduid met de letters C) van een voorgesteld kanaal waarbij de zuidoostpunt van Walcheren (met het kasteel Rammekens) wordt afgesneden. Het noorden is linksonder. (AW nr. 236 J).

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 10