„om nuttig te zijn 130 Schetskaart (behorend bij verhandeling F van de hand van H. vanTiffelen) van een nieuw te bouwen uitwateringssluis metschuurkom en drie kleine sluisjes bij Wulpen burg tussen Veere en de Oranjepolder. Het noorden is rechts. (AW nr. 236 R). 5. De beoordeling Op 3 november 1 802 wordt in een ver gadering van het Perpetueel Comité verslag gedaan van de bevindingen van de beoordelingscommissie. Over het plan (B) om de Veerse sluis te vergroten is men onvoldaan. De suggestie, een wa tergang naar en een sluis bij Ritthem aan te leggen (C), verdient „in 't geheel gee- ne reflectie". Onvoldoende is ook de op lossing in de vorm van schepmachines (E). Het plan voor een nieuw kanaal tus sen Welzinge en Rammekens (D) schrijft de commissie toe aan een „kundig schrijver". Desondanks ontbreekt vol doende motivering, is het plan duur, en staat het niet aan de Polder Walcheren om het te entameren aangezien de sua- tie hiermee niet wordt gediend. De meeste aandacht was uitgegaan naar de verhandeling onder het motto „Om nuttig te zijn" (A). Die maakt aanspraak op volledigheid en kenmerkt zich door een „klare en bevallige" wijze van voor dracht. De commissie is niet over één nacht ijs gegaan want ze gewaagt ook van gedane peilingen ter controle van het betoog. De voorlopige conclusie is positief. Echter, herhaald overleg met de vertegenwoordigers van Walcheren (waardoor de kwestie naar de mening van het Genootschap al onnodig lange vertraging opliep) had dat oordeel her zien. De schrijver sprak te luchtig, te „boertig" over de ongegronde klachten van de boeren over het hoge binnenwa ter; zijn berekeningen van de hoeveel heid te verwerken water en die van de oppervlakte van het eiland waren on juist; en zijn aanbevelingen voor een be ter sluisbeheer wérden op Walcheren al opgevolgd. Op grond van deze bezwa ren luidde het eindoordeel: onvoldoen de. Daarmee was de kous echter niet af! Aangezien het zowel het Genootschap als de Polder te doen is „om de waar heid", gunt men de auteur nog een kans. Hij krijgt één maand de tijd om (weder om anoniem) de gemaakte bezwaren weg te nemen en behoudt zo de kans op de prijs49). Het is overduidelijk dat Walcheren in de zeafwikkeling van de prijsvraag de grote

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 12