was zoutelande een stad? 147 T'ÜOÏP ZQT'TtEXAMKE Gezicht op de kerk vanuit het zuiden (uitg. Bachiene: Vaderlandsche Geographie, 2e helft 18e eeuw). 1256/58 als grens van Zeeland (in het noord-oosten) vermeld. Ik kan in het midden laten of Bornisse toen nog een landnaam dan wel reeds een waternaam was - we kennen de Ber- nisse nu nog als binnengedijkt grenswatertje tussen Voorne en Put ten - want men is het er over eens dat hier werd aangegeven dat de heerlijkheid Voorne toen tot Zeeland behoorde. Die omvatte dan Oost- voorne (nu het eiland Voorne) en Westvoorne (nu Goeree), en later ook Zuidvoorne (nu Flakkee). Zuiver geografisch gezien is het logisch dat men onder het begrip Zee-land aan vankelijk het gehele door de zee beïnvloede gebied tussen het vaste land van Zuid-Holland en dat van Vlaanderen verstond, dus inclusief Voorne. Bovendien hadden de heren van Voorne, machtigste edelen on der de graven van Holland die hen zelfs met „neef" aanspraken, vanaf vermoedelijk 1204/06 de neven functie van burggraven van Zeeland onder die graven. Deze functie hield veel minder in dan die van de vanaf einde 10e eeuw gecreëerde burg graven over diverse districten in Vlaanderen, en voor de heren van Voorne was de macht over hun eigen heerlijkheid verreweg het belang rijkste. Hun enige relatie met de gra ven van Holland was dat zij hen for meel als hun leenheer erkenden, maar verder waren ze geheel onaf hankelijk binnen hun heerlijkheid, die dan ook „vrij" werd genoemd. Hoewel de keur van 1256/58 zegt dat ze ook voor Voorne gold, wordt zelfs dat betwijfeld. Het Zeeuwse burggraafschap werd door de keuren van 1 328 terugge bracht tot niet veel meer dan een le ge titel, de heer van Voorne kreeg zelfs een schadevergoeding van de graaf, en vanaf 1372 toen het ge slacht Voorne uitstierf zijn heerlijk heid en burggraafschap nooit meer in één hand geweest. Geografisch werd de scheiding tussen Voorne en Zeeland groter door de zich verwij dende zeegaten, en in detijd van Ka- rel V twijfelde men of Voorne bij Hol land dan wel bij Zeeland moest wor den gerekend. De wegen van Zee land en Voorne gingen dus uiteen, en hoewel de keur van 1256/58 tot 1495 bleef gelden is het begrijpelijk dat de klassieke maar achterhaalde grenzen Bornisse en Heidenzee (zie hiervoor onder b.) al veel eerder uit de oorkonden verdwijnen: Taal (p. 59 en noot 93) noemt hiervoor als laatste jaar 1 380, en dat is dan 8 jaar na het uitsterven van het geslacht Voorne. Wél komt deze grensaan- duiding nog in 1462 voor in de grie ven die de Staten van Zeeland toen inbrachten bij de latere Karei de Stoute (Fruin II, p. 143): kennelijk vond men het veilig om in dit oot moedig smeekschrift de officiële ter minologie aan te houden. De in elkaar gesmeten keur van 1 290 spreekt zichzelf tegen door in de aanhef de Grevelingen als grens van Zeeland te noemen, en in artikel 1 29 de Bornisse. Hier zal wel een rol gespeeld hebben dat de heer van Voorne niet meedeed met de Vlaamsgezinde Zeeuwse adel en trouw bleef aan Floris V, zodat de edelen er weinig in zullen hebben gezien om de heerlijkheid Voorne onder de afgedwongen keur te laten vallen. Zelfs wilden zij de burggrafe- lijke bevoegdheden verminderen ten gunste van die van een Zeeuwse bal juw, op wie zij meer greep zouden hebben. Al met al: als artikel 4/23 van de keur van 1495 de Bornisse nog als grens van Zeeland noemt, dan is dat in strijd met de werkelijkheid van toen, die erop neerkomt dat er geen poli tieke of geografische band meer was tussen Zeeland en Voorne. Als documentatiebronnen voor het vorenstaande gebruikte ik o.a. Hoek, Kort (archief heren van Voorne), Kossmann-Putto, Lenselink en Taal, naar wie ik kortheidshalve verwijs, b. De Heidenzee was in de keur van I 256/58 de grens van Zeeland met Vlaanderen ter plaatse van de huidi ge Westerschelde-mond, en was dit ook al volgens het voor de graaf van Holland vernederende verdrag van II 67 met de graaf van Vlaanderen, waarbij het feitelijke gezamenlijke bestuur over Bewester Schelde inge steld werd. Let wel: het tegenwoor dige Zeeuwsch-Vlaanderen was tot in de Tachtigjarige Oorlog Vlaams gebied. In die mond lag in de 13e eeuw een groot eiland: Wulpen, met

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 29