was zoutelande een stad? 153 Laat ik tot slot nog even kort samenvat ten wat er voor en wat er tegen het be staan van een stad (in welke betekenis dan ook) Zoutelande pleit. Vóór: 1. De Zeeuwse keur van 1 256/58 zon dert van zijn werking diegenen uit die vallen onder de keuren van Mid delburg, Zierikzee, Westkapelle en Domburg, plaatsen waarvan het stadsrecht bekend is, èn van Zoute lande. 2. Vijf ambtelijke stukken van midden 1 5e eeuw spreken van een stad Zou telande. 3. In het huidige stratenplan lijkt nog de rastervormige opzet zichtbaar die kenmerkend is voor gestichte ste den. Tégen: 1Van een stadskeur van Zoutelande is niets te vinden. 2. De ambachtsvrouwe van Zoutelande zelf spreekt in de ambachtskeur van 1499 slechts van dorp en heerlijk heid. Hier eindig ik mijn verhaal, een verhaal van onzekerheden, tegenstrijdigheden en vraagtekens, en waarin ik wel ver moedens maar geen vaste conclusies heb durven neerleggen. Voor op- en aanmerkingen houd ik me graag aanbe volen. Uittreksel uit „De keuren van Zeeland" door Fruin II: Keur van 1256/1258: 57. Omne malefactum pastoribus in terra salsa per se iacentibus in vi ta sua illatum et omme reroef no- nuplum solvetur, et forefactum erit in gratia comitis. 29. Alle die mesdaet, die men doet den heerden, die liggen in souten lande, an haren live, ende allen roof sal men ghelden neghens- catte, ende die mesdaet sal sijn in tsgraven ghenaden. 29. Tous les fourfais que on a fait sur pastours gisant en terre salée, a leurs corps et toutes prinses ou pillories leur seront amende a IX doubles, eest a dire pour ung de nier IX et icellui meffait sera a la voulenté du conté. 70. Quidquid chora non discernit, hoc comes cum hominibus suis terminabit. 89a. Wat soe die kore niet en be- scheit, dat sal die grave met sy- nen mannen eynden. 89a. Ce que la keur ne comprent point, sera appointié par le conte et ses hommes. 114. Omnes manentes inter Bornisse et Heidiinszee sub uno iure et una chora habeantur exceptis choris de Middelburgo, de Zerixzee, de Westcappella, de Dumburgh et de Soutenlande. 89b. Alle diegheene, die woenen tus- schen Bornisse ende Heydene- zee, sullen sijn ondereen gerech te ende onder eene koere, sonder die van Middelborch, van Zeri- xee, van Wescapelen, van Dom- burch ende van Zoutenlande. 89b. Tous ceulx qui demeurent entre Bornisse et Heydenezee, seront soubz une justice et soubz une koire excepté de Middelbourg, de Zerixee, de Westcapele et Domburcg et de Zoutelande. Keur van 1290: Uit de aanhef: Ic grave Floris, momboer van Hol- lant, Zeelant, maken cont allen denghe- nen, die dit recht sullen zien of horen le- sen, dat wy hebben gegeven in den XXXVII jare onser ouder, by onsen vryen wille, met onsen voersienen rade, dese chore ende dese wet allen denghenen, die wonen of wonen zullen tusschen Caesant ende Greveninghe, ende alle die gront, die hiertusschen gelegen is, die men heet Zeelant, ewelic te ghedueren, uutgenomen Middelbourch, Ziericzee, Westcappelen ende Dombourch. Ende alle dinghen, die ghescieden bin den voirnoemden mereken ende op desen voirscreven gront, die den waerliken rechte toebehoeren, die sal men berech ten by deser chore ende by gheenre an dere chore, ende dese core en hevet gheene macht bin desen voirnoemden poerten, noch hare coren en hebben gheene macht buten haren porten 42. Van herden ende van zeeroef te doene. - So wie herden misdoet op uutdijeke, die in soute lande liggen, of luden, die in scepeng- hen liggen, liggende in die zee, ende reroef doen, dat sullen si neghenscatte gelden ende bete ren. 129. Van die grave te comen tusschen Bornisse ende Heydenzee. - Wanneer die grave is comen tus schen Bornisse ende Heydenzee, wat zo ghesciet binnen dien van manslachte, van blocken, van wonden of van leden of te slane, dat sal men twivout beteren. 135. Van dat die chore niet en onder- scheyt. - Alle dinc, dat dese cho re niet en bescheet, dat zullen die ghezworne sceeden by haeren eede. Ende daer si twifelike of spreket, wat die menynghe dae- rof es, dat meerre gevolch van den ghezworne sal voren gaen in waerheden, in vonnissen ende in allen dinghen, die hem toebe hoeren. 136. Van den Zeeusschen mereken. - Daer dese chore int beghin sprect van haren mereken, dat verclaersen wy, dat ment aldus sal verstaen: tusschen Casant ende Gravenynghe, Hontmuden ende die zee ende alle die gront ende alle die landen, die hierbin nen ghelegen sijn, uutghenomen die voerscreven porteren; ende daer sy spreect bin deser chore, dat es bin desen voerscreven mereken. Keur van 1495: Hfdst. 3 art. 1 1 Item dat alle bezoutte landen zullen buy- ten deser kuere wesen, als zy van ouds geweist hebben: maer den scade, die men den heerder doet, die in zoutte lan den liggen, dat sal men hem beteren ne gen scatten van den misdadegen goede ende den grave oick IX scatte. Ende wor den zy geslegen, gequest, verlempt oft lijf oft let genommen, dat sal men partie ende den grave beteren, gelijck oft bin nen vrede gheschiet ware. Hfdst. 4 art. 23: Item dat alle dieghone, die woenen tus schen Bernisse ende Heydenzee, zullen wesen onder dese kuere ende onder dit

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 35