ZEEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 37 nummer 4 -1987 GRENZEN EN HUN LIEFTALLIGHEDEN Jozef Deleu In oktober 1 986 ontving ik van Margue rite Yourcenar, lid van de Acedémie Francaise en thans wonend op een ei land1 voor de kust van de Verenigde Sta ten, een prentbriefkaart met de medede ling: „Je serai Amsterdam „Hotel de l'Europe", du 10 au 20 novembre, pour Ie cas oü vous désireriez me rencontrer. Bien sincèrement." Reeds eerder had ik het uitzonderlijke voorrecht, zij het heel kort, deze „grande Dame" van de Franse literatuur te ont moeten in haar geboortestreek, de Fran se Westhoek, waar zij aanwezig was bij de oprichting van de stichting die haar naam draagt en die ijvert voor het be houd van het natuurschoon van de rij zachte heuvels, waarvan de zwarte Berg, „Ie Mont Noir", in haar geboortedorp is gelegen. Op 14 november luisterde ik in „Hötel de l'Europe" een onvergetelijke morgen lang, naar de verhalen van deze meer dan tachtigjarige vrouw, die vinnig en helder, maar ook met melancholie ver telde over haar land en herkomst, haar „pays d'origine", het meest westelijke Vlaanderen waardoor de Frans-Belgi sche staatsgrens loopt, die er tot op van daag de dag niet in is geslaagd de na tuurlijke eenheid van deze streek te ver breken. Marguerite Yourcenar vertelde mij over de bronnen van haar oeuvre, over de diepste grond van waaruit zij literair be drijvig is. „Hoewel ik Francaise ben", al dus Marguerite Yourcenar, „en de Fran se taal mij van kindsbeen af heeft gete kend en ook het instrument is van mijn schrijversschap, kan ik mezelf niet voor stellen zonder Vlaanderen, zonder de streek waar ik voor het eerst in mijn be staan werd geconfronteerd met de zui verheid en de kracht van de grote din gen: het water, de lucht en de aarde. Vlaanderen is de verwondering van mijn leven, het emotionele fundament, „Ie pays des grandes émotions". Vlaande- Lezing gehouden te Middelburg op 20 juni 1 987 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Belgisch-Nederlandse Vereniging Zee land (BENEV). Jozef Deleu is hoofdredacteur van het algemeen-Nederlands cultureel tijd schrift „Ons Erfdeel" en van het tijdschrift „Sep- tentrion, revue de culture néerlandaise". ren biedt mij dingen die Frankrijk voor mij niet in dezelfde mate bezit". Wat Marguerite Yourcenar in dat ge sprek onder woorden heeft gebracht, is een realiteit waarmee iedereen die in een grensstreek is geboren of getogen, op een of andere manier heeft te maken. Hij of zij voelt zich van deze kant, maar ook van de andere kant. In het leven van de „citoyen" of „citoyenne de la fron- tière" speelt de grens een grote rol, in al le opzichten. Als ik vanuit mijn werkkamer in de „Stichting Ons Erfdeel" te Rekkem over de velden kijk waardoor nauwelijks zichtbaar op enkele meters afstand de Frans-Belgische grens meekronkelt met de sloot, overvalt mij vaak de aanstoot gevende gedachte dat het een voorrecht is te mogen leven vlakbij een grens die je zonder moeite kunt passeren, maar die je terzelfdertijd ook bescherming biedt. Aanstootgevend is deze gedachte om dat ze enige blijdschap verraadt, daar waar ik eigenlijk alleen maar bedroefd zou mogen zijn om de begrenzing van de grens, om de wonde die iedere schei dingslijn, hoe denkbeeldig ook, altijd be tekent. Met het klimmen der jaren kreeg ik ech ter ook een groter uitzicht op beide kanten van de grens. Dat stelt mij dan weer gerust en ik ben dan weereen beet je minder beschaamd omdat ik niet hele maal ben als zij die geen grenzen ken nen, of althans doen alsof ze geen gren zen kennen. Waar ik sta, ben ik grens geworden, loopt de grens doorheen mezelf; ze ver vult mij met het besef dat ik eigenlijk niet zonder zou kunnen leven. Ik ben van deze kant en ik ben van de overkant. Ik ben van het leven dat niet ophoudt zich aan grenzen te bezeren, aan grenzen die misschien een enkele keer verlegd kunnen worden, maar die altijd de neiging vertonen om terug te keren naar hun oorspronkelijke bedding. Kijkend over het prachtige, golvende land dat zich ontrolt voor het raam van mijn werkkamer aan de Frans-Belgische grens, ben ik mij ervan bewust gewor den hoe achter de heuvel, in het Noord franse Rijsel, op nauwelijks twintig kilo meter, op het eind van de negentiende eeuw mijn vader werd geboren uit een Franse moeder en een Vlaams-Belgi sche vader, een melkboer, die aan de rand van die stad een boerderij dreef met niets dan weilanden vol bruine Kas- selkoeien, met op de achtergrond de in dustriële grauwheid van het Franse noorden, of beter het zuidelijkste Vlaan deren of nog beter van de Nederlanden in Frankrijk. Op de grens is alles, maar vooral de jui ste naam van een landstreek, dubbelzin nig. Die dubbelzinnigheid is vaak ver moeiend, in de trant van Zeeuws-Vlaan- deren dat Nederland is, maar ook een beetje Vlaanderen, als u zo vriendelijk wilt zijn te begrijpen wat ik daarmee in mijn politieke onschuld bedoel! Achter de Frans-Vlaamse heuvel en de bunkers die deze dreigend beheersen en die ik dagelijks vanuit mijnwerkkamer in het oog houd, ligt de oorsprong van mijn voor sommigen onbetrouwbaar lijkende belangstelling voor grenzen en hun lief talligheden! Bij velen roepen grenzen weerstand op of lokken reacties uit. Grenzen zijn niet zelden muren van wanhoop. Bij mij ma ken grenzen een gedrevenheid los, die ik eigenlijk nog nooit onder woorden heb proberen te brengen. Ze kunnen mijn geestdrift niet doven. Ze irriteren mij, ik wil ze passeren, ik wil erover klimmen, ik wil ze negeren, als het mij uitkomt. Ik wil ze trotseren Mijn vader, in Rijsel geboren, heeft nooit in die zin over grenzen gedacht. Zoveel is zeker. Hij was de zoon van een ingekeer de Francaise die Rijsel met haar man moest verlaten toen bleek dat mijn grootvader „de baan niet verdroeg", zoals ze dat schroomvol en jansenistisch in het Westvlaams zeggen. Telkens als mijn goede grootvader een pint melk verkocht aan een caféhoudster rekende hij het tot zijn plicht ook een borrel tot zich te nemen. Op den duur werd zijn be drijf een bedreiging voor zijn gezond heid en zonder de tussenkomst van mijn grootmoeder was hij roemloos ten onder gegaan.

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 3