„de zeeuwse uitdaging" 164 Hieruit blijkt niet alleen het belang van een goede infrastructuur voor de (eco nomische-) ontwikkeling, maar vooral ook dat onder dit begrip meer verstaan kan worden. Het is niet altijd zo dat een verbeterde infrastructuur even belang rijk is voor de beoogde ontwikkeling als voor het verbeteren van het leefklimaat voor de Zeeuwse bewoners. Immers ver keersverbindingen kunnen een aantas ting van het landschap en de rust teweeg brengen, waardoor het leefklimaat ne gatief beïnvloed kan worden. Zeker in dien bij de planning met deze bezwaren rekening wordt gehouden en onnodige aantasting wordt voorkomen, zal het saldo van de verbeterde verkeersverbin dingen voor de beoogde doelstelling po sitief kunnen zijn. Wat is nog niet af? Verkeersverbindingen Het meest in het oog springend is uiter aard de WOV. Maar er zijn ook nog an dere onvoldoende schakels in de noord zuid verbinding. Dit geldt zowel vanuit de Randstad Holland als vanuit Belgisch Vlaanderen. Ten aanzien van dit laatste is de plaats van de WOV en de daaruit voortvloeiende aansluiting op het Belgi sche hoofdwegennet van doorslagge vend belang. Bij de noordelijke invals wegen vormen de verbindingen vanaf Hellegatsplein naar Zeelandbrug of Stormvloedkering met aansluiting op Walcheren een probleem. Een verbrede Zeelandbrug zou een verbetering kun nen betekenen. De ontwikkeling van het vliegveld Midden-Zeeland stagneert wegens het ontbreken van een helder toekomstperspectief. Voor zowel het gevestigde bedrijfsleven in Midden- Zeeland, de toeristische ontwikkeling*, als vanuit een verbeterd Zeeland-imago zou de uitbouw tot een (klein) regionaal vliegveld veiliggesteld dienen te worden Gelet op de snel groeiende betekenis van een moderne telecommunicatie-in- frastructuur voor met name de haven- schapsgebieden zou onderzocht moe ten worden of deze thans voldoende adequaat is. Thans beperkt tot toeristische attractie (rondvluch ten), op langere termijn wellicht ook van betekenis voor „continentaal" denkende vakantieganger met een zeer hoog bestedingspatroon. Culturele voorzieningen Het totaal aanbod van voorzieningen op het gebied van schouwburg, concerten, exposities en musea is beperkt in kwali teit èn kwantiteit. In de jaren 60 en 70 zijn over heel Zeeland nieuwe accom modaties gebouwd, maar dit heeft toch niet geleid tot een sprankelend cultureel leven. De oorzaak kan verschillend zijn. De een zegt dat deZeeuwse bevolking er kennelijk geen behoefte aan heeft, de ander houdt het op kortzichtigheid van vooral deZeeuwse (met name plaatselij ke) bestuurders, die door hun doorgaans conservatieve achtergrond daar zelf geen behoefte aan hebben en dus ook niet de bevolking die zij representeren. Vanwege de korte verbindingen vanuit Zeeuws-Vlaanderen met grote cultuur steden als Gent, Brugge en Antwerpen is het goed te begrijpen dat de mate van culturele activiteit in dat deel van de pro vincie vooral bepaald wordt door de aantrekkingskracht welke van deze Bel gische steden uitgaat. Een andere oor zaak van de achtergebleven belangstel ling is het soms minder degelijk be naderen van de zakelijke aspecten welke met cultuur samengaan. Het „rommelt" nogal eens in dat wereldje wat ongetwij feld te maken heeft met de aard en ka raktervan cultuurbeoefening en cultuur beoefenaars. Een derde mogelijkheid waarom de be langstelling achterblijft zou te maken kunnen hebben met een te zwaar accent op die kunstbeoefening die slechts een (te) gering deel van de bevolking aan spreekt. Activiteiten die wel veel aan dacht krijgen, zowel publicitairalsfinan- cieel, maar daardoor eerder een afhou dende reaktie veroorzaken en wellicht contraproduktief zijn. Wat de oorzaken ook precies zijn mogen, vast staat dat dit niet alleen de eigen inwoners betreft, maar ook het Zeeland-imago niet posi tief beïnvloedt. Dit laatste speelt een rol bij o.a. de vestigingskantoren voor het bedrijfsleven of bij het woonkeuze- vraagstuk van ouderen. („Gaan we terug in Zeeland wonen of niet?") Grote stadsvoorzieningen Onder het gemis aan grote stadsvoorzie ningen behoort allereerst natuurlijk het ontbreken van grote winkelcentra ge noemd te worden. Dat gemis is niet zo zeer het daadwerkelijk tekort schieten van het distributiesysteem, waardoor goederen niet te verkrijgen zouden zijn, Recreatie met als achtergrond symbolen uit de late middeleeuwen: kerk en staat te Veere. (foto: Jaap Wolter- beek)

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 12