167 Wouter van der Weijden, coördinator Centrum Landbouw en Milieu en één van de belangrijkste samenstellers van het WRR-rapport: „Weet je wat de kunst is? Niet om land bouwproblemen op te lossen ten koste van het milieu. Ook niet om milieupro blemen op te lossen ten koste van de landbouw. De kunst is de problemen zo op te lossen dat beide er beter van wor den." (Uitspraak Wouter van der Weij den in 19NU van maart 1986). Ook is van belang kleinere kernen in stand te houden, niet door kunstgrepen maar door een natuurlijke ontwikkeling niette snel tegen te houden. Maar aan de ande re kant, ook geen dorpen met stadswijk- jes willen! Gelet op de demografische ontwikkeling is daar echter voorlopig niet zoveel kans op. De voorafgaande analyse van de sterke en zwakke kanten van Zeeland bevat (vrijwel) geen zaken die niet reeds nage streefd worden. Het biedt echter wel mogelijkheden voor prioriteitsstelling en helpt accenten te leggen, welke rich ting helpen geven aan de doelstelling de zwakke kanten van Zeeland te vermin deren en een positieve bevolkingsont wikkeling weer op gang te brengen. Teneinde de onderlinge samenhang te vergroten en de inspanningen in finan ciële en personele inzet goed te kunnen ramen, is de samenstelling van een Pro vinciaal Ontwikkelings Plan een vereis te. Samengevat zou daar in opgenomen dienen te worden: Aandachtspunten voor Provinciaal Ontwikkelingsplan Verbindingen - nv WOV realiseren - voetveer Vlis- singen-Breskens in stand houden: nv Zeelandbrug uitbreiden: - rijkswegen: Hellegatsplein-Storm- vloedkering-Rijksweg 58 snel aan leggen; België-WOV; - vliegveld Midden-Zeeland verbete ren; - telecommunicatie-infrastructuur onderzoeken. Cultuur - culturele inspanning vergroten, ge richt op vraag van eigen bevolking en verbetering Zeeland-imago. Economie - continuering van energiepolitiek; - vergroting van acquisitiekracht; - versterking relatie hoger onderwijs- bedrijfsleven; - haalbaarheidsstudie uitvoeren World Fish Center; - stimulering uitbreiding elk-weer- voorzieningen waaronder Neeltje Jans. Demografische ontwikkeling - Naast versterking van de werkgele genheid zou onderzocht moeten worden hoe in te spelen op verdere vergrijzing Zeeuwse bevolking mede in relatie tot het wonen in Zeeland. Imago - Onderzoek naar betekenis van Zee- land-imago als vestigingsfactor van mensen en bedrijven. Natuur - Versterking „groene" karakter van Zeeland. Door te beschikken over één Provinciaal Ontwikkelings Plan kan de integratie van het provinciaal beleid (zowel in Ge deputeerde- als Provinciale Staten) be vorderd worden, terwijl het in de richting van het Rijk als een offensieve benadering gezien kan worden, terwijl thans (ten onrechte) het tegengestelde wel eens verweten wordt. De realisering van de doelstellingen van zo'n Provin ciaal Ontwikkelings Plan zal ongetwij feld een grote financiële inspanning ver gen. Deze zou mogelijk zijn indien de op termijn verwachte voordelen uit het on langs gestarte doelmatigheidsonder zoek (DMO) hiervoor benut worden. Daarnaast bestaat ook nog de mogelijk heid overte gaan tot heroverweging van bestaande taken. De „Zeeuwse Uitdaging" In het voorafgaande heb ik gepoogd om vanuit de vraagstelling, „hoe kijk ik zelf en anderen tegen de ontwikkeling van Zeeland aan" een beknopte visie te ont wikkelen hoe Zeeland er uit zou kunnen gaan zien. Zo'n visie is uiteraard subjec tief en niet van politieke opvattingen ontdaan. In een strategisch beleidsplan, in dit geval een „Provinciaal Ontwikke lings Plan" geheten (what's in a name!) komen in mijn idee vrijwel geen nieuwe zaken voor, op enkele onderzoeken na. Dat neemt niet weg, dat wie zorgvuldig kennis neemt van de huidige ontwikke lingen in Zeeland en met name goed wil

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 15