regionale geschiedbeoefening in zeeland in de komende tien jaar 173 aanwezig in de vorm van het streekar chief: Axel-Hulst. De lange reeks stu denten die voor het maken van scripties, (licentiaats)verhandelingen van het streekarchief gebruik heeft gemaakt ge durende de laatste decennia is hier te lang om op te noemen, maar getuigt van veel belangstelling. Een aantal van deze werkstukken werd later gepubliceerd in boekvorm of in een tijdschrift geplaatst. Het merendeel belandde echter in de kast en werd vervolgens geklasseerd. Het is uiteraard een trieste zaak, wan neer zoveel inspanning uiteindelijk op een dergelijk wijze wordt beloond. De aanwezigheid van een actieve redac tiecommissie van de oudheidkundige kring heeft daaraan een en ander veran derd. Zij heeft zich het lot van de in de vergetelheid rakende scripties e.d. aan getrokken en deze - na aanpassing - zo veel mogelijk in het jaarboek gepubli ceerd8). Bovendien vindt er vanuit het midden van de vereniging zelf ook histo risch onderzoek plaats, dat automatisch zijn weg vindt in het jaarboek en/of bul letin9). Op deze wijze is het historisch onderzoek in Oostelijk Zeeuws-Vlaan- deren met name de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan. Tevens krijgt een aantal jonge historici langs deze weg de kans zich te bewijzen. Niet alleen de aanwezigheid van een streekarchief, maar ook die van de eigen bibliotheek is van belang. Deze is door middel van een recent beschikbaar ge komen catalogus toegankelijk gewor den voor leden en anderen, die zich met de streekgeschiedenis bezig houden l0). Met een rijk bezit aan voornamelijk we tenschappelijke literatuur, kaarten, kranten enz. is de bibliotheek niet meer weg te denken. Er wordt dan ook alles gedaan om de collectie aan te vullen. Tenslotte moet ook het feit, dat veel Bel gische archieven van groot belang zijn voor het geschiedkundig onderzoek in deze streek niet uit het oog worden ver loren. Een zeer belangrijk stuk van de Zeeuwsvlaamse geschiedenis is name lijk verbonden met het oude graafschap Vlaanderen. Dit geld zondermeer voor de gehele periode van de Middeleeu wen, maar eveneens voor praktisch de volledige zestiende eeuw en voor Hulst met Hulsterambacht, Sas van Gent e.a. zelfs tot ver in de zeventiende eeuw. De Rijksarchieven te Gent, Brugge, Beve- ren-Waas en Antwerpen (inclusief de plaatselijke stadsarchieven), hebben vrijwel allen een goed functionerende dienst en overzichtelijk geïnventariseer de fondsen"). Bovendien liggen deze archieven qua afstand dichterbij dan het Rijksarchief in Zeeland. Zelfs het Alge meen Rijksarchief in Brussel is qua reis tijd voor Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen dichterbij (zeker bij mist!). Ik ben van mening dat de geschiedvor sing in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen zich de laatste jaren duidelijk in positie ve richting ontwikkelt. En zolang maar aan de voorwaarden, die dat onderzoek mogelijk maken blijft voldaan worden, kan dat hopelijk zo blijven of zelfs nog verder gestimuleerd worden. Wat hier de laatste jaren gebeurt, wijkt niet of nauwelijks af van hetgeen de „Commis sie voor regionale geschiedbeoefening Zeeland" in haar werkplan 1987 in es sentie voorstaat. De commissie slaat dus een goede weg in. Ik zeg met opzet een goede weg, want er zijn uiteraard ver schillende wijzen, waarop men tot resul taat kan komen. „De Vier Ambachten" heeft zijn weg gekozen, andere heem- en oudheidkundige kringen kiezen hun eigen benaderingswijze van het verle den. Het zou een misvatting zijn het werk van een vereniging zo te willen pre senteren, dat dat van andere daarbij wordt gebagatelliseerd. 4. Regionale geschiedbeoefening in Zeeland tijdens de komende tien jaar. De laatste jaren is de „regionale ge schiedbeoefening" aan diverse universi teiten in ons land een thema geworden dat meer en meer aandacht krijgt en zelfs uit aan het groeien is tot een min of meer „zelfstandige" discipline (Utrecht). Daarmee volgt ons land een tendens, die in het buitenland reeds zeer belangrijke betekenis heeft gekregen. Tevens zijn er in ons land ook verschillende reeksen, waarin het regionaal onderzoek de bo ventoon viert, zoals: de „Maaslandse monografieën", de „Hollandse Histori sche Reeks" en de „Drentse Historische Reeks". De publicaties in deze reeksen zijn vrijwel uitsluitend van de hand van professionele historici. In de provincie Drente is er zelfs sprake van een zeer vergaande samenwerking tussen be roeps- en amateurhistorici, genealogen en archiefmedewerkers, waardoor het historisch onderzoek daar duidelijk in een stroomversnelling is gekomen. Deze provincie heeft ook een provinciaal his toricus. De belangstelling neemt daar steeds toe12). Nu kan er over de aanpak van het regio naal onderzoek uiteraard verschillend worden gedacht, maar toch kunnen die verschillen in aanpak tot eenzelfde re sultaat leiden. Daarentegen moeten er De geschiedenis van Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen is af te lezen uit de namen van wegen: Cambron was een cisterciënzerabdij met uitgestrekte bezittingen in dit gebied, (foto: C. A. L. Kotvis).

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 21