archeologische kroniek van zeeland over 1 986 185 voor het eerst duidelijk dat de Kauter- heuvel prehistorische bewoning had ge kend. Toen werd een vergelijkbare pijl punt aangetroffen, welke zich momen teel in expositie in het Zeeuws Museum in Middelburg bevindt. De toegenomen belangstelling voor de Kauter is een uit vloeisel van het eind 1 985 door R. Bleij- enberg, beheerder van de geologische groeve, J. de Baar, direkteur van de basisschool St.-Jozef, de werkgroep Historie en Archeologie van de Heem kundige Kring „De Vier Ambachten" en amateurarcheoloog D. Wiltenburg uit Oostkapelle in de Schelpstraat uitge voerde archeologische onderzoek5). Hierbij konden bewoningssporen wor den aangetoond die dateerden uit het Laat-Paleolithicum en/of Mesolithicum en uit het Midden en/of Late Neolithi- cum. Vrouwenpolder-strand (afb. 7) Door J. Willemse uit Middelburg werd in 1 985 op het strand van Vrouwenpolder een wel zeer bijzonder artefact opge raapt. Het betreft een 1 1.4 cm lange, 3.5 cm brede krabber met een dikte van ca 1.0 cm. Hij is gemaakt van grijze vuur steen met witte insluitsels, die waar schijnlijk in Spiennes, België is gewon nen. De krabber is vermoedelijk afkom stig van het nu grotendeels geërodeerde oude strandwallenlandschap. Aanvan kelijk gingen de gedachten uit naar een datering in het Laat Neolithicum. Een Afb. 7 Vrouwenpolder-strand. Vuurstenen krabber. nadere bestudering leerde echter dat we eerder te maken hebben met een mid- den-neolithische vondst, hetgeen in West-Nederland tot de grote zeldzaam heden behoort6). Westenschouwen-Westerenban De heer Deurloo toonde op het Depot voor Bodemvondsten in Middelburg een transversale pijlpunt van lichtgrijze vuursteen die hij op 14 oktober 1983 had gevonden in een stuifketel in de dui nen van de Westerenban ten zuiden van de vuurtoren. Het artefact dateert uit het Laat Neolithicum en kan worden toege schreven aan de Vlaardingencultuur. Vooral de flink westelijk gelegen vind plaats is van belang in verband met de datering van de vorming van de Oude Duinen in de kop van Schouwen-Duive- land. Oostkapelle-Dunoweg Bij het graven van een profielkuil voorde Stiboka-excursie ter gelegenheid van het verschijnen van de nieuwe bodem- kaart van Walcheren op schaal 1 10.000 op 5 september werd door G. Pleijter een tweetal IJzertijdscherven aangetroffen in of op klei (Duinkerke I) en onder Afzettingen van Duinkerkell en III. De laatstgenoemde afzetting was zeer zandig ontwikkeld en kan worden geïnterpreteerd als een kustwalafzet- ting. Er is een pollendiagram opgeno men. De geologische profielopbouw is vergelijkbaar met die welke is waarge nomen in 1965 tijdens het onderzoek aan de Dunoweg door de Rijks Geologi sche Dienst en de ROB. De vindplaats aan de Dunoweg ligt op ca 250 m af stand: blijkbaar hebben we te maken met een vrij uitgebreid nederzettingster rein. In samenwerking met prof. dr. W. G. Mook van het Laboratorium voor Alge mene Natuurkunde van de RU Gronin gen werd een botmonster van de opgra ving van 1965 aan een C 14-datering onderworpen. De datering luidt: 2230±50 BP. Deze datering is vergel ijk- baar met die van botmateriaal dat is ge vonden tezamen met IJzertijdscherven op het strand van Domburg (2165±35 BP)7). Deze dateringen werpen nieuw licht op de ouderdom van de I Jzertijdbe- woning en de Duinkerke l-afzetting op Walcheren. Sint-Maartensdijk (afb. 8) ROB-correspondent P. Jasperse uit Sint-Maartensdijk liet traditiegetrouw op het Depot voor Bodemvondsten aan de Balans in Middelburg de door hem in de afgelopen periode verzamelde vond sten zien. Tussen de vele IJzertijdscher ven van de reeds lang bekende buiten dijks gelegen vindplaats bij het motor gemaal bevond zich een groot fragment van een stenen armband van git. De armband is zeer waarschijnlijk geïmpor teerd uit het Duitse Rijngebied. Het is een van de weinige tot nu toe bekende stenen armbanden uit de Ijzertijd in Ne derland8). Afb. 8 Sint-Maartensdijk. Armband van git. Diame ter ca. 10,4 cm. Romeinse Tijd Vlissingen-Welzinge (afb. 9) Op 1 3 maart vond A. C. Rijken uit Mid delburg in recent verwerkte, sterk met veen vermengde grond nabij het ver dwenen dorp Welzinge een groot deel Afb. 9 Vlissingen - Welzinge. Beker van aardewerk. Hoogte 9 cm.

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 33