archeologische kroniek van zeeland over 1986 193 de Kraaijenholseweg kan gerangschikt worden onder wat in de literatuur be kend staat onder de Engelse term „moa ted site"24). Arnemuiden - Nieuwstraat (afb. 26) De heer B. de Bree uit Oost-Souburg meldde twee (fragmenten van) pel grimsinsignes gevonden tijdens riole ringswerken in de Nieuwstraat in Arne muiden. Het betreft een tekstbanderol van een insigne van Adrianus uit Ge- raardsbergen in België (vergl. Middel burg - Sint-Jansstraat) en een insigne dat een toren uitbeeldt met daarin een staande Maria (Tombelaine, Frankrijk). Aangezien (Nieuw) Arnemuiden in aan leg dateert uit 1462 zijn beide insignes te dateren in de tweede helft van de 1 5de eeuw. Tevens konden andere bo demvondsten van tin/lood worden ge documenteerd waaronder een insigne van Leonard de Noblat25) en een driedi mensionaal uitgevoerd huisaltaartje Afb. 26 Pelgrimsinsigne gevonden te Middelburg (Korte Geere) voorstellende de heilige Leonardus. Het insigne is afkomstig uit Noblat, Frankrijk. Hoog te ca. 8 cm. Goes - Oostwa/ (afb. 27-28) Op het terrein van het voormalige stads kantoor aan de Oostwal in Goes werd door de gemeentelijke archiefdienst o.l.v. L. J. Abelmann in samenwerking met de provinciaal archeoloog een on derzoek ingesteld naar het voormalige Agnietenklooster. Een op 1 5 april ge trokken proefsleuf leerde dat de uit 1425-1430 daterende kloosterbebou wing pal aan de gracht gestaan moest hebben. Helaas bleken de oude funde ringen tot op grote diepte weggebroken Afb. 27 Leren messcheden. Opgraving Goes - Oost- wal. Lengte grootste mes 20,5 cm. Afb. 28 Opengewerkt „doosje", oorspronkelijk be vattende een tinnen plaatje met Maria en kind en een stukje metaalfolie tussen twee glasplaatjes. Hoogte 6,7 cm. te zijn. Volstaan moest dan ook worden met het verzamelen van losse vondsten, waaronder een drietal versierde mes scheden, een fragment goudlustermajo- lica en drie voorwerpjes van tin/lood vermelding verdienen. De laatst ge noemde voorwerpjes betroffen een bel letje, een speldje in de vorm van twee handschoenen en een reliek(?)houder met tekst in gotisch minuskels („rmein") en aan de bovenzijde getooid met een rok tussen twee kruisjes. De reliekhou der is vermoedelijk afkomstig uit Aken waar de rok van Maria werd vereerd. Middelburg - Korte Geere (afb. 29-30) Op 10 december 1985 werd op een al langere tijd braakliggend terrein in het zuidwestelijk deel van de binnenstad een proefsleuf getrokken om na te gaan of een uitgebreider archeologisch on derzoek noodzakelijk was. In de proef- Afb. 29 Kopglazen. Korte Geere Middelburg. Afb. 30 Duitse houtsnede uit 1483 met aderlaatscè-

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 41