heruitgave plattegrond goliath 200 Heruitgave van de plattegrond van Mid delburg van Cornelis Goliath In de serie uitgaven uit de Zelandia l/lustrata brengt het Genootschap dit jaar een heruit gave van de stadsplattegrond van Middel burg van Cornelis Goliath. Dit is de bekende plattegrond uit de Kroniek van Smallegange, die echter van een bijzonder intrinsieke waar de is. De plattegrond is niet speciaal ten be hoeve van de Kroniek getekend, maar is ge baseerd op een tekening, die de ingenieur CornelisGoliath in 1 657 voordestad Middel burg vervaardigde. Goliath tekende Middel burg „naar het leven", dat wil zeggen een na tuurgetrouwe weergave van erven en gebou wen. Dat alles zeer accuraat is weergegeven blijkt bij de vergelijking van de plattegrond met de gebouwen, die sinds 1 657 weinig wij zigingen hebben ondergaan. In vergelijking met de plattegronden van Bast en Blaauw, waarin de particuliere huizen meer fantasie dan werkelijkheid zijn, heeft de kaart van Go liath daarom een zeer hoge documantaire waarde. Deze documantaire waarde is des te groter doordat de plattegrond zeer fijn is gegra veerd. Om de waardevolle detaillering des te beter te kunnen benutten wordt niet alleen een reproduktie van de plattegrond op ware grootte gegeven, maar ook een reproduktie van 200% op vier bladen. Om hiervan een in druk te geven is op de bladzijde hiervoor een gedeelte van deze vergroting afgebeeld: het gedeelte van de stadskern tussen Houtkaai/ Londensekaai en de Abdij. De vier bladen kunnen worden gemonteerd tot een wand kaart van 90,5 x 106 cm. Bij deze uitgave wordt een toelichting gegeven door de rijks archivaris drs. R. L. Koops in een tekstboekje in oblongformaat. De vijf bladen met toelich ting worden geleverd in een map van hetzelf de formaat als de panorama's, die reeds wer den uitgegeven. De prijs bedraagt f 49,50 voor niet-leden; ledenprijsf 44,50. Bestellin gen kunnen worden gericht aan het secreta riaat, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg, tel. 01180-30347.

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 48