VAN DE REDACTIE Langs de „Zeeuwse weg" kerskamp gingen, de tandems deden hun intree. Ik herinner me dat er eens drie Belgische echtparen kwamen met tandems die bij ons hun tent opzetten en waarvoor moeder 's morgens koffie zet te. En die dames droegen... broekrok ken, wat nu ook weer in de mode is. Ook de wandelsport kwam op en in het weekeinde zag je soms hele groepen voorbij trekken met vlaggen en vaan dels. Vooral in de verkiezingstijd was dit het geval wanneer verschillende politie ke groeperingen stemmen wilden verga ren. Daar het fruit op de veiling zo goed als niets opbracht verschenen er langs de weg allerlei stalletjes waarfruit verkocht werd. Dit bracht dank zij de toegenomen drukte op de weg heel wat beter geld op en de kinderen werden vaak ingescha keld om bij de verkoop te helpen, ook al moest je eigenlijk 14 jaar zijn om iets te mogen verkopen, toch werd daar veel de hand mee gelicht. Het wasvoor een kind ook leuk werk, want je kwam met allerlei mensen in aanraking. De mensen uit de buurt kochten niet, die hadden zelf fruit genoeg. In het voorjaar gingen we hel pen bij de kruisbessenpluk. Na school tijd trok je dan oude kleren aan en ging nog tot half zeven bessen plukken en 's zaterdags de hele dag. Pas als alles er af was kreeg je geld ervoor en je wist nooit van te voren hoeveel dat zou zijn want het plukloon was afhankelijk van de prijs die de bessen opbrachten op de veiling. Maar meestal was het maar en kele centen per kilo. Dat geld kregen we niet in handen want dat was voor onze spaarpot. In de winter was het soms heel glad op de weg. Als het gesneeuwd had was het nog wel te doen maar o wee als het geij zeld had, dan kon je bijna niet fietsen of lopen. De mensen die dan vroeg naar het werk moesten hadden het het moeilijk ste want dan was er nog niet gestrooid. Het was dan heel vermakelijk om te zien welke rare capriolen er werden gemaakt om op de fiets of op de been te blijven. Soms bonden we de Friese schaatsen onder en gingen 's morgens op de schaats naar school. met grote moeite kon oversteken. Daar we niet te dicht aan de weg woonden was het voor ons niet te hinderlijk en aan het lawaai waren we gewend dat hoor den we niet meer. Alleen 's zondags was het veel stiller. De fiets was in die jaren nog geen kinderspeelgoed en we moch ten die alleen gebruiken als het echt no dig was bijvoorbeeld 's zondags om naar de kerk te rijden. Naar school moesten we altijd lopen ook al was dat een klein half uur. In de tijd van de fietsplaatjes kreeg ik maar een plaatje samen met mijn moeder. Je moest er dan wel goed op letten dat het plaatje elke keer werd verhangen van de ene fiets aan de ande re, want anders kon je nog op de bon ge zet worden. En voor de politie hadden we een heilig ontzag in die tijd. Juist toen de crisis wat overwonnen was kwam de dreiging van de oorlog, 's Avonds op bed, allemaal samen op de zolder, werd er druk gediscussieerd. Zou Hitier oorlog beginnen? Zouden we weer neutraal kunnen blijven? We liepen met de Nederlandse soldaten mee die opgeroepen werden voor de mobilisatie. En toen kwam mei 1 940. De Duitsers vielen binnen en met ontzetting en afgrijzen zagen we al het oorlogstuig over de weg voorbij trekken om Walche ren te veroveren. Het zou te ver voeren om alles te vertellen wat er in de oorlog op en langs de weg gebeurde. Inplaats van drukker werd het nu steeds stiller op de weg. Na de oorlog trouwde ik en volgde mijn man naar een ander gedeelte van Zee land. Vele jaren zijn intussen voorbij ge gaan maar ik ben altijd in Zeeland blijven wonen. Na de komst van de nieuwe snel weg is de vroegere Rijksweg geworden als een oude dame die het wat rustiger aan moet doen. Als we nu in onze eigen auto door Zeeland rijden, iets waarvan we vroeger nooit hadden durven dro men, dan nemen we nog vaak de vroege re Rijksweg omdat daar zoveel herinne ringen aan verbonden zijn. Ondanks het verglijden der jaren ben iktoch gebleven wat ik toen was: Een echt Zeeuws meisje (nou ja meisje). In de vergadering van maandag 6 april 1987 van bestuur en redactie Zeeuws Tijdschrift nam mr. J. P. Boersma, lid van gedeputeerde staten, afscheid als vice- voorzitter van het bestuur. Nu hij af scheid had genomen als lid van gedepu teerde staten, vond hij de tijd gekomen ook zijn vice-voorzitterschap neer te leg gen. Voorzitter dr. C. Boerden sprak af scheidswoorden en roemde de inbreng in het bestuur van mr. Boersma. Zijn oplos sing voor de subsidieregeling met de pro vincie bracht rust op dit front. Namens de redactie dankte de eindredacteur voor de goede verstandhouding; Paul Boersma steunde de redactieraad door belangstel ling en practische adviezen. Boersma bracht dank op zijn eigen, pregnante wij ze. Het college van provinciale staten had het hem niet moeilijk gemaakt wat de fi nanciën betreft. In de negen jaren van het vice-voorzitterschap had hij het werk met plezier gedaan. Zijn plaats wordt ingenomen door me vrouw G. de Vries-Hommes, lid van gede puteerde staten. De redactie heet haar van harte welkom. Het redactieteam krijgt versterking door de benoeming van mevrouw Francisca van Vloten te Dom burg. Van haar kunnen heeft zij in het tijdschrift al blijk gegeven. Ook haar he ten wij hartelijk welkom. Ten slotte: Leo de Bruin, die de omslagen ontwerpt voor het Zeeuws Tijdschrift, werd met twee uitgaven van Uitgeverij Sun als vormge ver bekroond door een jury van de CPNB (Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek). Veertig titels werden uit verkoren, die een expositie kregen in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Aan het eind van de jaren '30 werd het in de zomer al zo druk dat je soms maar

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 28