OVER BOEKEN Werkloos Een dag om te zwijgen Een dag om te slapen Een dag om te eten Een dag om te denken Een dag om te vragen Een dag om te kopen Een dag om te vergeven Een week voorbij zonder te leven. Zeeuws dorp Mensen met ouderdom gekroond waar je mee praat het dorp dat je bewoont met weilanden omzoomd de mensen in de straat, je jeugd, je toeverlaat, het laat je nimmer los waar je ook gaat of staat of and're dingen je bekoren je dorp, je huis, je straat je bent erin geboren. Henk J. Boer H. Uil (en J. A. Klompe). Sint Philips- land. Eiland in de delta. Sint Philipsland, 1 987. Prijs f 1 9,50. In 1 952 en 1 953 hielden we ons uitvoe rig bezig met de historische geografie van Noord-Beveland en SintPhilipsland. Beide eilanden hadden op allerlei wijzen te maken met de kracht van het water: in de eerste plaats door stormvloeden en vervolgens door stroomaanval in combi natie met verlegging van geulen. Bij de stormvloeden van 1530 en 1532 ver dwenen beide eilanden van de kaart. De herbedijking van Noord-Beveland be gint 1598, die van Sint Philipsland in 1644. Sint Philipsland, dat voor het eerst werd bedijkt in 1487, vierde dus dit jaar zijn 500ste verjaardag, zij het dat het meer dan een eeuw met de zee ge meen had gelegen om een oude termi nologie te gebruiken. De verschijning van mijn studies over genoemde eilan den vielen kort voor en na de februari- ramp van 1953. Hoeveel is sindsdien veranderd! Geen beter verjaardagsgeschenk voor een welvarend dorp en eiland dan een boek, geschreven door kenners van de materie. Het leeuwenaandeel werd ge schreven door H. Uil, als archivaris en historicus een ervaren man, bijgestaan door J. A. Klompe die de hoofdstukken polders en dammen en de landbouw voor zijn rekening heeft genomen. Van laatstgenoemde auteur - landbouwer - kan men zeggen dat hij als geen ander Sint Philipsland en omgeving kent èn erover heeft geschreven. Het boek telt vijftien hoofdstukken, waarin op boeien de wijze de geschiedenis van een kleine en geïsoleerde gemeenschap is samen gebracht. Voor het merendeel kwamen de bewoners uit de directe omgeving, uit Tholen.Zuid-Beveland en Westelijk Bra bant en in mindere mate uit Noord-Be veland, Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. Zoals op de meeste eilanden in het delta gebied leefde de bevolking van de land bouw. De arbeiders vonden hun werk bij de boeren en/of aan de dijken. Het meest noodzakelijk voor de landbouw was de smid, die we dan ook spoedig zien ver schijnen. De timmerman kwam pas la ter; de schoolmeester was een manusje De bedijker van de Anna Jacobapolder: Willem Fre- derik del Campo genaamd Camp (1 801 -1 879). van alles en de molenaar was tevens bakker. De middenstand werd aange vuld met een schoen- en kleermaker. Sint Philipsland was tevens een am bachtsheerlijkheid. Kort voor 1 800 was de gehele heerlijkheid in handen van de familie Schorer. Leden van de familie noemden zich heer of vrouwe van Sint Philipsland. De positie van de am bachtsheren en -vrouwen was in het Zeeuwse belangrijk. Dit veranderde in de 19e eeuw toen alleen de zakelijke rechten overbleven. Zeer belangrijk was het recht van aanwas. In 1 847 kwam de Anna Jacobapolder tot stand, liggend op het grondgebied van Bruinisse. Dit gebied kwam in 1857 aan Sint Philips land. In 1 861 werd Willem Frederik del Campo genaamd Camp tot burgemees ter van Sint Philipsland benoemd. Hij was het die er voor had gezorgd dat de Anna Jacobapolder werd bedijkt, ge noemd naar zijn vrouw, een dochter van mr. Leonard Cornelis van Sonsbeek, wethouder en burgemeester van Mid delburg. Bij de bedijking kwam Camp in contact èn in de clinch met de hoofdin genieur Abraham Caland, die hier van vrouwskant ook rechten van bedijking had. Op kerkelijk gebied heeft Sint Philips-

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 29