mededelingen 236 Studiedag Werkgroep Historie en Ar cheologie De Werkgroep Historie en Archeologie hield zaterdag 21 november j.l. haar vierde historische studiedag rondom de uitgave van het „Testament Bommenee" een handboek voor de bouwkunde van de 18e eeuwse Veer- se bouwmeester Adriaan Bommenee. Als eerste spreker trad op ir. W. Annema, die in het kader van een project van deTU Delft de tekstbewerking en een deel van de annotatie voor zijn rekening heeft genomen. Hij schet ste een levendig beeld van het leven en werk van Bommenee in de eerste helft van de acht tiende eeuw, toen in Veere echter meer het slopen dan het bouwen aan de orde van de dag was door het economisch verval. Bom- menee's functie als 's lands inspecteur van Zeeland werd in de loop van de tijd steeds be langrijker en men kwam zelfs van ver om ad viezen in te winnen. Prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll, emeritus hoogleraar van de TU Delft voor het vakge bied restauratie hield een voordracht naar aanleiding van de specifiek bouwkundige aspecten van het handschrift en het belang daarvan voor de moderne restauratie. Het handschrift bevat veel verloren gegane vak kennis, bijvoorbeeld over houtsoorten en an dere materialen als leien, lood, glas e.d. Veel recepten blijken nog zeer bruikbaar te zijn. Ook werd stilgestaan bij de problematiek van moderne restauraties, waar keuzes moe ten worden gemaakt bij vervanging en ver nieuwing van constructieve onderdelen. Een eenduidige oplossing is daar niet voor te ge ven, men moet steeds afwegingen blijven maken en de sterkste argumenten de door slag laten geven, aldus prof. Temminck Groll, die het gesprokene met tal van dia's van Zeeuwse monumenten toelichtte. Zijn lezing werd nader geïllustreerd met het ver tonen van de film „Restauratieambacht". Prof. ir. J. F. Agema, eveneens emeritus hoogleraar van de TU Delft, sprak over de waterbouwkunde in de achttiende eeuw en de daar op volgende moderne ontwikkelin gen. In wezen, zo stelde hij, heeft de water bouwkunde zoals Adriaan Bommenee die beschreef, nog tot in onze eeuw voortge duurd. De ontwikkeling van de techniek heeft toen tot een versnelde ontwikkeling geleid, met topprestaties zoals de afsluiting van de Oosterschelde. Toch zijn deze niet denkbaar zonder de ontwikkeling van de voorgaande eeuwen. Zo gaat de gecompli ceerde mattenfundering onder deze dam in wezen terug op de techniek van zinkstuk- ken. Prof. Agema vroeg ook aandacht voor de waterbouwkundige werken uit vroeger eeuwen als monument. Sluizen waren in vroeger eeuwen ware kunstwerken en zij ver dienen als monumenten ook beschermd te worden evenals allerlei andere voorbeelden van waterbouwkundige werken. De afslui tende lezing werd verzorgd door de heer H. Janse van de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Hij gaf een overzicht van de monumen ten in Zeeland, wat bewaard bleef en verlo ren ging, dit aan de hand van voorbeelden door Bommenee genoemd. Bijzonder fasci nerend waren daarbij de lichtbeelden van een glas in lood raam in een kerk in de DDR, ooit door Frank van Borsselen geschonken en thans nog het enige voorbeeld aan de hand waarvan men zich een voorstelling kan ma ken van de pracht aan gebrandschilderde ra men die Frank van Borsselen aan kerken in Holland en Zeeland schonk. Aan het begin van de dag had de voorzitter van de Werkgroep, drs. J. H. Kluiver, een overzicht gegeven van de activiteiten van het Genootschap op het gebied van de bouw kunde. In de vorige eeuw was binnen het Ge nootschap een „Commissie tot het opsporen, het behoud en bekend maken van overblijf selen van kunst en oudheid in Zeeland" ac tief. Deze commissie richtte, in samenwer king met Victor de Stuers in 1875 een rekest aan de Tweede Kamer met verzoek het wets ontwerp tot bekrachtiging van de verkoop van de Grote kerk van Veere aan de Her vormde Gemeente aldaar te verwerpen. Men had namelijk vernomen dat de Hervormde Gemeente voornemens was de kerk te slo pen om op die manier een veelvoud van de koopsom terug te verdienen. De verkoop werd hierop door de Tweede Kamer afgewe zen en de Grote Kerk te Veere bleef behou den. Zo zorgde deze Commissie eveneens

Zeeuws Tijdschrift | 1987 | | pagina 34