de korte, bewogen geschiedenis van het zeeuwsch dagblad 8 provincie die de uitgangspunten van een christelijke krant onderschrijven. Nog even komt de vraag aan de orde of drs. H. Sinnema (die enige tijd het hoofdre dacteurschap van „De Vrije Zeeuw" heeft vervuld, die verbonden is aan het Militair Gezag en die van professie leraar Nederlands is) tweede man kan worden. Maar dat kan niet: hij is gereformeerd. Wel verleent hij korte tijd wat redactio nele medewerking. Het blijkt allesbehalve eenvoudig een hervormde redacteur te vinden die be reid is naar Zeeland te komen en zijn schouders onder het ZD te zetten. Met tijdelijke krachten wordt de zaak zo goed als mogelijk is draaiende gehou den. Medio 1 946 treedt H. P. Romer in voorlopige dienst, maar kort daarna ver trekt hij weer. Uiteindelijk wordt de 23- jarige bij Trouw werkzaam zijnde en be gaafde journalist W. Reugebrink per 1 mei 1947 als aankomend redacteur aangesteld. Helaas overlijdt hij nog dat zelfde jaar na een korte ziekte. Eind 1 946 en begin 1 947 heeft de Rot terdammer H. Steggerda, literator en voorheen werkzaam bij „Het Volk", nog een maand of drie de hoofdredacteur geassisteerd. In de daarop volgende jaren wordt een aantal jonge journalisten, hoofdzakelijk van buiten de provincie, aangetrokken. Er is nogal wat wisseling: een kleine krant als het ZD (waar een journalist alle voorkomende journalistieke werkzaam heden moet verrichten) blijkt een goede opstap om bij andere publiciteitsmedia de vleugels breder uit te kunnen slaan. Meer dan zes of zeven journalisten ge lijktijdig hebben nooit bij het ZD ge werkt. Vaste medewerkers Aan de krant is alle jaren een commissie van vaste medewerkers verbonden ge weest. Hun namen stonden afgedrukt direct onder de kop van de krant op de voorpagina. In deze commissie werd wat de kerkelijke richtingen betreft de ver delende rechtvaardigheid zo goed mo gelijk in acht genomen2). De commissie vergaderde eenmaal per kwartaal om de onderwerpen vast te stellen en die onder de leden te verdelen, daarbij geadviseerd door de hoofdre dacteur. Elke vaste medewerker verplichtte zich tenminste twee maal per jaar (tegen ver goeding) een bijdrage te leveren. Voor het schrijven van de wekelijkse meditatie bestond een aparte regeling. Er werd een jaaroverzicht opgesteld en predikanten van de onderscheidene ker ken uit de hele provincie werden, ook weer volgens een bepaalde verdeelsleu tel, voor het schrijven van de overden kingen uitgenodigd. Vanaf halverwege 1957 kwamen de meditaties van de Ver. Prot. Chr. Dag bladpers, die ze centraal „inkocht". Directie Gedurende de gehele tijd van het be staan van het ZD is de heer Jacq de Smit directeur geweest. De Smit, die in de tweede wereldoorlog - met name voor het blad Trouw - belangrijk verzetswerk in Zeeland had verricht, was nauw be trokken bij de voorbereidingen tot het uitgeven van „De Vrije Zeeuw", van welk blad hij ook de hele tijd directeur is ge weest (16 november 1944 -1 april 1945). In de eerste naoorlogse jaren heeft De Smit (die een eigen uitgeverij en een boekhandel in Souburg had) veel te ma ken gehad met verschillende andere drukkers- en uitgeverszaken (Trouw, het blad 's Konings Jeugd e.d.). Op verzoek van het Nederlands Beheersinstituut trad hij tevens op als beheerder van de Goese drukkerij Siepman, onder curate le gesteld vanwege de activiteiten tij dens de bezetting. Aan dat beheer door De Smit kwam in de loop van 1 948 een einde. Eveneens gedurende de hele periode is de heer B. P. Davidse administrateur ge weest van het ZD. Hij had bij „De Zeeuw" dezelfde funktie bekleed. Advertenties De bestuurders en directies van de in ons land verschijnende protestants-christe lijke bladen hebben „omwille van het be ginsel" steeds geweigerd advertenties op te nemen over loterijen, bioscopen, dancings enz. Dit had als consequentie dat voor de exploitatie van de kranten vele tienduizenden guldens werden ge mist. Regelmatig deden zich grensge vallen voor waarover intern stevig werd gediscussieerd, mede met het oog op het lezerscorps, dat al vlug in het geweer kwam als naar zijn oordeel grenzen wa ren overschreden. Over het maken van afspraken inzake uniforme advertentietarieven is diverse malen onderhandeld met de PZC en De Stem, alsmede Het Vrije Volk, welke laatste bladen Zeeuwse edities hadden. Voor zover viel na te gaan zijn de onder handelingen steeds op niets uitgelopen. 't Zeeuwsch Weekend Op 17 december 1948 wordt de lezers van het ZD de uitgave van 't Zeeuwsch Weekend gemeld als zaterdags bijvoeg sel van de krant (voorlopig vier pagina's half formaat), zonder verhoging van de abonnementsprijs. Een bedrag van f 25,- wordt uitgeloofd voor degene die een originele naam weet te bedenken. Er worden heel wat suggesties gedaan, maar geen ervan is geschikt, zodat de eerste naam definitief wordt. In 't Zeeuwsch Weekend staan rubrieken als „Bij ons thuis" door Brammetje Flip- se, Literaire Revue, Vrouwenrubriek, Voor huiskamer en keuken en Ons kort verhaal. De verzorging van deze bijlage berust bij de heer K. C. van Spronsen, Op de eerste verdieping van dit pand aan de Lange Vorststraat in Goes hebben directie, redactie en ad ministratie van hetZeeuwsch Dagblad gedurende de hele periode van het bestaan van de krant huisves ting gevonden.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 14