de korte, bewogen geschiedenis van het zeeuwsch dagblad 12 overnemen van het blad in de vorm van een Zeeuwse editie. De directie van Trouw voelt daar niets voor, zo blijkt uit een gesprek. Dan komt de officiële brief van de NRC- top: wij stoppen per 1 september 1 962. In de bestuursvergadering van 22 au gustus wordt akkoord gegaan met over dracht van de abonnementenkartotheek aan het ochtendblad Trouw. Het pleit is definitief beslecht. Op 1 september 1 962 verschijnt het al lerlaatste nummer van het ZD. Er staat een hoofdartikel in onder het kopje „Het einde". Daarin worden als oorzaken van het opheffen van de krant genoemd de zich voortzettende stijging van de pro- duktiekosten, het falen van pogingen andere christelijke dagbladen te bewe gen de exploitatie voort te zetten en niet in het minst het feit dat het protestants- christelijk volksdeel zich de afgelopen jaren niet voldoende heeft gerealiseerd de strijd en de betekenis van de christe lijke pers. Tenslotte wordt eraan herin nerd dat na de oorlog vier protestants- christelijke dagbladen in ons land de strijd hebben moeten opgeven. Reactie Op diezelfde 1 e september neemt PZC- hoofdredacteur G. A. de Kok in een kant lijn stelling tegen een verklaring van het bestuursmoderamen van de Protes tants-Christelijke Journalistenkring. In die verklaring wordt gezegd dat door de opheffing van het ZD in een provincie die een belangwekkende ontwikkeling doormaakt het protestants-christelijke geluid verdwijnt. „Door het wegvallen van het Zeeuwsch Dagblad zal bij die ontwikkeling onvoldoende aandacht worden besteed aan de protestants- christelijke politieke en maatschappelij ke zienswijzen", zo luidt de verklaring. De Kok noemt die zinsnede totaal on juist: het protestants-christelijk geluid wordt vertolkt door allerlei instellingen en organisaties „en bovendien heeft het zijn resonantie in de kolommen van ons blad". Met klem ontkent hij dat de ver tolking van wat leeft in het protestants- christelijke volksdeel een exclusieve aangelegenheid was van het ZD. Eveneens op 1 september 1962 ver spreidt de PZC een circulaire waarin de nu ontheemde lezers van het ZD het al ternatief van de PZC wordt geboden, hetgeen met enkele gegevens nader wordt toegelicht. Op 28 augustus daaraan voorafgaand is in Hotel Centraal te Goes in een buiten gewone vergadering van de stichtings- raad het formele besluit tot opheffing van de stichting en liquidatie van het blad genomen. De redacteuren vinden in korte tijd bij andere kranten een nieuwe werkkring en de directeur gaat elders aan de slag, buiten het dagbladbedrijf. NOTEN: De namen van de oprichters volgens de statuten zijn: ds. J. Batelaan, zendingsdirector en predi kant in algemene dienst te Utrecht, eerder te Tholen; P. Kuijt, hoofdonderwijzer te Krabben- dijke; J. S. Hoek, controleur der belastingen te Middelburg; Th. Bakker, administrateur te Goes; J. Laport, bankdirecteur te Goes; C. Duvekot, graanhandelaar te Goes; J. Hommes, wethouder te Nieuwdorp; L. Corstanje, brood- en banket bakker te Middelburg; J. Jansen, schoolhoofd te Meliskerke; S. J. bij de Vaate, landbouwerteZie- rikzee; M. van Fraassen, landbouwer te Waarde; L. J. van Burg, hoofd politieke opsporingsdienst te Middelburg; H. Leusink, administrateur Vre derust te Bergen op Zoom; J. K. Deurloo, meu belhandelaar te Oosterland; M. J. Contantte Co- lijnsplaat; J. J. Bierens, onderwijzerte Tholen; J. L. de Wit, ambtenaar distributiedienst te Middel burg; ds. W. Vroegindeweij te Poortvliet; W. H. Segboer, administrateur bij de posterijen te Mid delburg; K. Huizenga, directeur Chr. Kweek school te Middelburg; W. A. den Boggende, ge meente-ontvanger te Axel; ds. J. den Hollander te Haamstede; A. I. Catsman, grossier te Aarden burg; J. Moll, hoofdopzichter gemeentewerken te Vlissingen; A. van Dijk, gemeente-ontvanger te Vlissingen; L. de Ruijter, landbouwer te Re- nesse; J. Nieuwenhuijze, assistent directe belas tingen te Heinkenszand; T. Dijkslag, handelaarin bouwmaterialen te Tholen; J. G. van Moosel, le raar Frans te Middelburg; mr. W. F. E. baron van der Feltz, officier van justitie te Middelburg; ds. P. Werges te Wemeldinge; J. C. Verwijs, oes terkweker te Yerseke; B. J. de Winter, school hoofd te Yerseke; O. Koster, warenhuishouderte Yerseke; J. Wiskerke, koopman te Kruiningen; C. de Visser, mulo-onderwijzer te Krabbendijke. 2) In 1 949 bestond de commissie van vaste mede werkers uit de volgende personen: mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; ds. A. Gruppen, Biezelinge; ds. J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; dr. K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneu- zen; H. Jansen, Meliskerke; ds. J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; ds. C. Metselaar, Goes; ds. B. G. A. van der Wiel, Tholen. 3) Het Schouwsch Dagblad kreeg een aanbeveling mee van: ds. G. Aalbersberg, Zonnemaire; W. Baas, Kerkwerve; W. van den Berg, Bruinisse; J. M. den Boer, Dreischor; A. M. den Boe, Zierikzee; C. Bolijn, Renesse; J. C. Braber, Noordwelle; A. I. Catsman, Brouwershaven; A. A. van Eeten, Nieu- werkerk; ds. S. Greving, Zierikzee; ds. M. van der Klis, Zierikzee; J. C. Spaans, Zierikzee; ds. D. van Swigchem, Haamstede; D. M. Versluis, Ooster land; ds. J. van Vliet, Haamstede; F. P. van Wes- tenbrugge, Kerkwerve. De auteur van dit artikel - die van mei 1 946 tot februari 1957 redacteur bij het Zeeuwsch Dag blad is geweest - dankt in het bijzonder de heer Th. Bakker te Middelburg, voorheen secretaris van de Stichting Zeeuwsch Dagblad, voor het ter beschikking stellen van de verslagen der verga deringen van de stichtingsraad, het bestuur en de commissie van vaste medewerkers. Zonder kennis van de daarin gevonden gegevens zou sa menstelling van het artikel niet mogelijk zijn ge weest.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 18