de commercie compagnie als inrichting tot herstel en vervaardiging van ijzeren vaartuigen, stoomtoestellen en andere werktuigen (1871-1888) 30 ling te Arnhem. De wedstrijd is niet echt een succes voor de Commercie Com pagnie. Volgens het juryrapport bestaat er tussen de vier Nederlandse inzendin gen die een vergelijkbaar systeem heb ben en alle ingericht zijn op natte kleibe- reiding wat betreft eindprodukt en pro- duktievermogen weinig verschil. Op grond van soliditeit van constructie wordt de medaille in deze categorie toe gekend aan de fa. Walker, Stronck &van Delden te Rotterdam50). De deelname aan de wedstrijd levert op een andere manier wel direct resultaat op doordat de steenfabrikant P. Hasselo een tech nische aanwijzing voor een verbetering in het systeem aan de hand doet. Hij ontvangt hiervoor een beloning van f 300,-s'). Het gemeenteverslag van Middelburg over 1 881 vermeldt dat er dat jaar een achttal verbeterde steenvormmachines met drijfwerk zijn gereed gekomen, be stemd voor zowel aandrijving met een paard als voor stoomkracht57). Het jaar daarop noteert het verslag een vrij groot aantal bestellingen op steenvormmachi nes58). In 1884 ontwikkelt het bedrijf een nieuwe machine voor het vervaardi gen van pannen, pottebuizen, trottoirte gels en plavuizen 54). Vermoedelijk is de ze machine in samenwerking met J. Fak Brouwer tot stand gekomen. Deze start het jaar daarop met de produktie van pannen en trottoirtegels55). In 1880 heeft de Commercie Compagnie al een panvormmachine op voorraad, die zes jaar in het magazijn blijft staan. Wellicht dat het hierom een prototype gaat55). In 1885 is nog sprake van een kleiwals voor J. Fak Brouwer57). Hoe de verwerving van de opdrachten voor de steenvormmachine in zijn werk ging is uit het beschikbare archiefmate riaal niet geheel te achterhalen. Een van de manieren zijn de advertenties in de nederlandsche Gids van aanbestedin gen, die daarin vanaf circa 1 879 tot half 1886 wekelijks verschijnen. Daarnaast werd bijvoorbeeld ook nog geadver teerd in het Algemeen Nederlandsch Advertentieblad en in het sinds 1882 verschijnende vakblad voor de bak steennijverheid „De Turf- en Steenin dustrie"5B). In 1881 ontvangt de fa. Van Heukelom Verwey te Utrecht f 50,- commissieloon voor een in 1880 ver kochte steenvormmachine59). Het vol gende jaar ontvangen zij eenzelfde be drag. In 1 882 wordt via D. A. Bennewitz te Renkum een stoomsteenvorminstal- latie aan de fa. De Haas te Renkum gele verd, waarvoor Bennewitz f 100,- com missie ontvangt50). Ook het Zierikzeese bedrijf Nardten Luckerhoff ontvangt in dat jaar geld voor commissie51). Benne witz heeft vermoedelijk ook na 1882 voor de Commercie Compagnie op drachten bemiddeld. In 1 884 heeft hij in ieder geval nog een vordering op het be drijf52). Constructiewerk Behalve met scheepsreparatie, stoomin- stallaties en steenvormmachines houdt de Commercie Compagnie zich ook met constructiewerk bezig. Een belangrijke opdracht uit de beginperiode is het her stel in 1874 van de grote sluisdeuren van het kanaal door Zuid-Beveland83). In de jaren daarna worden, met name voor overheidsinstellingen, verschillende kleinere en grotere constructiewerken uitgevoerd. Zo levert men in 1877 de loopbrug over de binnenvloeddeuren Bladzijde uit de veilingcatalogus. 44 968 Een Cornwals stoomketel van 12 p. k. 969 Een kop tevens centerboorbank met stelplaat 3 M. diam. verplaatsbare kopzelfwerkend support en boven drijf werk. Lengte tussclien de centers 3 M., centerhoogte 0,93 M. 970 Een zelfwerkende hoorbaar met gegoten ijzeren stoel boorklos en houten boorklos. Lengte der baar 3,65 M., diam. 0,308 M. 971 Een ijzeren draaibank met boven drijfwerk stelplaat support, leunspaan en sleestuk. Lengte tussclien de centers 1,33 M., centerhoogte 0,21 M. 972 Een ijzeren bandzaagmachine met verstelbare tafel en eenige gebruikte handzagen. 973 Een houten circuleer-zaagbank met boven drijfwerk en twee circuleerzagen. 974 Een nienwe vertikale locomobile met voorwarmer en expansie van 6 p. k. 975 Een pannen vormmachine.'- 976 Een steenvormmacbine met dubbele perseu voor "stoom kracht. 977 Een steenvormmachine met dubbele persen voor stoom kracht 978 Een steenvormmachnie met dubbele persen voor stoom kracht. 979 Een stoombaggermachine, voorwerker', baggert tot op eene diepte van 8,50 M., lengte 27,50 M., breedte 5 M., met dubbele machine-cylinders' 0,305' diameter slaglengte 0,61 en twee tubulaire stoomketels te zameii 43 M3 verwarmend oppervlak. der grote sluizen te Hansweert en We- meldinge en in 1 882 de inrichtingen van de zelfregistrerende peilschalen te Westkapelle en te Borssele54). In 1 885/ 86 is de Commercie Compagnie druk bezet met de vervaardiging van twee schipbruggen voor de gemeente Arn hem, een order die bij de openbare aan besteding op 27 augustus 1885 is bin nengehaald55). Deze opdracht is ver moedelijk de oorzaak van een tijdelijke opleving in de werkgelegenheid. In ja nuari 1886 worden via een advertentie zelfs nog ketelmakers gevraagd66). De pakken rekeningen en het aantal werk lieden neemt daarna drastisch af. De opheffing In 1887 wordt er een commissie inge steld „betreffende de toestand der Com mercie Compagnie", die eind van het jaar met haar rapport komt. De aanbeve ling om zich uitsluitend te beperken tot reparatiewerkplaats met behoud van de bezetting op dat moment wordt niet overgenomen. Op de vergadering van 15 februari 1888 neemt de algemene vergadering het voorstel van de raad van toezicht over om de zaak te ontbinden bij gebrek aan (lonend) werk67). Eerst wordt nog geprobeerd de zaak in zijn ge heel te verkopen, waarvoor in april in een viertal Nederlandse kranten twee advertenties verschijnen68). Machines die op voorraad gemaakt zijn, zoals lo comobiles en drie steenvormmachines, worden eveneens per advertentie te koop aangeboden. Er melden zich ech ter geen kandidaten om het bedrijf over te nemen, waardoor de opheffing defini tief wordt. De inventaris, door de inge nieur van de Maatschappij „Zeeland" A. van Rijn getaxeerd op f 1 9.000,-, wordt op 12, 13 en 14 december 1 888 publie kelijk geveild. De veiling brengt ruim f 16.000,- op70). Daarnaast worden voor circa f 15.000,- diverse goederen uit de hand verkocht71). Bijna de helft van de opbrengst van de veiling komt op reke ning van de stoombaggermolen, die voor f 7.000,- het eigendom wordt van de aannemer Van Wijngaarden. Drie nieuwe steenvormmachines worden door smidsbaas Van der Klip gekocht voor tweemaal f 130,- en eenmaal f 290,-. Al eerder zijn aan hem onder hands de gietmallen voor de steenvorm machines verkocht. Het geveilde mate-

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 36