1e JAARGANG No. 1 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEÏ De Duitschers trekken u|it Nederland terug. de korte, bewogen geschiedenis van het zeeuwsch dagblad 2 dereen legt een gulden in. Op grond van artikel 1 van de statuten bedraagt het le dental van de stichting ZD hoogstens 40, van wie 10 leden moeten behoren tot de Ned. Herv. Kerk, 1 0 tot de Geref. Kerken, 10 tot de Geref. Gemeenten, 3 tot de Chr. Evangelische Gemeenten en 7 tot een of meer andere kerkelijke for maties. Grondslag Artikel 2 van de statuten zegt dat de grondslag van de stichting is de Bijbel, het Woord van God, en artikel 3 geeft aan als doel: het uitgeven, exploiteren en doen drukken van een of meer dag bladen en/of periodieken. In artikel 5 wordt de samenstelling van het bestuur geregeld: tenminste 11 le den, van wie 3 hervormd, 3 gerefor meerd, 3 uit de gereformeerde gemeen ten, 1 christelijk gereformeerd, 1 vrij evangelisch en zo mogelijk 1 uit een an dere kerk. Het bestuur, zo schrijft artikel 7 voor, be noemt, schorst en ontslaat de directeu ren, die van schorsing en ontslag in be roep kunnen gaan bij de stichtingsver gadering. Artikel 8 bevat de bepaling: „de redactie bestaat uit tenminste twee leden die niet tot dezelfde kerkformatie behoren en waarvan er bij voorkeur één tot de Ned. Herv. Kerk en één tot de Geref. Kerken behoort". Benoeming, schorsing en ont slag van de leidinggevende redactiele den zijn in handen van de stichtingsver gadering, zulks op voorstel van het be stuur. Stichtingsvergadering Onder leiding van ds. J. Batelaan komt voor de eerste maal op 29 oktober 1 945 de stichtingsvergadering bijeen. De voorzitter wijst daar op de grote invloed van de pers op het volksleven en zegt dat in Duitsland de mentaliteit van de bevol king volkomen bedorven werd door de verkeerde invloed van de pers. Ook het Nederlandse volk is naar zijn oordeel door de Duitse propaganda weggetrok ken van de wandel naar Gods Woord. Ds. Batelaan roept de 31 aanwezigen op tot grote waakzaamheid tegen het com munisme. Met klem waarschuwt hij te gen „de kanker van de Nederlandse Volks Beweging, die naast mooie kanten het grote gevaar vertoont van droeve vervlakking, van overlevering der heilige beginselen in de vloed van het humanis me". Wegens vertrek naar Utrecht neemt ds. Batelaan eind februari 1 946 afscheid als voorzitter. De hervormde predikant J. den Hollander uit Haamstede neemt de hamerover. Secretaris wordt de heer Th. Bakker, die als zodanig de heer P. Kuijt opvolgt en die tot het einde van het be staan van de krant secretaris zal blijven. De heer W. Duvekot wordt penning meester. Het presentiegeld pervergade ring voor de bestuursleden wordt vast gesteld op f 7,50, plus reiskostenver goeding. Al in de bestuursvergadering van 1 0 de cember 1 946 wordt de heer Laport tot voorzitter gekozen. Hij zal dat tot het laatst blijven. Het allervoornaamste nieuws, dat met de Paaschdagen doorkwam, was het verheugende feit dat vliegers van de R.A.F. op hun ver kenningstochten waarnamen, dat tusschen Arn hem en de Zuiderzee, dus over de Veluwe, groote troepen Duitschers „den weg terug" waren ingeslagen. Zij werden voortdurend uit de lucht bestookt; ook Zaterdag na de scheme ring duurde den aftocht voort, toen de Mos quito's de taak van de jagerbommenwerpers overnamen. De terugtocht naar het Oosten ging over Zwolle, Arnhem, Ensche de en Hengelo. Het ruwe weer belemmerde de luchtactie boven de terugtrekkende Duitschers, Verhouding met PZC Gedurende de hele tijd van zijn bestaan heeft het ZD te maken geheid met dé grote concurrent, de Provinciale Zeeuw se Courant, die na een verschijningsver bod in de eerste naoorlogse maanden begin april de draad weer kan opvatten. In een circulaire (Goes, 3 april 1945), gericht „aan leden en doopleden van de Ned. Herv. Kerk", nemen veertien her vormde predikanten van Walcheren en de Bevelanden op niet mis te verstane wijze afstand van het net verschijnende protestants-christelijke dagblad. „In het Zeeuwsch Dagblad", zo schrijven zij, „zien wij een isolement en antithese-po litiek herleven waarvan wij vastberaden afstand willen doen. Het is de taak van onze volkskerk zich niet in een isolement te verschansen, maar leidend en die ben het contact met hét opperbevel verloren en worden met omsingeling bedreigd. De algemeene verwarring wordt voortdurend grooter, dank zij de systematische bombarde menten van de geallieerde vliegtuigen op hun industrieele en militaire' doelen. In de aange vallen steden worden dis burgerlijke en mili taire administratie vernietigd, wat de chaos nog vergroot. Wat zulkj beteekent voor de 13 millioen buitenlandsche arbeiders is gemakke lijk te raden. Alle evacuatieplannen loopetl in het honderdhet transportsysteem is uit zijn voegen gelicht. Naar n.enscheüjke berekening kan het einde niet vera;' meer zijn. Het eerste nummer van het Zeeuwsch Dagblad, dat op 3 april 1945 verscheen. EUWSCH Dü WAARIN OPGENOMEN „DE VRIJE ZEEUW", REDACTEUI Redactie- en Adm.-adnea: GOES, Lange Vorststr, 70, Tel, 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. prijs i 3.30 p kwartaal - Advertentieprijs 10 ct. p. mm. BUREAUX: Enschede, in Twente, bevrijd. - Nieuw offensief in de Betuwe. Het Ruhrgebied is omsingeld - De Russen trekken op Weenen aan - Ratibor en Glogau in Silezië ver overd - Grootscheepsche actie in het Verre Oosten.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 8