ZEEUWSCH DAGBLAD Huwelijk van Koning Leopold onderwerp van discussie. Zijn er nog andere mogelijkheden dan een referendum? Ds Odé hart de korte, bewogen geschiedenis van het zeeuwsch dagblad 3 '.e JAARGANG No. 1476 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG S FEBB. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneazen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft zich gisteren weer bezig gehouden met het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de koningskwestie. Het nummer van 2 februari 1 950. Roem heeft vertrouwen in de toekomst. „Ik heb alle vertrouwen in de samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Daar wil Ik mijn schouders onder zetten", ver klaarde de Hoge Commissaris van Indonesië ln Nederland, mr Moh Roem, alvorens zijn reis naar Nederland aan te vangen. Militair vliegtuig bij Buitenzorg verongelukt. Dinsdagmorgen is nabij het vliegveld „Semplak" te Buiten zorg een Harvardjager van de mi litaire luchtvaar neergestort. De beide inzittenden, de eerste luite nant der artillerie, vlieger F. J. A. Jellema en een soldaat van het K.N.I.L., werden gedood. De oor zaak van het ongeval Is nog niet bekend. BESTRIJDING VAN DE VOGELPEST. Dr D. Zuydam, dierenarts-bac- ian raUre. Tan vele zijden 1 Op een druk bezochte recej jarig ambtejubileum heeft de Odé gisteren gedankt voor liet gemeente. Dft het werk van waardering geniet, bleek ook len uit zijn gemeente waren o omgeving aanwezig, evenals hoofde van hun functie met d Namens het comité tot hul Jing van Ds Odé sprak de ht J. van Melle. Ondanks het vi Ion aan tra n Ti« fM4 Hoctnn/1 #r nend te werken onder heel ons volk. Wij zijn derhalve van oordeel, dat de Prov. Zeeuwsche Courant de steun van ons Hervormden verdient." Ondertekenaars van de circulaire zijn de predikanten H. Aalbers, J. Baarslag, A. de Bruijn, O. G. Bunjes, W. F. Dankbaar, F. G. A. van Dijk, C. A. Evelein, S. J. M. Hulsbergen, G. W. Korevaar, A. W. M. Odé, J. P. van Steenbergen, C. van der Waa, G. H. van Willenswaard en J. Zan- dee. Voorgeschiedenis Op het convent van hervormde predi kanten in Goes is, zo blijkt uit de circulai re, de gang van zaken in de Zeeuwse krantenwereld aan de orde geweest. Daar werd de wens uitgesproken de her vormde gelovigen van die gang van za ken op de hoogte te stellen. Er wordt medegedeeld dat „enkele Gereformeer de heeren te Goes" een aantal hervorm den in de provincie - o.w. de predikan ten Odé en Dankbaar, de Goese ch-wet- houder A. L. van Melle, bakker, en zijn Middelburgse collega G. H. Luijendijk, accountant - hadden uitgenodigd me dewerking te verlenen aan een protes tants-christelijk dagblad en daartoe deel te nemen aan de oprichtingsvergade ring. De beide Goese predikanten hadden voor de uitnodiging bedankt. Zij waren van mening dat het beter was „het Her vormde geluid te laten hooren in een dagblad, dat het breede publiek be strijkt, dan in een blad dat zich uitslui tend richt tot het christelijk volksdeel". In de bijeenkomst die door de heer Luij endijk en enkele andere hervormden van Walcheren werd bijgewoond troffen zij „een overgroote Gereformeerde meer derheid aan". Het bleek, aldus de circu laire, „dat men de leidende functies al gereed had, welke zoowel wat de hoofd redactie als de directie en de administra tie betreft, aan de Gereformeerden wer den toebedeeld". Met deze gang van zaken konden de her vormden niet akkoord gaan. Daarom werd in Goes een bijeenkomst van een aantal hervormden belegd, waarin de heer Luijendijk mededeelde „dat de Pro vinciale Zeeuwsche Courant met haar nieuwe eigenaars en nieuwe redactie hiermede een algemeen Zeeuwsch blad beoogen, waarin met name voor het Hervormde geluid een belangrijke plaats zal worden ingeruimd". „Pluspunten" Pluspunten voor de PZC waren volgens de veertien dominees ook dat er „zoowel onder de personen, die het beheer voe ren als ook onder de redacteuren men- schen zijn van Hervormden huize (o.a. de heer F. van de Velde te Vlissingen en dr. P. J. Bouman te Middelburg)". Vooral de persoon van de Middelburgse hervormde predikant dr. W. H. Beeken kamp, „die in de redactie zitting heeft", stond borg voor het hervormde geluid. En zo kon de eindconclusie van de circu laire luiden: „Wij hebben hier een schoone gelegenheid, datgene wat de Hervormde Kerk tot ons volk te zeggen heeft, onder breede lagen van de Zeeuwsche bevolking te doen hooren". Veertien dagen na het verschijnen van de circulaire wordt in een vergadering van het bestuur van het ZD gezegd dat de hervormde circulaire een verkeerde voorstelling van zaken geeft over de oprichtingsvergadering. Men besluit de ondertekenaars uit te nodigen voor een samenspreking om zo mogelijk de ver keerde indruk weg te nemen en hen tot ander inzicht te brengen. Op 24 mei 1 945 wordt die samenspre king gehouden met de hervormde predi kanten Van Dijk, Korevaar, Odé en Van der Waa. Positieve resultaten voor de toekomst van de krant levert zij niet op. In de volgende bestuursvergadering wordt opnieuw meegedeeld „dat het geen in de gewraakte circulaire is neer geschreven op onwaarheid berust". Te leurgesteld wordt geconstateerd dat de

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 9