architectuur voor de gemeenschap 52 Rusthuis „Rozenoord" te Sluis, bewonersvleugel, (foto circa 1955, J. P. Kloos} der aspect: de architectonische con structie, die binnen het werk van Kloos een belangrijke plaats inneemt. Net als Duiker meent Kloos dat de constructie „de van haar verlangde functies met zo min mogelijk middelen zo perfect moge lijk dient te vervullen". Naast deze eis van de absolute economie stelt hij nóg een voorwaarde aan de constructie: zij moet „eerlijk haar werk doen"9), niet te bescheiden maar ook weer niet te op dringerig. De Nieuw-Zakelijke architec ten koesterden een uitgesproken voor keur voor het toepassen van een dra gend beton- of staalskelet, dat hen in staat stelde de door Giedion tot ideaal verheven openheid en beweeglijkheid in hun gebouwen tot uitdrukking te bren gen. Doordat dit skelet de dragende functie van de muur overneemt wordt de flexibiliteit in drie dimensies vergroot: zowel de ruimten als de gevels kunnen vrij worden ingedeeld. Voor het Juliana Ziekenhuis ontwerpt Kloos een licht betonskelet dat de struc tuur van het gebouw aangeeft. De inde ling van de ruimten tussen de vloeren en van de gevels gebeurt al naar gelang de functie die zij hebben. Uiteindelijk blijft het betonskelet zichtbaar als een van zelfsprekend onderdeel van het ge bouw. Naar een gemeenschap Ter gelegenheid van de feestelijke ope ning van het Juliana Ziekenhuis in 1 955 beschrijft architect en voorzitter van „de 8" Ben Merkelbach de herinnering die hij heeft overgehouden van een bezoek aan het gebouw. „Wat mij boven alles getroffen heeft", schrijft Merkelbach, „is de grote liefde en zorg waarmede de ar chitect tegenover zijn opdracht heeft gestaan. Liefde en zorg zijn dat niet de bouwstenen, waarmede elke ziekenver pleging opgebouwd moet worden? En indien de goede verstaander deze uit een ziekenhuis als de meest essentiële uitgangspunten beluistert, is er dan niet sprake van werkelijk beeldende archi tectuur? Stellig zal dit niet een ieder di rect aanspreken, maar een ieder die wer kelijke architectuur zoekt, doet goed het Juliana Ziekenhuis in Terneuzen te be zoeken, en indien hij goed weette luiste ren, zal hij een boeiend verhaal horen van zorg en liefde waarmede de opgave werd tegemoet getreden. Ik geloof dat dit een belangrijk punt is, omdat wei nigen zo tot de kern van het probleem van het „ziekenhuis" zijn doorgedron gen". ,0) De sociale instelling die Merkelbach hier beschrijft zal Kloos ook later blijven ken merken. Zijn overtuiging dat de architect zich dienstbaar moet opstellen tegeno ver de samenleving uit zich niet alleen in de wijze waarop hij architectonische vraagstukken benadert, maar ook in het soort opdrachten dat hij aanvaardt; het na-oorlogse oeuvre van Kloos omvat een groot aantal ziekenhuizen, projecten van sociale woningbouw, scholen, kinder dagverblijven, bejaardentehuizen, ge bouwen voor de watervoorziening, ge bouwen kortom met een uitgesproken sociale functie.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 10