de lange weg van lens tot telescoop 63 Gedenksteen Zacharias Janse (diverse spellingen) geplaatst aan de buitenkant van de noordmuur Nieuwe kerk te Middelburg. (Foto: Jaap Wolterbeek) de kwaliteit van het glas en de techniek van glasslijpen moest worden verbe terd; en men moest lenzen gaan combi neren. Toen deze ontwikkelingen zich in de vijf tiende en zestiende eeuw begonnen te voltrekken lukte het om met behulp van twee lenzen apparaatjes te maken die een geringe vergroting hadden. In onze ogen waren dat reeds telescopen, maar de potentie van deze instumenten werd door hun makers en gebruikers niet di rect ingezien. Pas toen het besef door brak dat zwak vergrotende instrumen ten zodanig verbeterd konden worden dat men werkelijk op grote afstand objecten kon zien vond de doelbewuste uitvinding van de telescoop plaats. Van af dat moment werden telescopen (en even later ook microscopen) instrumen ten van grote wetenschappelijke waar de, die het beeld dat de mensheid van de wereld had ingrijpend zouden verande ren. Noten: De auteur bedankt prof. dr. M. J. Petry en drs. G. J. C. Lokhorst voor hun kritische opmerkingen. Chr. Huygens, Opuscu/a postuma, quae conti nent Dioptricam (Leiden, ed. 1703) 164. Het standaardwerk op het gebied van de ge schiedenis van de telescoop is C. de Waard jr.. De uitvinding der verrekijkers, (Den Haag, 1906). A. van Helden heeft het boek van De Waard vooreen breder publiek toegankelijk ge maakt door alle relevante primaire bronnen te bundelen en in het Engels te vertalen. Boven dien heeft hij daar een verhelderend inleidend essay over de geschiedenis van de telescoop aan toegevoegd: A. van Helden, „The invention of the telescope". Transactions of the American Philosophical Society 67 (1977) 1-67. Zie verder onder meer: D. C. Lindberg N. H. Steneck, „The sense of vision and the origins of modern science" in A. Debus (ed.), Science, me dicine and society in the Renaissance. Essays to honor Walter Paget, dl. I (New York, 1 972); V. Ronchi, „The influence of the early develop ment of optics on science and philosophy" in E. McMullin (ed.), Galileo: Man of science (New York, 1 967); V. Ronchi, „The general influence of the development of optics in the seventeenth century on science and technology" in A. Beer (ed.). Vistas in Astronomy 8 (1 968) 1 23-1 33; G. L. 'E. Turner, „Animadversions on the origins of the microscope" in J. D. North e.a. (eds.), The light of nature. Essays in the history and philoso phy of science presented to A. C. Crombie (Den Haag, 1985). 2) Zie De Waard (1906) hoofdstukken 6 en 8. Sacharias Janssen is omstreeks 1588 in Den Haag geboren. Zijn vader (Hans Martens) was om religieuze redenen in de jaren tachtig uit Antwerpen gevlucht en had zich in Middelburg gevestigd als brillenmaker. Waarschijnlijk heb ben Hans Martens en diens vrouw Marie van tijd tot tijd Middelburg verlaten om hun koopwaar elders op jaarmarkten en dergelijke te koop aan

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 21