150 jaar „vrouwelijke handwerken" 66 Het Abdijhotel in 1912. Van 1 920 tot aan de oorlog werden hier de tentoonstellingen gehouden in de zoge naamde Thoolse kamer. Ook dit gebouw ging in mei 1 940 verloren. de loterij der vrouwelijke handwerken binnen deze stad gelegateerd heeft eene som van een duizend gulden, vrij van successieregt, heb ik de eer mij te teeke nen, UwEd. dienstwillige dienaar A. Ca- land". In het jaar van de oprichting van Vrou welijke handwerken - 1838 - telde de Zeeuwse hoofdstad 14607 inwoners. Zij was enigszins uit het dal van de jaren na de Franse tijd opgeklommen: in 1817 was het inwonertal 1 2865. De Middel burgse stadsdokter Samuel Senior Co- ronel, die praktiseerde in de jaren vijftig van de vorige eeuw, heeft een van de beste medisch-sociografische boeken geschreven onder de titel: „Middelburg voorheen en thans. Bijdrage tot de ken nis van de voormaligen en tegenwoordi- gen toestand van het armwezen aldaar". In dit werk, dat in 1 859 verscheen, heeft hij ook een schets gegeven van het armoedig bestaan van velen in Middel burg in de eerste helft van de vorige eeuw. Coronel hield van nauwkeurig heid bij alles wat hij deed. Voor het jaar 1838 geeft hij het getal huwelijken: 157, het aantal levend geborenen echt en onecht: 624, waarvan als levenloos aangegeven 40, als onecht: 64. Van de kinderen stierven er 103 in het eerste jaar en 61 van een tot vijf jaar. Hoe meer kinderen de armscholen in een stad be volkten, zegt Coronel, hoe slechter het met de welvaart staat. In 1837 werden in Middelburg twee scholen in één stadsschool verenigd met een aantal van 530 kinderen, waarvan 200 contribu erende leerlingen; de 42 wezen en de overigen ontvingen kosteloos onder wijs. Er was nog geen ruimte voldoende en met een verbouwing kon men het aantal in 1 840 tot 600 kinderen opvoe ren. Let niet op de ganse rijen prachtige hui zen, aldus Coronel, die door uiterlijk voorkomen als inwendig aanzien de rijk dom van hun bewoners afspiegelen, let op dat gedeelte van de stad waar een an dere bevolking leeft. „Zij zal u de zeker heid geven, of bij de pracht van zoo even ook welvaart paart. Gij behoeft het den bewoners dier wijken niet eens te vra gen: gij kunt het op hunne gelaatstrek ken lezen, gij kunt het afgespiegeld vin den in den gang van den man uit de volksklasse; hij zal het u toonen in zijne krachtelooze of gespierde schouders en armen; gij zult het terugvinden in zijne kinderen, in zijn huishouden; gij zult het ontwaren aan zijnen disch; in één woord: bezoek de achterbuurten, waar de gezinnen gehuisvest zijn die van den arbeid leven Tijdsbeeld Het archief, bestaande uit twee albums en een kasboek, leert ons dat de eerste verloting plaats vond op 21 februari 1839. Er waren toen verkocht 910 loten, terwijl het getal prijzen 218 bedroeg. Een bedrag van f 929,64 bleef over dat kon worden uitgekeerd. De vergunning voor de verloting was verleend aan de eerder genoemde dames J. S. Schorer, W. M. M. Schorer en A. E. Schorer. De verloting vond plaats op het stadhuis, maar de tentoonstelling werd op die Het „paleis" van de commissaris der koningin in Zeeland. In 1 938 vond hierbij uitzondering de tentoonstelling plaats.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 24