Bazar en loterij Vrouwelijke Handwerken 2224 t.b.v. 150 jaar „vrouwelijke handwerken" 71 dociale en diaconale 'mistellingen op ^OalchereiXj Aantal loten 2500 Prijs per lot ƒ1, De trekking vindt plaats op woensdag 24 april 1985 om 15.30 uur in de Abdij (Statenzaal) te Middelburg. Goedgekeurd door B W van Middelburg, d.d. 22 januari 1985 Nr. 4 - 11.548. Een lot van 1 985. voorwerpen met een zilveren brood- mand. Het jubileum van 1 938 werd onder een gelukkiger gesternte geboren dan dat van 1888. We laten mevrouw Van der Veur aan het woord: „De maand Januari van 1 938 was vol spanning. Want niet alleen de toebereidselen voor ons jubileum vervulden ons! We leefden ook in af wachting van de blijde gebeurtenis bij ons prinselijk paar. Zoo kwam 31 Januari - een dag, die bij drie der Di rectrices in het geheugen gegrift staat. Op dien gedenkwaardige da tum zouden we n.l. een tocht onder nemen naar Kloosterzande, naar de Dames Collot d'Escury. Zij toch be zitten veel mooie, oude dingen en wij mochten bij haar komen uitzoeken - wat ons voor de tentoonstelling van belang leek. 's Morgens kwam er door de radio al 'n bericht, dat er teekenen waren die er op wezen dat de blijde gebeurte nis aanstaande was. Maar we beslo ten de tocht te aanvaarden, uitstel was niet langer mogelijk. Daar hoor den we op het station Kruiningen de heugelijke tijding: „Een Prinses ge boren"! De vlag werd geheschen - overal staken de dorpjes zich in feesttooi - de schepen floten - 't was een vreugde van belang. In Kloosterzande vierden we het zang- en schoolfeest mede - aten er beschuit en koek met muisjes (na tuurlijk oranje!) - zochten tóch nog een schat van oude zaken uit, maak ten een wandeling naar de histori sche kapel - plukten enkele sneeuw klokjes - sleten werkelijk onvergete lijke uren bij de hartelijke, gastvrije dames". Op maandag 1 4 februari 1 938 kwamen de dames de Abdij binnen. Mevrouw Quarles van Ufford had enkele vertrek ken van de ambtswoning voor de ten toonstelling afgestaan. Bepakt en be zakt is de goede uitdrukking: het aantal ingezonden doopjurken en kleden, kin dermutsjes, wiegespreien was verbijste rend. Dinsdags kwamen de dames Col- lot d'Escury uit Kloosterzande die een belangrijk deel van de tentoonstelling voor hun rekening namen. De gehele week werd er hard aan de expositie ge werkt. Eindelijk was het zo ver: „Zoo was dan Dinsdag 22 Februari de groote dag gekomen. Tot verras sing van de Dames Directrices wer den er eenige bloemstukken binnen gedragen, n.l. van de Vereeniging „Bezoeken der Armen", Vereeniging „ter behartiging van de belangen der Slechthoorenden", „Moederlijke Weldadigheid", Israëlitisch kerkbe stuur en van 'n belangstellend stad genoot. Het feestelijk aanzien werd door deze geschenken zeer verg root. Nadat de Directrices met haar bloe men gefotografeerd waren, maakten de Oud-Directrices haar entrée: mej. Sprenger, mevrouw Turk-Snouck Hurgronje en mevrouw Van den Brandeler-Klem. Eerstgenoemde sprak 'n hartelijke feestwensch uit en overhandigde een tuil bloemen. Hierna heette mevrouw Quarles van Ufford de Dames welkom en reikten aan elk een Biedermayerbouquet uit met linten in de Middelburgsche kleuren. Even later kwamen drie da mes Schorer binnen. Mevrouw Schorer-van Eysinga sprak 'n heiI- wensch uit voor de Loterij en over handigde namens de familie Schorer een envelop met inhoud". Met drie dames Schorer was in 1 838 de Loterij begonnen, drie dames Schorer brachten honderd jaar later hun geluk wensen en geschenk voor de Loterij. De zuivere opbrengst van de loterij 1938 was f 1300,-. De instellingen die hier van bedacht werden waren: de Ned. Herv. diaconie, het R.K. Armbestuur, het Isr. Armbestuur, Lutherse diaconie, Zeeuwsche Dorcas, Kindervoeding, Moederlijke Weldadigheid en Doopsge zinde gemeente. Het is duidelijk dat het hier om zeer bescheiden bedragen ging, alleen de Vereeniging tot bezoeken der Armen kreeg een substantieel bedrag nl. f 690,-. Tijdens de tweede wereldoorlog viel het doek over de werkzaamheden van de Loterij van Vrouwelijke handwerken. In 1951 werd een oproep gedaan aan de ingezetenen van Middelburg: „Door uwe bereidvaardige medewerking in vroege re jaren werden ondergetekenden in staat gesteld de armen van alle gezind ten dezer gemeente een som gelds uit te keren. In 10 jaar heeft deze Loterij niet plaats gehad, eerst vanwege oorlogs omstandigheden en later door schaarste aan textiel voor handwerken". Aange zien er nog in nood verkerende vereni gingen zijn, die op bijdragen rekenen

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 29