architectuur voor de gemeenschap 49 enkel vervoermiddel onbenut blijft, be reikt Kloos het geteisterde Aardenburg, waar hij al snel een tijdelijk kantoor opent dat wordt beheerd door Ems van den Broecke. Hier en op zijn bureau in Haarlem werken zij de komende jaren aan verschillende ontwerpen voor de re gio Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan een zestal zal worden uitgevoerd. Voor di verse plannen maakt Ems van den Broecke in samenwerking met de op drachtgever het programma van eisen. Naast de zestien woningwetwoningen die Klokke niet aan een modern architect wilde toevertrouwen, zullen een sport park aan de Heerendreef in Aardenburg, een school annex badhuis in Breskens, recreatiegebied „Kievittenpolder" in Cadzand, hotel „Duinbos" in Cadzand- aan-Zee en een woonhuis in Zuidzande om verschillende redenen nooit worden gebouwd. Wél worden uitgevoerd: een verbou wing van bakkerij Scheele aan de Brede- straat in Oostburg, de herbouw van een woonhuis aan de boulevard in Breskens, een woonhuis en een sportpaviljoen in Aardenburg, een uitbreiding van rust huis „Rozenoord" in Sluis en het Juliana Ziekenhuis in Terneuzen. Nu we iets meer weten over architect J. P. Kloos en over diens architectoni sche opvattingen, wordt het tijd eens te bekijken hoe hij deze in Zeeuwsch- Vlaanderen in praktijk bracht. Dit zal ge beuren aan de hand van de vier laatstge noemde uitgevoerde ontwerpen. „Ceres" De herbouw van het huis „Ceres" van de familie Van den Broecke - de directe aanleiding van Kloos' komst naar Zeeuwsch-Vlaanderen - blijkt ondanks de tegemoetkoming van overheidswege in de vorm van een aan de herbouw- plicht gekoppelde subsidie financieel niet haalbaar. Hierop wordt aan de Hee rendreef, even ten westen van Aarden burg, een terrein gevonden waarop Kloos een nieuw huis met de naam „Ce res" zal ontwerpen. Hier kan hij zijn ideeën over het wonen gestalte geven, al moet hij rekening houden met de in deze eerste na-oorlogse jaren heersende ma- teriaalschaarste. Al in 1 929 had de Zwitserse kunsthisto ricus S. Giedion, een van de belangrijk stetheoretici van het Nieuwe Bouwen, in zijn boek „Befreites Wohnen" de voor waarden geschetst voor het ontstaan van een nieuwe wooncultuur.8) Wan neer de mens zichzelf wilde bevrijden van bestaande wantoestanden op dit gebied, meende Giedion, dan zou hij al lereerst gebruik moeten maken van de mogelijkheden die de moderne techniek hem bood en goedkope, dat wil zeggen industrieel vervaardigde huizen moeten bouwen. Pas dan zouden aan de woning het (zon)licht en de luchtigheid, bewe ging en openheid kunnen worden gege ven waar het moderne levensgevoel vol gens hem om vroeg. Dat Kloos deze idealen de zijne had gemaakt, is onder andere te zien in zijn ontwerp uit 1 934 voor een zomerhuisje in Hattem. Bij het ontwerpen en indelen van „Ce res" is Kloos uitgegaan van de verschil- lene functies die het huis moet vervullen. Niet alleen geeft hij de woonruimten, het werkgedeelte en de garage elk een eigen bouwvolume, ook het woonvertrek op zich bestaat uit drie in elkaar overlopen de gedeelten; een piano, boekenkast en Woonhuis „Ceres" te Aardenburg, plattegrond verdieping, gepubliceerd in „Forum", 1 949. (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg)

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 7