victorine vertelt 97 de verwondingen die beiden, de een vooral lichamelijk en de ander voorna melijk geestelijk, haar hebben toege bracht. Ontroerend zijn ook de pagina's die Vic torine aan haar dochter Jop wijdt. Een intelligent en aardig meisje, dat uitgroei de tot een bijzondere vrouw. Ze studeer de net als haar echte vader medicijnen, werd huisarts in Harmeien en stierf daar, zeer geliefd, in 1971 aan een hersen ziekte. Kort daarna overleed ook Lou Beerman. Jop zag Bert Bakker als haar eigenlijke vader. Zij hadden een hele sterke band, die niet veranderde met de komst van Peter, de pleegzoon van Bert en diens eerste vrouw. Vier jaar na de scheiding van Victorine bleek Bert Bakker ongeneeslijk ziek. In zijn laatste levensjaar, hij stierf in 1 969, heeft Victorine hem vaak bezocht en veel met hem gepraat. Zij was inmiddels bevriend met Arthur Lehning, een vriendschap die uitliep op een weekend-verhouding van twaalf jaar en, wat Victorine betreft, op een te leurstelling: Lehning bleek niette beant woorden aan de hoge plaats die zij hem had toegedacht. Zo had hij geen enkele belangstelling voor haar werk. Naast bezigheden voor de antroposofische uitgeverij De Lem- niscaat vanaf 1956, werkte Victorine aan een dissertatie over Jongkind. Ze promoveerde in 1968 cum laude op Jongkinds brieven, haar monografie over hem verscheen in 1 975. Omstreeks die tijd begon ze zich ook bezig te hou den met Jan Toorop; verscheidene arti kelen publiceerde ze over hem en vol gend jaar zal een aan hem gewijde mo nografie verschijnen. Nabeschouwing Victorine Hefting heeft veel gereisd, voor haar plezier, voor haar gezondheid en voor haar studie. Een steeds weerkerend reisdoel is haar huisje inVeere, De Papaver. Ze kocht het huis in 1 946 van haar vriendin Claire Bo nebakker, maar pas vanaf 1964 zou ze er regelmatig gebruik van maken. Veere is voor haar een oase, het hele eiland prachtig: de mooiste luchten en de mooi ste wolken ter wereld vind je in Zeeland. Dat was haar al opgevallen toen ze er als kind met haarvader kwam en dat veran derde niet tijdens de zwerftochten, in haar studietijd, met Pom Nijhoff en zijn vriendin Jootje van Dam van Isselt - op zoek naar een mooi plekje voor die twee, dat werd gevonden in Groot-Valkenisse. Zeeland bleef door de jaren heen een toevluchtsoord, of het nu logeerpartijen bij vrienden betrof, fijne en droeve mo menten met Bert Bakker of, als vanouds, het wuivende koren in de zomer. Als alles naar wens verloopt, zal Victori ne Hefting in september naar Japan rei zen, naar de Toorop-tentoonstelling die van 30 september 1 988 tot eind januari 1 989 in Tokio zal plaatshebben. Na te rugkeer en aanvulling zal de tentoon stelling dan te zien zijn in het Van Gogh- museum in Amsterdam. Bij de opening op 20 februari verschijnt Victorines mo nografie Jan Toorop, een kennismaking. Zij is nog volop aan het werk. Pas on langs heeft zij zich teruggetrokken uit de vele commissies en besturen waar ze zit ting in had. De jaren zie je haar niet aan, de vele beproevingen ook niet. Die on gelooflijke veerkracht, die bijna tomelo ze energie - misschien ligt de basis daarvan wel in één van de dingen die Willem Vogelsang haar leerde: aan „ge leerde middelmatigheid" mag je niet zo maar voorbijgaan, maar het gaat om kwaliteit. Voortdurend streven naar ver hoging van je eigen niveau, verdieping van je inzichten, met de top als maatstaf. Gevoel voor kwaliteit als leidraad voor persoonlijke oordelen. Daaruit volgt di rect respect voor de persoonlijke oorde len van anderen en die karaktertrek van Victorine komt duidelijk uit het boek naar voren: zij neemt de mensen zoals zij (in haar ogen) zijn, maar van zichzelf vraagt ze zich bijna steeds af of haar handelwijze ten opzichte van hen wel de juiste is. Vriendschappen zijn heel belangrijk in haar leven. Er is eigenlijk slecht over te praten en er is weinig uit te leggen, zegt ze daarvan. Ik zou dit verhaal ook met Goethe willen eindigen: Alles Tiefe Hebt die Maske. Dat Victorine Hefting dat masker heeft willen afzetten, getuigt in mijn ogen van veel moed. Victorine, door Nienke Begemann. 390 pag. foto's, f 39,90. Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam. Victorines tachtigste verjaardag in Veere, 1985.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 15