de nieuwe kerk te zierikzee 112 nu voor ons en onze samenleving hun betekenis kunnen hebben. Restaureren is de band van het verleden doortrekken naar de toekomst. En vormt het verleden niet de startbaan voor de toekomst? Het zou onjuist zijn op een dag als van daag alleen de inzet van de vele mensen en organisaties te noemen. Ook de drie overheden gaven steun, vooral finan cieel. In het bijzonder de provincie en de gemeente Zierikzee. Maar deze laatsten niet alleen financieel. Men stond open voor overleg en kontakt. Het is gevaarlijk om op een dag als vandaag namen te noemen, want je passeert altijd wel ie mand. Toch wil ik speciaal de ambtena ren van de gemeente Zierikzee en de provinciale griffie vermelden. Zij ston den altijd klaar, daarmede het beeld loo- chenstraffend dat dikwijls van de amb tenaar wordt geschilderd. In het bijzon der noem ik oud-burgemeester De Meester. Hij steunde waar nodig. Toen de stichting door onbegrijpelijke wijs heid van landelijk niveau in de rode cij fers dreigde te komen, was hij direct be reid mee te gaan naar de desbetreffende directie. Ik besprak met hem de beste benaderingswijze, bedevaart of kruis tocht. Zij die De Meester kennen weten het antwoord: Kruistocht. En de muren van Zeist vielen. Als overheid en particulier initiatief ge zamenlijk optrekken, dan zal het gestel de doel worden bereikt. Dames en Heren, de Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft haar funktie en daarmede recht van bestaan bewezen. Twee kerken, die wellicht anders teloor zouden gaan. Baarland en Zierikzee, werden gerestaureerd. Men wacht nu nieuwe uitdagingen, want daarvoor is de stichting opgericht. In ieder geval komt er mijns inziens een muzikale periode, daar twee orgels nog op restauratie wachten. Zeeland zingt toch niet alleen in De Doelen of op een dag als vandaag? Gezien de positieve ervaringen in de sa menwerking met velen zou het een goede zaak zijn als Zeeland de krachten bundel de op het gebied van monumentenzorg. A Is eilanden zijn er overal vrijwilligers be zig, met molens, boerderijen, kerken, sy nagogen. Waar blijven de dammen a/s verbinding? Bundeling in bijvoorbeeld een federatie, die de kennis, de financiën en administratie kunnen ondersteunen zou nuttig zijn. Juist nu de Staten spreken over privatisering van tal van zaken kan een gedachte als deze meegenomen wor den. Afslanking zonder visie is slechts be zuiniging. We hebben geen behoefte aan nog een praatorgaan. Het gaat om bunde ling van krachten en om het inspelen van monumentenzorg op aanverwante secto ren als arbeidsmarkt, recreatie. Want er moet een optimaal rendement van de in spanningen komen. Laten we trots op de historische rijk dommen in onze provincie zijn en deze trachten in te passen in het sociale en culturele leven. Dat geldt ook voor Zie rikzee. Driemaal dreigde de slopersha mer. Driemaal is scheepsrecht. Burgers van Zierikzee, laten we het ge bouw tot een levend centrum maken, dat straalt in uw gemeenschap. Door het raam van de Nieuwe Kerk de Zierikzee ziet men de contouren van de St.-Lievensmonstertoren.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 30