het leven op het land 129 naar de schepen werden gebracht: in manden die op de schouder tot boven op de dijk werden gedragen en die daar werden leeggestort in kruiwagens waar mee men dan over een lange loopplank naar het onder aan de dijk gereedliggen de schip manoeuvreerde; op deze wijze geschiedde het laden tot het moment dat de verharding van de polderwegen vervoer naar een der talrijke havens en haventjes mogelijk maakte. Boot gaat ook in op de tegenstrijdige belangen van boer en suikerfabriek, hij vertelt waarom de boeren overgingen tot het oprichten van weegbruggen, in de volksmond „fairbanken" genoemd, en hoe om streeks 1900 de eerste coöperatieve suikerfabrieken ontstonden. Latere ont wikkelingen, zoals het gebruik van de tram voor het bietenvervoer en de fusies diedefabrieken aangingen en die uitein delijk leidden tot het overblijven van twee giganten, de C.S.M. en de Suiker Unie, worden eveneens uitgebreid be schreven. Typerend voor het gehele boek is de veelheid aan informatie van uiteenlo pende aard in een compacte, maargoed lopende en prettig leesbare tekst. Af en toe gaat een beschrijving zodanig diep in op allerlei details, dat de bijbehorende foto de niet ingewijde lezer onvoldoende hulp biedt. Dit geldt bijvoorbeeld voor de beschrijving van de constructie van de menwagen, in het hoofdstukje dat aan de wagenmaker is gewijd. In een ge val als dit zouden enkele verklarende te keningetjes (zoals die welke in het Zeeuws Woordenboek bij „menwae- gen" staan afgedrukt) zeker verduidelij kend hebben gewerkt. Alleen in de eer ste hoofdstukken, over de moernering en de meekrap, wordt de fotoreeks on derbroken voor enkele ter verduidelij king opgenomen tekeningen en oude gravures. Dat dit wat mij betreft wel wat vaker had mogen gebeuren, is echter detailkritiek; terecht vormen de prachti ge foto's de „ruggegraat" van dit boek! Zijn gegevens putte Boot uit eigen en an dermans herinnering en voorts uit be staande litteratuur (een litteratuurlijst is achterin opgenomen); de foto's vergaar de hij vrijwel zonder uitzondering bij particulieren. De indeling van het boek is zodanig, dat vrijwel steeds één foto over de volle breedte boven aan de pagina is afge drukt, met eronder een stuk tekst in twee kolommen. De hoofdstukjes, die in veel gevallen over verschillende pagi na's doorlopen, zijn niet voorzien van kopjes en een register ontbreekt. Hier door is het voor de lezer die het boek niet van voor naar achter geheel doorneemt wat moeilijker zoeken, maar een in houdsopgave met trefwoorden biedt houvast. Deze inhoudsopgave vermeldt onderwerpen als: Bomen rooien, Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, Paarden, Werkeloosheid, Dagelijks eten. Vlas, Molens, Strandrijden, Trek ker en Herverkaveling, om er maar enke le van de ruim zestig te noemen. Het is natuurlijk onmogelijk om in dit kort be stek op al deze onderwerpen in te gaan. Daarom volgt hier een keuze. Aan de meekrapcultuur wijdt Boot een aantal pagina's. Beschreven wordt het gehele proces: van het planten, via het delven en het drogen, tot aan de verkoop op de beurs en de aflevering onder toe-

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 11