het leven op het land 130 zicht van een beëdigd keurmeester. Op vallend is dat, in tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, de meekrap in Zee land pas ongeveer een halve eeuw na de ontwikkeling in 1 868 van een kunstma tig vervaardigbare rode kleurstof die met de meekrap kon wedijveren, defini tief van de akkers verdween. Foto's uit 1913 tonen de familie Flikweert te Nieuwerkerk en arbeiders op de hoeve Spuiwijk van burgemeester J. C. van der Have te Oosterland nog volop bezig met het planten en delven van de meekrap. Pieter Flikweert verbouwde het thans geheel verdwenen gewas zelfs tot in 1 91 8! Verder wordt natuurlijk aandacht besteed aan de meestoven. Boot geeft onder meer een lijst van alle Schouwse stoven en gaat voorts wat dieper in op de geschiedenis van de stoof De Kapel te Kapelle, gehucht tussen Nieuwerkerk en Zierikzee. Wie daar heden ten dage de Rijksweg volgt, kan In het omvangrijke complex van bedrijfsbebouwing dat aan de weg staat nog steeds de vorm van de oude meestoof uit 1836 herkennen. Naast een opname van de oorspronkelij ke toestand geeft het boek ook een foto van De Kapel zoals die er in 1916 uitzag. De stoof was het jaar daarvoor ver bouwd tot cichoreifabriek en hierbij was onder andere een tweede droogtoren, het hoge gedeelte links op de foto, toe gevoegd. Twee foto's van wegwerkers met een stoomwals sieren het hoofdstukje over de verbetering en verharding der pol derwegen op het eiland. In 1 905 huurde het waterschap Schouwen een stoom wals met een machinist-monteur uit En geland, maar enige tijd later werd een ei gen Fordson-tractorwegenwals aange schaft voor f 2250,-. Op de foto zien we deze machine, voorzien van een Zeeuws kenteken en bestuurd door Anton van den Berge. Deze machinist raakte overi gens enige tijd later zijn bevoorrechte positie kwijt, omdat hij door niet vol doende uit te wijken in de buurt van Mo- riaanshoofd een ongeluk veroorzaakte. De kostbare hengst van heemraad Pad mos geraakte hierbij te water en kon slechts met veel moeite weer uit de vaart op het droge worden gebracht. Sinds dien mocht Van den Berge niet meer walsen. Ook de huisvesting op het platteland komt in het boek aan de orde. Ruime aandacht krijgt de Schouwse „stolpe", een boerderijtype dat in zijn hoofdvorm sterke overeenkomst vertoont met de Noordhollandse stolpboerderij, maar waarvan thans als gevolg van de ramp van 1953 de laatste voorbeelden zijn verdwenen. Aan de boerderijen van dit type zijn vijf bladzijden gewijd, met evenzoveel fraaie foto's. De hier afge beelde stolp is die van de familie De Vlie ger aan de Verseputseweg te Kerkwer- ve, gefotografeerd in 1 922. Boot schrijft echter niet alleen over de boerderijen, maar ook over de landarbeiderswonin gen. Hij vermeldt dat men in de 18de eeuw hier en daar knechtshuisjes begon te bouwen en dat vervolgens steeds meer boeren ertoe overgingen bij hun

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 12