het leven op het land 131 hofstee zo'n arbeidershuisje neer te zet ten. Over de levensomstandigheden in deze huisjes lezen we onder meer het volgende. „Men moet niet denken dat de eerste huisjes die bij de boerderij wer den gebouwd riant waren, verre van dat!! Het waren éénkamerwoningen: slecht en gebrekkig neergezet. In de ka mer lagen plavuizen, de muren waren van Schouwse moppen en meestal met klei gemetseld. De muren waar het dak op rustte waren ongeveer twee meter hoog. Het waren muffe éénkamerkrot- ten, waarin weinig ruimte en frisse lucht was In de winter bij jachtsneeuw stoof bij onbeschoten daken veel stuif sneeuw door de kieren van de op de pan latten liggende pannen op de zolder. En als het vroor moest men de kinderen on der een vracht „baelezakken" stoppen, anders bevroren ze." Verschillende hoofdstukjes behandelen de diverse ambachten die met de land bouw verbonden waren. Naast de smid en de wagenmaker was daar bijvoor beeld de gareelmaker, die omstreeks 1900 een compleet gareel voor een trekpaard vervaardigde voor een bedrag van ongeveer zeven gulden en tien stui vers. Op de foto poseert de Zierikzeese gareel- en zadelmaker Eliza Gouds waard in de deuropening van zijn zaak; naast hem staat zijn zoon Adriaan. Alsof de met kolossale letters op de pui ge schilderde tekst nog nadere toelichting behoeft, hebben zij hun artikelen duide lijk zichtbaar uitgestald. Opvallend is, hoeveel opnamen van „werk in uitvoering" Boot heeft weten te verzamelen. Met welke achtergrond de ze foto's indertijd zijn vervaardigd, is niet altijd duidelijk, maarzeker in de eer ste decennia na 1900 zal het vaak de overredingskracht van de rondreizende fotograaf zijn geweest, die de mensen ertoe bracht hun werk even in desteekte laten en te poseren. Een heel mooi voor beeld van een foto die waarschijnlijk zo ontstond, is die waarop we loondorser Piet Sinke (in het midden op de achter grond) met zijn machine bezig zien bij de familie De Keijzer, onder Schuddebeurs. In later tijd kreeg men meer en meer zelf de beschikking over een fototoestel en de foto's die daarmee werden gemaakt tonen vaak intiemere tafereeltjes op het land, zoals het kiekje van defamilie Pan- nekoek bij Zierikzee, tijdens ,,'t allef- schoft" in de tarwe. Uit de „zekels" die de mannen bij zich hebben, blijkt dat zij de tarwe destijds, in 1 937, nog met de hand sneden. Dit waren slechts enkele grepen uit een boeiend en uitermate rijk boek. Wie het ter hand neemt, zal zeker niet worden te leurgesteld! Piet Boot: „Het plattelandsleven van Schouwen- Duiveland in vroeger tijd". Zierikzee, 1987. Prijs f 69,50. Het boek is slechts bij een beperkt aantal boek handels verkrijgbaar, maar kan tevens bij de auteur worden besteld: P.J.Boot, Provincialeweg 14, 4321 SM Kerkwerve, telefoon 01117-1294.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 13