- 2 - In de nissen van de gevels zijn beroemde figuren geplaatst uit de geschiede nis van de stad (Graven van Leuven, Hertogen van Brabant, geleerden, kunste naars enz.). Op de sokkels bijbelse figuren en taferelen uit het dagelijks leven. Van de binnenversiering zijn merkwaardige delen bewaard gebleven. Het interieur is verder rijkelijk versierd met schilderijen. In de middaguren zal ook een bezoek worden gebracht aan de St Pieterskerk tegenover het Stadhuis. Deze kerk is een der belangrijkste scheppingen van de Brabantse hooggotiek. Hij werd gebouwd van 1410 - 1541 op het kruispunt van het oude wegennet. Achtereenvolgens werkten aan de bouw mee de architecten Sulpitius van Vorst, Jan Keldermans II, fkttheus de Layens en Joost Metsys. Het is een driehoekige gotische kerk in witte zandsteen met zijbeuken, zij kapellen, dwarsbeuk, koor met omgang en zeven straalkapellen. Ofschoon de bouw werd geleid door drie verschillende bouwmeesters, werd toch een archi tectonische eenheid en harmonie bereikt. De driedelige toren echter, waarvan de middelste 165 meter hoog had moeten worden, is nimmer hoger geworden dan 50 meter wegens de slechte ondergrond in de Dijlevallei en later zelfs nog inge kort tot 30 meter. Van dit gigantische project is een maquette in de zuide lijke dwarsbeuk opgesteld. De St Pieterskerk bevat vele beeldhouwwerken en schilderijen, o.m. het drie luik "Het laatste avondmaal" van Dirk Bouts, voorts een fraai laatgotisch oksaal (i486) en het grafmonument van Hendrik I van Brabant. Het wordt een mooie en interessante excursie Programma Excursie Leuven 08.15 Vertrek per bus van het Veerplein Breskens. Deelnemers benoorden de Westerschelde kunnen parkeren bij het station Vlissingen en steken voor eigen rekening met de pont van 07.50 uur naar Breskens over. Rit via Aardenburg - Aalter - Gent - Brussel mar Leuven, 10.00 Aankomst Leuven bij de Universiteitshal, Oude lfe.rkt 13. Ontvangst (met koffie) door het Universiteitsbestuur. Daarna rondleiding door de Universiteitshal. II.30 Aanvang Drie-Campus-tocht per bus met begeleiding, die eindigt bij het Groot-Begijnhof, dat eveneens wordt bezocht. 13.15 Warme lunch in de Salons Georges. 14.30 Ontvangst door het College van Burgemeester en Schepenen van Leuven in de grote voorzaal van het Stadhuis. 15.00 Bezoek aan de St Pieterskerk onder begeleiding. 16.00 Rondleiding door het Stadhuis van Leuven. 17.30 Vertrek uit Leuven via Brussel - Antwerpen - Zuid-Beveland mar Vlissingen, aankomst daar vó6r vertrek pont 19.50 uur naar Breskens. MB 1. Kosten 50,per deelnemer, inclusief lunch en entree's. Kosten voor deelnemers, die op eigen gelegenheid rechtstreeks naar Leuven gaan 25,per persoon. 2. Introductietoegestaan, mits voor rekening van en tegelijk aan gemeld door het lid-deelnemer. 3. Aanmelding door inzending van de aangehechte strook uiterlijk 14 september a.s. onder gelijktijdige overmaking van kosten op bankrekening 47.70.40.837 c.q. postrekening 2830145 ten mme van Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, te Middelburg. Het bestuur.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 18