een 18e eeuws pleidooi voor jong moederschap 146 Reede van Deale gaf Halffman echter ook bijzonderheden over het verloop van de reis, die interessant zijn omdat het scheepsjournaal van deze reis helaas verloren is gegaan. „Naar door den commandeur gewaar- schout te zijn om circa 3 uur tussen za terdagnacht en zondagnacht onder zeil te gaan, hebben wij alles (durv ik zeggen 't geen kunst vermag) bijeengeroepen doch helaas tevergeefsch, want wel haast forceerde ons een hevige ZW wind hoe eer hoe liever een veilige haven voor Ued. Achtb. ons toevertrouwde goede ren te zoeken, weshalve wij dan door 't behulp van een Engelse Loots behouden zijn gearriveerd ter Reede van Deale zijnde doordeszelfs veiligheid zowel als makkelijkheid om weder zee te kiezen (gelijk UEd. Achtb. genoegzaam bekend is) beroemd en thans rijkelijk met 's Ko- nings oorlogschepen en andere voor zien" l7). De taak van de onderkoopman, die tege lijk medicus was, was niet gering, want in tegenstelling tot wat gebruikelijk was op de VOC-schepen, had deze onder koopman geen assistent meegekregen. Bovendien was er geen scheepschirur gijn aan boord, wat wellicht samenhing met het feit, dat op deze post in die jaren ernstig bezuinigd werd ls). De busschie ter Adriaan Broekmans van Middelburg werd opgedragen om dienst te doen aan dechirurgijnskistBij aankomst in Ba tavia na een onderbreking van de reis aan de Kaap van 33 dagen op 29 mei 1756 bleken er 48 van 309 koppen on derweg te zijn overleden. Men kan zich Plattegrond van Middelburg, 1751. (uit: Tegenw. St. der Ver. Nederlanden, Beschrijving van Zeeland I).

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 34