anderhalve eeuw ijzerhandel de jager 152 De nieuwe vestiging Achter de Houttuinen 1 2, 1 977. meestal hun eigen vertegenwoordigers naar Nederland, die uitstekend Neder lands spraken; ook de brieven en faktu- ren werden in het Nederlands gesteld. De jaren 1 933 tot 1 938 waren verlies gevende jaren, zoals voor alle bedrijven. In 1938 begon de conjunctuur weer iets aan te trekken en in april van dat jaar werd het 10O-jarig bestaan van de D. de Jagers's Ijzerhandel gevierd. Tweede wereldoorlog In 1 939 werd de oorlogsdreiging steeds sterker, totdat 10 mei 1 940 de Duitsers ons land binnenvielen. Geheel Neder land werd bezet behalve Zeeland. Op 17 mei greep de vijand Middelburg aan om Walcheren tot overgave te dwingen. Bij het bombardement en daardoor ont stane branden werd het centrum van de stad vernietigd. Op 1 8 mei zijn C. A. C. Kruyder en E. E. Klüppelberg zeer vroeg de stad inge gaan en met veel moeite op de Markt ge komen. Het betonskelet stond nog over eind maar was geheel uitgebrand, even als het middengebouw. Het achterpand en het smidspakhuis waren niet ver brand. De kluis was nog intact en de in houd ongeschonden. Zo moest het be drijf met groot verlies, circa 6% van de goederen, de oorlog in en geld was er niet. De oorlogsuitkering kwam zo laat binnen dat de voorraden van de fabrie ken allang uitverkocht en 30% duurder waren geworden. Toen de zaak in 1940 voor de tweede maal door brand werd getroffen was dit voor de heer H. J. Kruyder, ondanks dat hij nog zeer vitaal was, toch teveel en trok hij zich terug uit het zakenleven. De handel werd zo goed mogelijk voortge zet in de bestaande maar uitgebrande gebouwen. Na de oorlog werd er een houten gebouwtje gezet op de plaats van het inmiddels afgebroken betonske let. Volgens architect Rothuizen was het voorgebouw herstelbaar en hij heeft dat ook schriftelijk bevestigd. De Lange Delft moest breder worden en het enige gebouw dat in de weg stond was dat van de firma De Jager. De gemeente heeft het betonskelet toen zonder onteigening en zonder overleg, onder protest, afge broken. De andere in gebruik zijnde ge bouwen wilde de gemeente ook afbre ken, na onteigening voor het bedrag van f 18.000,-. Men had echter niet het recht om het bedrijf stuk te maken en een nieuw gebouw waarin de zaak voortgezet zou kunnen worden wilde men niet neerzetten, dus bleef alles zo als het was! In 1941 werd de grond van de pakhui zen in deTeerpakhuizenstraat verkaveld naar de Lange Delftzodat defrontbreed- te nu 1 6 meter zou worden en de expedi tie van de goederen via het Walplein kon geschieden. Na de oorlog zijn er zeer ve- Het noodgebouw na de tweede wereldoorlog (foto ca. 1948). De Lange Jan staat in de steigers.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 40