anderhalve eeuw ijzerhandel de jager 153 De huidige directeur P. F. Kruyder. Ie besprekingen gevoerd met het bureau voor de Wederopbouw van de gemeente Middelburg en later ook met het Minis terie van Wederopbouw in Den Haag. Het zou te ver voeren om de zeer vele en grote moeilijkheden te beschrijven die in verband met de schadevergoeding over wonnen moesten worden voordat met de wederopbouw kon worden begon nen. In november 1 953, ruim 1 3'/2 jaar na het bombardement, kon het nieuwe pand geopend worden. Door van de Lan ge Delft een winkelpromenade te maken werd de bereikbaarheid van de zaak door de klanten en de aan- en afvoervan de goederen steeds moeilijker. Sinds 1968 werd er al uitgekeken naar een ge schiktere vestigingsplaats, beter bereik baar en met meer parkeerruimte. De nieuwe zaak De firma De Jager kon een pand aan Achter de Houttuinen overnemen en na een verbouwing is dit uitermate geschikt voor de Ijzerhandel. Aan de kant van de Houttuinen zijn de kantoorruimten en de winkel gesitueerd. In de lager gelegen ruimten worden de goederen opgesla gen. Hier kan alles vervoerd worden met pallets en wagentjes, alles is gelijkvloers en er is een goede laad- en losplaats aan de Looierssingel. Aan de zijkant is een parkeerruimte voor 14 auto's. De Ameri kaanse slogan: „No parking no busi ness" blijkt zeer juist te zijn. De firma De Jager is sinds de oprichting in 1 908 lid van de Nederlandse Vereni ging Van IJzerhandelaren. De heer C. A. C. Kruyder heeft hierin verschillende be stuursfuncties bekleed, zowel in de af deling Zeeland als in het hoofdbestuur en later in de internationale vereniging. In 1 949 heeft de firma zich aangesloten bij de Necomij, dit is een combinatie van ijzerhandelaren over het gehele land die gezamenlijk goederen van de fabrieken inkopen. Hiervoor zijn zeer vele reizen naar het buitenland gemaakt. Sinds 1973 was De Jager voor de boek houding aangesloten op een computer van C.E.A. te Apeldoorn. De heer C. A. C. Kruyder was van mening dat, wil een be drijf vooruit gaan, men de nieuwe tech nieken niet mag verwaarlozen. Zelf heeft hij zich niet meer verdiept in de automa tisering, hoewel hij tot zijn overlijden in mei 1986 nog elke dag naar de zaak ging, maar de leiding geheel aan zijn zoon overliet. In 1 981 is de firma De Ja ger een besloten vennootschap gewor den met P. F. Kruyder als directeur. Het is natuurlijk niet alleen de verdienste van de leiding van het bedrijf dat de zaak zo is gegroeid maar zeker ook van het personeel. In noodgevallen zette het personeel zich in voor belangrijke zaken. Op de zondagmorgen na de ramp in 1953 waren allen 's morgens vroeg uit eigener beweging naar de zaak geko men om te informeren of zij konden hel pen. Vele van hen zijn toen dag en nacht in touw geweest om spaden, schoppen en vlechtwerk naarde doorgebroken dij ken te vervoeren of te helpen met het lossen van schepen en vrachtwagens die de goederen kwamen brengen. Ook moest het ziekenhuis „Bethesda" in Vlis- singen van butagas en comforen worden voorzien want de gastoevoer werkte niet meer. Later moest ook voor Schouwen gezorgd worden. Er zijn personeelsleden die 25 jaar of langer bij de onder neming werkzaam zijn of geweest zijn en zij hebben allen meegewerkt om De Jager te maken tot de huidige goed lo pende groot- en detailijzerwarenhandel. Opmerking: Het betreft hier een beknopte ge schiedenis uit het rijke verleden van de firma. Helaas is belangrijk bron nenmateriaal bij de branden van 1 929 en 1 940 verloren gegaan. Een deel van het verhaal is ontleend aan een publicatie van 1938 bij het eeuwfeest van de ijzerhandel.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 41