Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen EXCURSIE De excursie zal op zaterdag 24 september a.s. naar Leuven worden gehouden. Het pro gramma omvat in de morgenuren een bezoek aan de universiteit, terwijl 's middags het Ge nootschap zal worden ontvangen door het gemeentebestuur in het fraaie stadhuis, ge volgd door een bezoek aan de St. Pieterskerk. Vertrek met de pont van 07.50 uur uit Vlis- singen. Overigens zij verwezen naar het inlegvel in dit nummer, waaraan tevens de aanmeldings- strook is gehecht. NIEUWE LEDEN 1. Dr. J. de Boer, Burgh-Haamstede 2. Ir. H. L. de Bijer, Burgh-Haamstede 3. Baronesse S. E. de Boois van Randwijck, Apeldoorn 4. P. J. F. Castenmiller, Middelburg 5. Drs. F. van der Doe, Zierikzee 6. G. C. Groenleer, Zierikzee 7. Dr. M. A. Hemminga, Wemeldinge 8. Drs. G. Hoek, Voorburg 9. Prof. dr. D. G. Jongmans, Naarden 10. Mw. J. de Klerk, Middelburg 11. Mw. dra. A. A. Kolste, Middelburg 12. Ds. M. Lorier, Oostburg 13. Ds. A. P. Nauta, Middelburg 14. Cor Pols, Zierikzee 15. Leendert van der Pool, Middelburg 16. Mw. dra. C. Reinders Folmer- van Prooyen, Leiderdorp 17. R. Rhebergen, Middelburg 18. J. Roodenburg, Vlissingen 19. H. J. de Ruiter, Heemstede 20. Dr. P. L. Schoonheim, Middelburg 21. Prof. dr. L. O. Schuman, Middelburg 22. Drs. H. M. Snoek, Vlissingen 23. Mw. dra. Th. S. M. Stam-de Nooijer, Leiderdorp 24. Drs. B. Vaandrager, arts, Domburg 25. H. Wiersma, Middelburg 26. Mr. J. Wind, Middelburg WERKEN VAN HET GENOOTSCHAP In dit nummer treft u een inlegvel aan over de uitgave van deel 5, de bouwgeschiedenis van het stadhuis te Goes. Van harte aanbevolen. De uitgave van deel 4, het Testament van Adriaan Bommenee heeft vertraging onder vonden. De streefdatum is thans september/ oktober. CONCERTEN WERKGROEP MUZIEK 24 september 1988: Schola Cantorum van het Ward- Instituut met een programma van vroeg- barokke muziek. Koorkerk Middelburg. Aanvang 20.30 uur. 8 oktober 1988: Historisch dansgezelschap Volta onder leiding van Vera Baris, presentatie van Barokke dansvormen. Wandelkerk bij de Koorkerk te Middel burg. Aanvang 20.30 uur. LEZINGENPROGRAMMA donderdag 10 november 1988: „Ikonen", met dia's, door prof. dr. E. Voor- deckers, hoogleraar Byzantinistiek Rijksuni versiteit Gent. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg. Aanvang 20.00 uur. dinsdag 15 november 1988: „Hugenoten in Holland en Zeeland door dr. C. Cruson, Erasmusuniversiteit. Burgerzaal stadhuis Oostburg. Aanvang 20.00 uur. dinsdag 22 november 1988: „Vlaamse dialectologie en het dialect van Sas van Gent" door prof. dr. J. Taeldeman, Rijks universiteit Gent. Burgerzaal stadhuis Sas van Gent. Aanvang 20.00 uur. RECTIFICATIE In de vorige bijdrage is bovenaan de tweede kolom op pag. 114 een storende drukfout geslopen. De betreffende zin moet luiden: „Sinds het Genootschap zich een tiental jaren in die richting heeft bewogen kon voor ca. f 100.000,- voor de verzamelingen worden gekocht." NAAR EEN ZEEUWS HISTORISCH MUSEUM door drs. J. H. Kluiver, hoofdconservator van het Genootschap Werd in een vorige bijdrage een vergelijking gemaakt tussen het Museum anno 1888 en nu, ditmaal is een toekomstperspectief het uitgangspunt. Moeten we het Zeeuws Mu seum, zoals dit in 1972 in de Abdijgebouwen te Middelburg is ondergebracht als een ver vuld ideaal beschouwen, of als een over gangsfase naar een toekomstig ideaal? In deze bijdrage is het laatste tot uitgangspunt geno men, zoals uit de titel reeds moge blijken. De huidige opzet van het Museum is ons in ziens meer bepaald door de inrichting met stijlkamers en kabinetten uit de periode van de vestiging in de Wagenaarstraat, dan dat er een fundamenteel nieuwe visie aan ten grondslag ligt. Nieuwe elementen zijn alleen de tapijtenzaal en het „rariteitenkabinet". Voor het overige is de benadering vrijwel ge lijk gebleven en bleef de inrichting geken merkt door geïsoleerde expositie van afzon derlijke objecten. In deze inrichting mist men een grote lijn en uitbeelding van de historische ontwikkeling van Zeeland, wat toch juist de taakstelling voor een museum op provinciaal niveau moet zijn. Zoals in de stedelijke historische musea een inzicht wordt gegeven in de ont wikkeling van de stad en het economische, maatschappelijke en culturele leven binnen deze stedelijke gemeenschap, zo moet een museum voor de gehele provincie een beeld geven van de ontwikkeling binnen dit gebied door de eeuwen heen, van de geologische ontwikkeling en vroegste bewoning via de tussenliggende eeuwen tot in het heden. Daartoe is een duidelijke beeldvorming rondom een chronologische as vereist, in een logische opeenvolging van museale ruimten met een goede, onderling samenhangende toelichting. Daarnaast kunnen in meer geïso leerde delen van het gebouw afzonderlijke thema's worden behandeld. Voor een dergelijke presentatie en wijze van benaderen kan het volgende in overweging worden genomen: De Zeeuwse Delta is in de Nederlands-Belgi sche kustlijn een bijzonder gebied. Hier baanden de rivieren zich een weg naar zee en ontstond een eilandenrijk dat veelvuldig aan verandering onderhevig was. Vanaf de Ro meinse tijd is hier intensievere bewoning aanwijsbaar.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 46