Ambacht snöob VAN PAAL TOT DOEL TER HERINNERING AAN HET GEREEDKOMEN VAN 29 KM DIJKVERZWARINGEN IN HET BRR IWt^f IfêBMHRE^ Over dijken op deltahoogte, grenspalen en de stichting van een dorp M. P. de Bruin en C. A. L. Kotvis lÊèfÉÊÊÊi M^Pili IMÉB Gedenksteen op 24 augustus 1 988 bevestigd aan de in 1 986 gebouwde uitwateringssluis van de Hertogin Hedwigepolder. Paal en Doel hebben niets met sport te maken of het moest voor Paal de water sport zijn. Paal is een nederzetting tegen de op deltahoogte gebrachte dijk waar het verdronken land van Saaftinge be gint. Doel, eertijds al bekend om zijn ge zellige zitjes vlak langs de Schelde even boven Antwerpen, heeft nu grote be kendheid gekregen vanwege zijn kern centrales. Visueel zijn de koeltorens met hun witte pluimen nog op verre afstand dominant aanwezig. Kotvis en ik waren op zoek naar de grens palen 269a, 269b en 2690 aan de uiterste oostpunt van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarachter we, en naar later bleek niet ten onrechte, een geschiedenis vermoed den die met landaanwinning te maken had. Toen wij daarenboven nog een uit nodiging kregen voor de ingebruikneming van het laatste gedeelte van de dijkver zwaring langs het land van Saaftinge waarmee tevens de aansluiting met de verhoging op Belgisch grondgebied was verwezenlijkt, begonnen wij met plezier aan een tocht in deze contreien. Hoffelijk, maar zeer overdreven, heeft Jan Blokker in zijn verhaal uit 1986 over de sporen van de Tachtigjarige oorlog geschreven, dat De Bruin alles weet van het hoekje oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren, dat begrensd wordt door Klooster- zande. Hulst en Emmahaven aan het Verdronken Land van Saeftinge - een gebied, zo zegt hij letterlijk, waar je geen kilometer hoeft te gaan of je ziet ergens in de vertes de kerncentrale van Doel. Van Emmahaven is geen spoor meer te vinden, maar Emmadorp bestaat nog wel waar vele toeristen deze zomer een kijkje kwamen nemen om boven op de dijk van het prachtige uitzicht op het schorrengebied te genieten. Emmadorp ligt in de in 1 897 bedijkte Koningin Em- mapolder, genoemd naar de tweede echtgenote van koning Willem III. Ten zuiden en ten oosten van deze bedij king liggen drie polders met de namen Louisa, Prosper en Hertogin Hedwige, waarvan we rustig mogen zeggen dat de twee laatstgenoemde namen geen alle daagse verschijning zijn in het Zeeuwse land, zeker als er nog een hertogin bij te pas komt. De Hertogin Hedwigepolder ligt voor het overgrote gedeelte op Ne derlands gebied, terwijl de 1100 ha grote Prosperpolder voor iets minder dan de helft Belgische grond beslaat. Vanwaar die namen? De Prosperpolder is genoemd naar Pros per Louis, 7e hertog van Arenberg, her tog van Aerschot en Croy, 2e hertog van Meppen, 2e prins van Recklinghausen. Hij werd in 1785 geboren te Edingen (Enghien) en overleed te Brussel in 1 861Onderzijn talrijke adeltitels wordt hij ook vermeld als baron van Beveren en heer van stad en land van Edingen. Zijn toch al aanzienlijk landbezit in Waasland werd met de bedijking van de Prosper polder aanzienlijk uitgebreid. Albert Bu- vé, die in de „Annalen van de Oudheid kundige kring van het land van Waas" (1966) een uitgebreid artikel over het vorstelijk en hertogelijk huis van Aren- berg heeft geschreven, roemt de familie die vooral het Waasland met duizenden hectaren nieuwe en vruchtbare polder heeft verrijkt en haalt de geschiedschrij vers Frans de Potter en J. Broeckaertaan die in lyrische taal schrijven: „Welk on schatbare weldaad het land aan de her togelijke familie van Arenberg, eige naarster van die schier eindeloze vlakte, verschuldigd is. Met recht heeft men die landen dan ook de overwinning van den hertog genoemd; immers 't is hij die, ze om zoo te zeggen stormenderhand heeft veroverd; 't is hij, die het zilte nat heeft teruggedreven en zijne tent in het vader land der mosselen en garnalen heeft ge plant - maar ook een kloeke onderne mingsgeest en een vaste wil zijn benoo- digt geweest". Op welke rechtsgronden de Arenbergen het landbezit in het Waasland hebben verworven weten wij niet zeker, maar het zal ongetwijfeld met het recht van aanwas te maken hebben. Zij hadden namelijk ook de heerlijkheid Kieldrecht, vlak aan de Nederlandse grens, in eigen dom verkregen. In de nabijheid van het dorp Kieldrecht waren in de 1 7e en 1 8e eeuw de Oude en Nieuwe Arenbergpol- der ingedijkt. De namen zeggen al vol doende over het bezit van de hertogelij ke familie. In feite ging het om de her winning van het in het laatste kwart van de 16e eeuw verloren gegaan gebied van Saaftinge en omliggende polders. De oorlogsoperaties van zowel de troe pen van de Spanjaarden als die van Oranje hadden grote verwoestingen aangericht. Wanneer de 7e hertog van Arenberg in de jaren veertig van de vori ge eeuw denkt aan herwinning van het verloren gegane gebied motiveert hij dit in een nota door te wijzen op het belang van bedijking voor de verdediging van het land van Hulst. Het ging hier om ter reinen aan weerszijden van de in 1843 definitief vastgestelde grens tussen Bel gië en Nederland. Bij de Engelbertus- hoeve op de dijk tussen de Saeftinge- en

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 11