over dijken op deltahoogte, grenspalen en de stichting van een dorp 174 Het verdronken land van Saaftinge. de Prosperpolder vindt men de grens paal met het jaar 1 843. Aan de westzijde van de Prosperpolder, bedijkt in 1847, werd in hetzelfde jaar de veel kleinere Louisapolder vastgehecht, genoemd naar Louise, dochter van Prosper Louis van Arenberg. Volgens Buvé kwam deze polder voor rekening van Louis Gustave Goossens, burgemeester van en notaris te Kallo, en Tomas Stock. Beide heren waren in dienst van het huis Arenberg, de eerste als rentmeester en de tweede was hofraad en privé-referendaris van de hertog te Brussel. Zij verkochten in 1 859 de Louisapolder aan de Arenber- gen. De Hertogin Hedwigepolder Zoals in vroeger tijden kwamen wij op onze tochten in aanraking met bijzonde re mensen. In de Hedwigepolder aange komen, aan het einde van het land, za gen wij boven de bomen de kerktoren van Prosperdorp uitsteken. We reden er op toe en kwamen aan het eind van een brede en rechte straat voor een forse to ren te staan, maar de deur naar de kerk was gesloten. Een gebouw te rechter zij de deed vermoeden met een pastorie te maken te hebben. Na ons bellen werd opengedaan door een heer die later bleek pastoor T. Werkers te zijn en ons voorging naar de kerk. Dat wij hem niet direct als geestelijke herkenden, kwam door zijn werkkleding die liet vermoeden dat hij naast zijn pastorale taak ook veel handenarbied deed. Pastoor Werkers vertelde ons een en an der over de stichting van de kerk en het ontstaan van Prosperdorp. Na het be zoek aan de kerk nam hij ons mee naar de pastorie waar wij onthaald werden op uitstekende geitekaas, door hem zelf be reid. Bovendien fotokopieëerde hij voor ons het dagboek van de eerwaarde heer Florimond van Haelst, stichter en eerste pastoor van de parochie Prosperpolder. Dat dagboek bleek voor ons een open baring. Wij verhalen en citeren hier eni ge van zijn belevenissen. Uitgegaan wordt van de stichting van de Prosperpolder, waarvan de eigendom tot 1 900 grotendeels door het „door- luchte" huis van Arenberg in België geëxploiteerd werd door vier kapitale hofsteden. Prosper-, Petrus-, Engelber- tus- en Antoniushoeve genoemd. In 1898 werd Engelbert Marie, 9e hertog van Arenberg eigenaar van deze gron den onder het hoofdbeheer van Erman Julienste Brussel. Men besloot in princi pe tot meer verpachten aan derden over te gaan met de bedoeling het exploite ren in eigen beheer geheel te laten ver dwijnen. Blijkbaar is dat verpachten snel gegaan want in 1900 waren er in de Prosperpolder reeds 1 6 hofsteden ge- In 1983 waren nog sporen van de Emmahaven aanwezig. 'jgUr f-

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 12