over dijken op deltahoogte, grenspalen en de stichting van een dorp Het koor van de kerk. het werkvolk ging huiswaarts zich verzet ten onder elkaar, en de hogergenoemde genodigden ontvangen op een fijn souper in de aannemerskeet. Op het we/ge/uk ken van het werk werd menig toost ge daan en menig schuimende beker gele digd. Hoewel de bazen en ondernemers van het werk van Protestants geloof waren, was ik ais katholiek priester in de beste betrek king met hen; alle eerbied en achting werd mij getoond en zelfs na enige weken na onze kennismaking op het werk, wer den wij goede vrienden. Menige fijne Hol landse sigaar, en schiedammerdruppelke hebben wij samen genomen, en zeifs in de wintermaanden van het jaar 1904- 1905 hebben wij dikwijls gezellig onder het spelen van de kaart, dan bij mij, dan in de ondernemerskeet de avond doorge bracht". De bedijkingswerken van de Hedwige- polder, genoemd naar Hedwige, prinses de Ligne, echtgenote van Engelbert Ma rie, 9e hertog van Arenberg, waren aan het eind van 1 904 zo goed als klaar. Een honderdtal polderwerkers bleef de win ter over om straten aan te leggen, dijk en kavelsloten te graven, etc. In de loop van de zomer 1905 werden de hoofd straten „bekalseid" en de polder voor de eerste maal beploegd, een lastig werk voor mens en diervanwege „de ongelijk heid van de grond in een pasgedijkte polder, die zoals een schor door kuilen „en door guilen, in alle richtingen is doorkruist". De gehele polder, meer dan 300 ha groot, werd in augustus voor re kening van de administratie van het huis Arenberg met koolzaad ingezaaid. Met het vertrek van de polderarbeiders was de missie van Florimond van Haelst in feite beëindigd, maar het bisdom gaf hem te verstaan tot nader order in de Prosperpolder te blijven. Het weggaan van de arbeiders veroorzaakte meer ruimte in de kapel maar stilaan werden de lege plaatsen gevuld door de bewo ners van de Prosperpolder en omgeving zodat bijna niemand meer naar Kiel- drecht of Doel ter kerke ging. Het jaar 1905 was voor bisdom en Van Haelst een periode van bezinning over de mo gelijkheid tot het vormen van een paro chie. De priester had berekend dat uit de parochies Doel en Kieldrecht 655 perso nen konden komen. Met daarbij ge voegd 12 Nederlandse families, samen 66 personen uitmakend, kwam het to taal op 721Na de winter kwamen er in de Prosperpolder nog 17 hofsteden bij zodat gerekend mocht worden op een vermeerdering met 100 personen. Begin 1906 viel de beslissing dat in de Prosper polder met naburige wijken een paro chie zou worden gesticht. Stichting van de parochie De bisschoppelijke zegen voor de stich ting van parochie Prosperpolder was er, maar er moest nog heel wat water door

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 15