over dijken op deltahoogte, grenspalen en de stichting van een dorp 178 De tribune of loge van de hertog en hertogin van Arenberg met hun wapens en één van hun zetels. Boven op de dijk van de Hertogin Hedwigepolder wordt opnieuw grenspaal 269a geplaatst (voorgrond). Jaar tal 1905. Mr —m de Schelde stromen eer aan alle formali teiten was voldaan, te beginnen met het maken van een kaart met de grenzen van de toekomstige parochie, de namen der straten en aanduiding der bebouwde eigendommen, de plaats waar de kerk zou komen, de namen der wijken en wa terlopen, de nummers van het kadaster en de grenzen der aanpalende gemeen ten. Behalve de stichting is vooral de 12e maart 1906 een datum geweest die Van Haelst nooit meer zou vergeten. Die dag veroorzaakte een stormvloed heel wat dijkdoorbraken en grote schade in het oostelijk deel van Zeeland, maar ook langs de Schelde, van Doel tot Antwer pen, bracht de storm veel narigheid. Van Haelst was op bezoek bij een collega te Kallo. Om vier uur's middags kwam men zeggen dat er zoveel water in de Schelde was dat de dijken overstroomden. De priesters waren ooggetuigen „van die waterval die zich met hels gedruis vanuit de Schelde de Melselepolder werd inge voerd". In enkele seconden was de pol der een blanke zee waardoor vele bees ten niet meer konden worden gered en vier of vijf mensenlevens te betreuren vielen. Met veel moeite bereikte Van Haelst om half negen zijn woonplaats, „met een hondenweer, regen en wind om hemel en aarde te vergaan". Op de Prosperhoeve was iedereen aan het werk om te proberen de Hedwigepolder te behouden. Met al het volk dat maar kon worden verkregen ging men naar de polder om te constateren dat de pas uit gevoerde bedijking „als bij mirakel" was gespaard. De binnenkant van de dijk had het gehouden maar de buitenzijde was zwaar gehavend en op sommige plaat sen was de kruin weggezakt. Met man en macht werd gewerkt om de gaten met zakken zand te dichten. Onder de morgen van de 1 3e maart kwam het wa ter weer dreigend op „en wel met zulke spoed dat het klom gelijk een kom ko kende melk die opkomt, leder gaf reeds de moed op, en zie opeens, als het water tot aan de gevaarlijke plaatsen was ge klommen, bleef het als het ware staan". De polder was gered. De hertog van Arenberg kwam in gezel schap van de top van zijn administratie te Brussel in de voormiddag een kijkje nemen. Onmiddellijk werd besloten de beschadigde dijk te herstellen. Van Haelst kan niet nalaten op te merken. „Het toeval dus ook dat de Hedwigepol der behouden bleef was ook de redding van onze toekomende parochie. Immers was de Hedwigepolder opnieuw verlo ren gegaan, zo kon er geen sprake zijn van nieuw te bouwen hofsteden, en zou ook de stichting van de parochie ten minste voor een ganse tijd hebben ach tergebleven". In de loop van het jaar kwamen in de Prosperpolder de 1 7 nieu we hofsteden tot stand bestemd voor de exploitatie van de Hedwigepolder. De nieuwe gezinnen in deze hofsteden ver oorzaakten dat de kapel te klein en uit breiding noodzakelijk werd. Op 10 maart 1907 werd de parochie éo'fiU fn i'f r WRt'Cfirnn. )l~t Itfoörtf.fü'P i'otj ijf |j?fT

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 16