over dijken op deltahoogte, grenspalen en de stichting van een dorp 181 Onthulling van de gedenksteen door gedeputeerde voor waterstaatszaken J. D. de Voogd. Rechts van hem de dijkgraaf van het waterschap Hulster Ambacht K. J. A. baron Collot d'Escury. De gedenksteen op de uitwateringssluis van de Hertogin Hedwigepolder, gebouwd in 1986. werd als gift geschonken door het huis Arenberg. Half maart 1 91 0 werd met de bouw van de kerk begonnen terwijl het kerkhof aan het eind van deze maand klaar was gekomen. De bouw van de kerk en toren hebben bij elkaar een jaar geduurd. De kerkwijding vond plaats op 4 september 1911 door Ant. Stillemans, bisschop van Gent. De dag daarop werd op grootse wijze feest gevierd. Patroon van de kerk en parochie is de heilige En- gelbertus, „gedaan ter gedachtenis van zijn Doorluchtige Hoogheid de Hertog, Monseigneur Engelbert van Arenberg, die de grote weldoener is geweest van kerk en parochie, en door wiens edel moedige steun de kerk en pastorij tot stand zijn kunnen komen". De straat naar de kerk werd ook naar de heilige genoemd. In het hoogkoor van de kerk werd voor de hertog en zijn vrouw een tribune of loge ingericht met speciale zetels en de wapens van hun geslachten. Mij verdiepend in de geschiedenis van de bedijking van de Hertogin Hedwige polder en de stichting van de parochie Prosperpolder kwam het mij voor of de middeleeuwen waren teruggekeerd. De heer van het gebied en de bisschop zorgden respectievelijk voor de exploi tatie van de grond en de stichting van de kerk. De bouw van het bedehuis werd mede mogelijk gemaakt door de heer. De polder werd op ouderwetse wijze, met veel mankracht, bedijkt. De verblij ven van de arbeiders waren zeer primi tief. Aan de „heerschappij" van de Aren- bergen kwam een eind in de jaren 1 921/ 22. Door ruiling van hun domeinen wa ren de hertogen van Arenberg prinsen van Duitse nationaliteit en vervulden in 1914-1918 hun dienstplicht in het Duitse leger. Volgens de wet van 1 921 werden de goederen van personen van o.a. Duitse nationaliteit eigendom van de Belgische staat. Zij werden in het openbaar verkocht of kwamen voor een deel in handen van de staat. De goede ren in het Waasland werden meestal door de pachters gekocht. „Zo mag men aannemen dat, voor het Waasland, de geschiedenis van het Huis van Arenberg een einde genomen heeft in de jaren 1 921/1 922 en dat Engelbert, Marie, 9e hertog van Arenberg, de laatste grond bezitter in het Waasland is geweest", al dus Buvé in zijn al eerder aangehaald ar tikel over de hertogen van Arenberg.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 19