over dijken op deltahoogte, grenspalen en de stichting van een dorp 182 Grenspalen Grenspaal 269a stond op het uiterste puntje van oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren, op korte afstand van de dijk tussen de Hertogin Hedwigepolder en de Pros- perpolder, vlakbij de Schelde. Stond zeggen we, want tengevolge van de dijk verhoging was de paal opgeborgen om boven op de verhoogde dijk te worden geplaatst. Die herplaatsing zal nog in september plaatsvinden. Voor het over grote deel dragen de grenspalen tussen België en Nederland, op grond van de overeenkomst van 8 augustus 1 843, het jaartal 1 843. Zij hebben van het drielan denpunt bij Vaals tot in het Zwin een nummering van 1 -369. De grens tussen Zeeland en België wordt aangegeven door een honderdtal grenspalen met de nummering 269a-369. De grens liep voor de bedijking van de Prosper- en Hertogin Hedwigepolder over de slikken en schorren van het verdronken land van Saaftinge. Op den duur kreeg het huis Arenberg grote delen van de schorren in handen. De Hedwigepolder was de laat ste bedijking in het land van Saaftinge. Van deze polder ligt slechts een smalle strook op Belgisch gebied. Op de dijk tussen de Saaftinge- en Prosperpolder staat grenspaal nr. 270, geplaatst in 1844, vóór de bedijking in 1847 van laatstgenoemde polder. Grenspaal nr. 269 vindt men over de Schelde aan de westzijde van de Schelde-Rijnverbin- ding. Toen eenmaal de Hedwigepolder bedijkt en ingezaaid was (1 905) werden voor een goede afbakening drie palen tussen de nrs. 270 en 269 geplaatst: de nrs. 269a, 269b en 269c. Zij dragen alle drie het jaartal 1905. Paal 269a hebben we al gesitueerd. Paal 269b staat op de dijk tussen de Hedwige- en Prosperpol der niet ver van Prosperdorp en is moei lijk bereikbaar, terwijl 269c te vinden is bij het gehucht Muggenhoek in de Pros perpolder. Het is een wat vervelende op somming, maar er dient aan toegevoegd te worden dat het plaatsen van de palen niet zomaar kan gebeuren. Daar komen (vertegenwoordigers van) Commissaris sen der Koningin en Gouverneurs van Belgische provincies en burgemeesters bij te pas. Dijkverzwaringen 1988 is een memorabel jaar voor drie waterschappen in Zeeland. Het water schap Walcheren besteedde veel aan dacht aan het feit dat de Westkappelse dijk op deltahoogte was gebracht. Een interessante tentoonstelling liet de be zoekers zien welke inspanningen in ver leden en heden werden gedaan om de kapitale dijk in goede staat te houden. Het waterschap Noord- en Zuid-Beve land gaat eind oktober aandacht schen ken aan de realisatie van de dijkverzwa ringen op deze „eilanden". De gebeurte nis wordt begeleid met een symposium en aanbieding van een werk over de dij ken. Op 24 augustus jongstleden ten slotte vond in een feesttent op het par keerterrein van de jachthaven te Paal de officiële oplevering plaats van het ge deelte dijkverzwaring langs het land van Saaftinge daarmee tevens realiserend de aansluiting met het gedeelte aan Bel gische zijde. Het waterschap Hulster Ambacht liet het hier niet bij. Het geheel werd omkranst met een bustocht langs de werken, een tentoonstelling met zeer veel historische en actuele informatie in Hulst en aan het eind van de dag, na alle officiële handelingen, een informeel, zeg maar gerust gezellig, samenzijn. Voor het waterschap betekende deze dag tevens dat de 29 kilometer dijkver- zwaringswerken, ingevolge het delta plan, waren voltooid. De gedeputeerde voor waterschapszaken in de provincie J. D. de Voogd herinnerde er aan dat de realisatie van het laatste traject zeedijk Emmaplateau-Belgische grens een moeilijke operatie was vanwege de aan dacht die moest worden besteed aan de belangen van natuur en landschap. Hij weestevens op het streefjaar 1 990 voor de voltooiing van de werken in het kader van het deltaplan voor heel Zeeland (to taal ca. 1 55 km dijken (Westerschelde) en ca. 50 km zeeweringen (kust).) „Aan dat jaar mag - om wat voor redenen dan ook - niet worden getornd". In een opzicht heeft de schrijver van dit stuk het gemakkelijk: de constatering dat we met het gebied van het Hulster Ambacht te maken hebben met een van de mooiste gedeelten van Zeeland. Ik heb er al meer op gewezen, maar ik doe het nog eens. De fraaiste natuurgebie den in Zeeland zijn het gevolg van na tuurrampen en oorlogen. Het verdron ken land van Saaftinge is slechts gedeel telijk ontstaan door stormvloeden, de oorlogshandelingen in de tachtigjarige oorlog waren de grootste factor. Niet genoeg kan ik herhalen dat dit gebied nog veel te weinig bekend is: de kreken, de boomdijken, de verschillen tussen de oude en nieuwe polders. De hoge dijken bieden thansfraaie uitzichten. Mogen zij tot in lengte van jaren - voor altijd kan een mens niet zeggen - dit gebied be schermen. Verantwoording: J. W. Bieze. De zuidgrens van ons koninkrijk. Rotter dam, 1985. Albert Buvé. Het vorstelijk en hertogelijk huis van Arenberg. Annalen van de Oudheidkundige Kring van het land van Waas, dl. 69 (1 966), p. 235-254. Fl. van Haelst. Stichting van de parochie H. Enge/ber- tus te Prosperpolder, z.j. M. H. Wilderom. Tussen Afs/uitdammen en Deltadij- ken IV Zeeuwsch-V/aanderen. 1 973.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 20