aan het einde van het land 184 Leden van de commissie ad hoe o.a. de burgemeesters weerszijden de paal, de heren van het kadaster A. M. Dek (4e van rechts) en J. G. M. De Brabander (2e van rechts). Uiterst rechts de heer P. J. Mersie van het kabinet van de Commissaris der Koningin. (Foto D. M. Hollaardt, gemeente Hulst). nen bodem gestort. De heer Dek verze kerde mij dat de grenspaal op de centi meter nauwkeurig zou worden ge plaatst. De jalons (rood-witte stokken) werden uitgezet en de heren Deken J. G. M. De Brabander, inspecteur van het ka daster te Gent, gaven aanwijzingen om de paal zo zorgvuldig mogelijkte stellen. Zo'n gietijzeren paal weegt echter 372 kg en het duurde even voor hij, met be hulp van keggen, op de met krijt aange geven plaats stond. Het wachten in de zon was aangenaam, met de stilte om ons heen; de schepen op de Schelde schoven in de nevel weg richting Zand- vlietsluizen. De heren keken nog eens langs de jalons en verklaarden dat alles in orde was. De werklieden van de ge meente Beveren brachten specie, stampten die aan om de paal letterlijk muurvast te zetten. Wij vertrokken naar het gemeentehuis te Kieldrecht waar wij - het deskundig gezelschap was inmiddels nog aange groeid - verwacht werden voor de on dertekening van het proces-verbaal dat „in achtvoudig origineel" was opge maakt. Wij kwamen tijdig aan op het ge meentehuis waar de raadszaal nog in duister was gehuld. Het openen der blin- De burgemeesters bekijken de fundering. (FotoD. M. Hollaardt). den verschafte ons het nodige licht en het wachten was op de burgemeester van Beveren en de loco-burgemeester van Hulst. Om 10.30 uur begon de cere monie die geleid werd door de burgerva der van Beveren. Na zijn woord van wel kom begon hij met de voorlezing van het proces-verbaal waarvan de aanvang al dus luidt; Proces-Verbaal van Nazicht van de grensscheiding tussen het Konink rijk België en het Koninkrijk der Neder landen ten aanzien van grenspaal nr. 269a en daartoe voorgedragen door de permanente grenscommissie welke is in gesteld op 6 oktober 1987 in het provin ciehuis te Gent. in het jaar negentienhon derdachtentachtig, de 22e van de maand september, zijn wij die ondertekenen, le den van de commissie ad hoe tot her plaatsing, casu quo verplaatsing, van de genoemde grenspaal: de Heren M. van der Aa, burgemeester van de gemeente Beveren, J. G. M. De Brabander, van het Bestuur van het kadaster te Gent, in op dracht van de Heer Gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen, ter Belgische zijde; De Heren G. A. van de Voorde, loco burgemeester van de gemeente Huist, ing. A. M. Dek, van de dienst kadaster en de openbare registers, Directie Zeeland, in opdracht van de Heer Commissaris der Koningin in Zeeland, ter Nederlandse zij deovergegaan tot de herplaatsing van de grenspaal nr 269a. Vervolgens wordt vermeld waarom de herplaatsing nodig was en op welke regels en besluiten dit steunde. De voorzitter excuseerde zich voor het niet uitspreken van de enorme getallen die voor de opnieuw gedane meting gebruikt zijn. Na de voorlezing tekenden de vier genoemde heren en de overige leden van de commissie ad hoe het proces-verbaal. Het was een korte ceremonie die enigs zins werd uitgebreid toen de voorzitter mij, die als toehoorder was gekomen, verzocht iets over grenspalen en de streek te vertellen. Gelukkig had ik mijn verhaal over de Hertogin Hedwigepol- der geschreven en kon ik veel kwijt over de familie Van Arenberg en de pastoor. (Uit de stukken die ik die dag had gekre gen heb ik gezien dat een grenscommis sie op 20 februari 1 907 zich heeft bege ven naar de plaats der nieuwe grenspa len (269a, 269b, 269°) op het gedeelte van de grens in de in 1 904 bedijkte Her togin Hedwigepolder en in de Prosper- polder en dat de leden „hebben erkend, dat deze palen bestaan en zijn opge richt".) Voorzitter Van der Aa sloot de vergade ring. Het gezelschap ging ten slotte kij ken naar grenspaal 269a om te consta teren dat deze er goed bij stond. Het ge heel werd te Hulst besloten met een „eenvoudige" doch voedzame maaltijd.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 22