slib WIE SCHRIJFT DAAR? Wim Hofman Het meest opmerkelijke van het literaire leven in Zeeland is dat het maar doorgaat. Het is te vergelijken met de Westersche/de hier vlakbij: die stroomt maar in en uit, af en toe spoelt er wat aan op het strand, voor de een is dat wat rommel, voor de ander iets curieus of iets dat a/s een buitengewone vondst wordt meegedragen. Af en toe verschijnt er een dichtbundel, een verhaal, er ontstaat weereen tijdschrift, er gaat er weereen ten onder, men doet aan leesbevordering, lezingen worden gehouden, schrijvers stappen op het podium om voor te lezen uit eigen werk of timmeren op een andere manier aan de weg. Iemand die gestaag doorwerkt is Hans Warren, al schrijft hij niet zoveel poëzie meer als eerst. Hij zegt dat hij ten aan zien van zijn eigen teksten steeds kriti scher is geworden en dat hij zijn versre gels steeds strenger is gaan beoordelen. Hij houdt zich momenteel vooral bezig met het publiceren van zijn Geheim Dag boek. Momenteel bereidt hij het zevende deel ervan voor, dat de periode van 1958-1961 gaat omvatten. Kritici beschouwen het Geheim Dagboek van Warren doorgaans als een literair werk. Daarnaast leest een deel van het publiek het Dagboek vooral om de daar in genoteerde feitelijkheden, anecdotes en namen van min of meer bekende per sonen. Uit de werkwijze van Warren valt af te leiden dat de auteur zelf zijn dag boek als een literair werk wil presente ren. De boeiende vraag doet zich dan voor in hoeverre het stileren en het bij slijpen de authenticiteit van een tekst nu juist ten goede komt of niet. Een deel van de lezers zal immers van een dagboek verwachten dat het onverkort en zelfs onbarmhartig de weerslag vormt van de gevoelens en wederwaardigheden van de schrijver, zonder dat er achteraf is in gegrepen. Deze groep lezerszal zekerde gepubliceerde teksten willen vergelijken met het echte en zeer geheime dagboek, om na te kunnen gaan wat nu verdichtsel is en wat niet, wat is gepolijst en wat niet, wat is weggelaten of wat is toege voegd. Door de publikatie van het Geheim Dag boek is het imago van Hans Warren wel veranderd. Hij is nu bij een breder pu bliek bekend geworden als een dag boekschrijver en niet zozeer als de dich ter, die hij toch ook is. Deze verandering is waarschijnlijk ook wel te danken aan een tendens in de hedendaagse cultuur om het accent meer te leggen op het persoonlijke element, om meer aan dacht te besteden aan non-fictie zoals columns, reisverslagen, dagboeken. brieven, zich meer te interesseren voor het privé-leven van de auteur. Verdwijnt bij Warren nogal wat poëzie in zijn schrijftafella of in zijn prullemand, anderen gaan rustig door met dichten, of publiceren nu de resultaten van een ja renlange arbeid. In februari 1 989 verschijnt bij Manteau de briefwisseling tussen Ward Ruyslinck en drs. A. de Bruijne, leraar Nederlands en conrector van de scholengemeen schap Scheldemond te Vlissingen. Zij correspondeerden regelmatig met el kaar gedurende achttien jaar. De bieven worden uitgegeven onder de titel Ijlings naar nergens. Andreas Oosthoek maakte een keuze uit de gedichten die hij tussen 1959 en 1 986 maakte. De bundel kreeg de naam De bladen terug en werd door Meulen- hoff uitgegeven in 1987. In de gedich ten zijn gevoelens en herinneringen be dachtzaam weergegeven, waarbij het Zeeuwse landschap nogal eens als inspi ratiebron een rol speelde, bijvoorbeeld in de gedichten Ships that pass; Als de dagen waren geteld, of in het gedicht Elementen, waarin een jeugdig onge noegen en een onderdrukt verlangen naar meer wordt verwoord: Ik hoor het hem nog zeggen, mijn grootvader, de oude wijze: jullie mogen niet klagen, elke dag zie je de zee. Ja, riepen we dan, de zee maar wat hebben we nog meer Nou, zei hij en stak de brand in zijn pijp, jullie hebben het zand en daar zit heel wat in en jullie hebben de wind. Dat is genoeg, praat er verder maar niet meer over. In 1 986 verscheen een verzameling ge dichten van Neeltje Zoetje Jobse onder de titel Buiten het bereik van lantarens. Het werd uitgegeven door Rap. Zij publi ceerde al eerder gedichten in de tijd schriften Kruispunt en Maatstaf. De ge dichten zijn overpeinzingen, meestal iet wat somber, religieus en persoonlijk: Zo, als ik wakker word valt er een bijbeltekst in m 'n gedachten. Rondom Jerusalem zijn bergen, zo is God rondom hen die Hem vrezen. Het herinnert mij aan wat wij vroeger grootmoeders geheime zender noemden. Maar toch vraag ik me even later af voor welk gevaar ik dan wel bewaard zou moeten worden. En omdat je maar nooit kunt weten besluit ik voorzichtig te zijn op de trap, met de wasmachine en het aardappel schilmes in de keuken. De dichteres Johanna Kruit komt na de bundels Omtrent het getij en Voorheen te Orizande binnenkort met een reeks ge dichten voor een jong publiek. De bun del gaat heten: A/s een film in je hoofd, en wordt uitgegeven door uitgeverij Hol land. Ook in deze serie gedichten is Zee-

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 23