LITERAIRE WANDELING DOOR VLISSINGEN wie schrijft daar? 189 UITGEGEVEN IER GEIEGENHEID VAN DE 250-5TE GEBOORTEDAG VAN BETJE WOlFf Lurv en Lurvje. De kranten worden ver spreid in de periode rond de kinderboe kenweek en ze zijn meestal thematisch samengesteld. Zo was in 1987 het on derwerp „dieren", terwijl dit jaar de re dactie aansluiting heeft gezocht bij het landelijke thema in de Kinderboeken week: „musea". Deze kranten kunnen onder meer gemaakt worden dank zij een subsidie van de Provincie Zeeland. In het kader van de culturele uitwisseling Vlaanderen, West-Vlaanderen en Zee land werd dit jaar op provinciaal niveau meegewerkt aan de organsatie van een studiedag lover het Vlaamse en Noord nederlandse kinderboek te Brugge. Dr. Jan van Coillie hield een algemene inlei ding, waarin hij de verschillen tussen de Nederlandse en Vlaamse kinderboeken behandelde. Daarna hielden de aanwe zigen zich in groepen bezig metverschil- lende onderwerpen: de criteria waarmee kinderboeken beoordeeld worden, boe ken op school en dergelijke. Ook discus sieerden kinderen uit de drie provincies over enkele boeken uit Nederland en Vlaanderen. Op verschillende manieren wordt gepro beerd de interesse voor de literatuur op te wekken. In Middelburg start de Stich ting Educatie Zeeland Noord binnenkort met een cursus Nederlandse literatuur; in Goes begint een cursus korte verhalen schrijven onder leiding van de publiciste Sarah Verroen; het Algemeen Neder lands Verbond organiseert binnenkort weer een contactdag voor jonge mensen die hun eerste gedichten bekend willen maken; in Vlissngen organiseert de Openbare Bibliotheek momenteel een Amateurs Schrijvers Festival waarvoor Zeeuwse amateurschrijvers vier kilo be schreven papier leverden. Iemand noemde de amateurs de humus van onze cultuur. De humuslaag lijkt in Zeeland wel heel dikte worden. Er is dus hoop, maar meestal schijnen de beste teksten over Zeeland te komen van dich ters die hier familiebanden hebben of hadden en die hier hebben gewoond. Verzoendag In de bundel De hazen en andere gedich ten van Ed Leeflang lezen we de volgen de ontroerende regels: De maan en de zon die kent ze wei, die zweven vaak naast de Zeeiandbrug, daarover rijden we heen, daarover rijden we terug, want eike zondag zijn wij weer ouders van een kind dat jaren hetzelfde denkt: zo leven wij in twee tijden, de ene traag de andere vlug. Fazanten en bergeenden en soms kluten komen wij tegen in het middaglicht, ook zij hebben zondag, geen tractor rolt, de deuren van de schuren blijven dicht. Maar de zon en de maan en de eb en de vloed beheersen de zondag en haar leven, omdat zij 's avonds weer terug zijn moet en wij slikkend van onze bestemming lijken te worden ontheven. Zo moet je dat wei noemen. Het komt nooit goed. Jacques Hamelink ontving dit jaar de Constantijn Huygensprijs. Van hem ver schijnt in november 1988 bij de Bezige Bij de dichtbundel Asael's rust. Eén van zijn laatste bundels Herinnering van het verdwenen licht zit vol met herinnerin gen aan zijn vader en aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarin lezen we bijvoor beeld: A/bezittende boerenrust van het iand die nooit terugkomt (kon je niet horen van Boschkapeiie en de Griete tot het Mauritsfort en hoe onder Isabe/lasluis een versijpelende molenaarskar de avondgrens markeerde?), dood kwarregat, ongetrooste weidierendrinkput, vlek van herkomst Driewegen, tuin plee, eeuwige kiezelfilter en slakkenregenbak, het groet en zegent je. Daar kunnen we het mee doen.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 27