IN MEMORIAM JHR. MR. T.A.J.W. SCHORER M. P. de Bruin Het Nederlands Adelboek, het zoge heten rode boekje, dat in alle grote bi bliotheken en archieven aanwezig is, be vat in de jaargang 1986 pregnante in formatie: Jhr. Mr. Tjalling Aedo Johan Willem Schorer, heer van Westcapelle, Welzinge, Nieuwwerve en St. Janskerke (R.N.L.), geb. Utrecht 12 aug. 1909, oud-directeurAlg. Zeeuwse Verzekering Mij N.V., oud-directeur Zeeuws Onder linge Waarborg Mij U.A., oud-wethou der van Middelburg, oud-lid Gedepu teerde Staten van Zeeland, oud-lid Eer ste Kamer der Staten-Generaal, erelid J.O. De afkortingen R.N.L. en J.O. staan voor ridder in de orde van de Nederland se leeuw en Johanniterorde. Zegt deze zeer beknopte levensbeschrij ving veel? Ja en nee: men komt in de adelsboeken meer indrukwekkende op sommingen van allerlei ambten tegen: het gaat toch om de wijze waarop deze ambten zijn vervuld. Gommert de Kok heeft in 1 970, bij diens afscheid als lid van Gedeputeerde Staten een typering gegeven die zowel de mens als de politi cus verraadt. „Zijn abstraherende geest dwong hem elk probleem op afstand te beschouwen en daardoor maakte hij de indruk met een zekere gelijkmoedigheid politiek te bedrijven, alsof hij eigenlijk liever met vrienden strijkkwartetten had willen spelen of over Teilhard de Chardin de batteren. Die gelijkmoedigheid was evenwel schijn: politiek was voor deze gedeputeerde een zeer beheerste pas sie, die hem dagelijks intensief bezig hield. Deze passie gold ook Zeeland, hij kent de historie van dit gewest grondig, hij ontwierp de provinciale vlag. Zijn werk als statenlid, senator en tenslotte gedeputeerde, zag hij bovendien als een voortzetting van een traditie: de familie Schorer heeft eeuwenlang deze provin cie in vele ambten gediend. Met zijn ver trek verliest het college een man van ei gen karakter en stijl." Nagtglas begint in zijn Levensberichten van Zeeuwen over het geslacht Schorer aldus: „Professor te Water, die een hof felijk man was, schreef in een brief, dat de plaats door de familie Schorer, tij dens onze republiek ingenomen, eenigs- zins zweemde naar den invloed der van Borsselens's in den grafelijken tijd. De heer en mevrouw Schorer ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur van de Algemene Zeeuwse (1 sep tember 1974).

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 28