herinneringen aan het wooldhuis 169 L ten op het Wooldhuis ter beschieting van het eiland. Een zware granaat ver woestte het dak en de ronde kamer van mijn vader. Kolonel Rose uit Edinburgh, die ik later ontmoette, nam zijn intrek in de kelders van het halfverwoeste huis. Op 1 9 november zag ik het met mijn va der terug. In de zitkamer werd op de par ketvloer gekookt met benzinetanks. Mijn vader beklaagde zich en dat werd toen verboden. Het huis was een chaos toen het vrij kwam. De gaten werden tijdelijk gedicht door de maatschappij „de Schelde", die er met de directie in trok. In 1 947 kwam er een herstelbeta ling van f 28.000,- los, zodat de ergste schade kon worden gerepareerd. De Schelde bewoonde het keurig en het voldeed weer aan het doel. In 1 953 was het voor f 310.000,- verzekerd, maar na de watersnood verkocht mijn moeder het Wooldhuis voor f 60.000,- aan de Schelde. Mijn vader was in 1 951 overle den, ikzelf zat voor mijn doctoraal in Am sterdam en ik had geen zeggenschap over deze transactie. Toch hebben vrien den en verwanten mij verweten, dat ik dit toen niet wist te voorkomen, en niet heb weten te bewerkstelligen het Wooldhuis aan een liefdadig doel of ont vangsthuis voor de gemeente, waartoe het bestemd was, te geven of verkopen. Men dient mijn moeders psychische noodsprong te zien in het licht van de watersnoodramp van 1 953. Velen raak ten de kop kwijt en deden dingen waar zij later spijt van kregen. Het huis werd vervolgens spoedig door de Schelde verkocht aan een particulier, de veearts De Groof, die er een aantal jaren in woonde, waarna het in andere handen overging. Conclusie Nu de sloop in de nabije toekomst voor komen is, zou ik willen pleiten om het Wooldhuis, en mogelijk „Waailust" met „De Zandlooper" erbij, op een gemeen telijke provinciale of landelijke monu mentenlijst te plaatsen. Het is een ge niaal gebouwd huis van een bijzonder karakter en stijl uit de jaren dertig. Goed gerestaureerd en welonderhouden, met witbespoten kiezelsteenmuren, kan het nog lang het „oogenlicht" en sieraad van het ronde eindpunt der Vlissingse boule vard blijven. Moge „Luctor et Emergo" indruk teruggekregen. Als Vlissings mo nument zou het de moeite waard zijn om het weer in ere te herstellen en het op nieuw wit te laten spuiten! In november 1944 werd er door de Schotten vier uur om het Wooldhuis ge vochten. Het is bekend dat vanuit Bres- kens de geallieerde kanonnen zich richt weerstonden we de nachtelijke bombar dementen tot we in november 1940 naar Middelburg evacueerden. Mijn va der bleef alleen achter, totdat de Duitse Generale Staf, ik meen in begin 1941, het stralend witte Wooldhuis bezette en het geheel grijs schilderde ter camoufla ge. Het huis heeft nooit die frisse witte De eetkamer met de lamp van Leerdamglas.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 7