Ir. DIRK ROOSENBURG 1887-1962 Roosenburg, die in 1930-1932 voor Vlissingens burgemeester Van Woelde- ren het Wooldhuis bouwde, is als archi tect in de eerste plaats bekend gewor den doorzijn grote kantoorgebouwen en door zijn activiteiten in dienst van Rijks waterstaat. Zijn oeuvre is echter aan zienlijk gevarieerder en omvat ook onder meer villa's, schoolgebouwen en volks woningbouwcomplexen. Dirk Roosenburg werd in 1887 in Den Haag geboren. Hij studeerde van 1905 tot 1 911 aan deTechnische Hogeschool te Delft en van 1911 tot 1912 aan de Ecole des Beaux Artste Parijs. Zijn eerste praktijkervaring deed hij vervolgens op bij architect Jan Stuyt te Amsterdam en bij de Rijksbouwmeester. Van 1 914 tot 1916 werkte hij als tekenaar bij H. P. Berlage. In 1916 vestigde Roosenburg zich als zelfstandig architect in zijn geboorte plaats en werd hij tevens als esthetisch adviseur aangesteld bij Rijkswaterstaat. Als zijn eerste geheel zelfstandig ont worpen en tot uitvoering gebrachte werk staat zijn eigen huis te boek, dat in 1918 aan de Haagse Kerkhoflaan ver rees. Met de tentoonstellingsgebouwen ten behoeve van de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam, die in 1919 naar zijn ontwerpen werden opge trokken, trad hij naar voren als een met name ook in bouwtechnische vernieu wingen geïnteresseerd architect. Het ging hier namelijk om een aantal houten gebouwen voorzien van uit planken sa mengestelde spantconstructies, die met opzet zodanig waren ontworpen dat zij ook gemakkelijk door niet speciaal voor de bouw opgeleide arbeiders in elkaar konden worden gezet. Het was wellicht via deze opdracht dat Roosenburg Al- bert Plesman leerde kennen. Feit is, dat zij vriendschapsbanden onderhielden en dat Roosenburg in de loop der tijd ver schillende grote KLM-opdrachten in de wacht wist te slepen. Een andere belangrijke opdrachtgever was de N.V. Philips, voor welk bedrijf Roosenburg tussen 1920 en 1930 een aantal kantoren, fabrieksgebouwen en laboratoria te Eindhoven bouwde. Intus sen was in 1 91 9-1 920 zijn eerste wo ningbouwcomplex tot stand gekomen. De Hooistraat in Amsterdams „Betondorp", woningbouw door D. Roosenburg uit 1 923-1 925. (Foto: Rijks- dienst voor de Monumentenzorg, Zeist). De uitwateringssluizen bij Den Oever, waterstaatswerk met esthetische verzorging door D. Roosenburg, voltooid in 1932. (Foto: Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst, Amsterdam).

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 9