3b e bibliografie van de werken van Eeuwout Teellinck WJop'tHof j. j. kloek, w. w. mijnhardt: verbreding en vervlakking 228 dat devertegenwoordigersvan het nieu we cultuurtype zich inspanden voor een grondige hervorming van het onderwijs. Immers, nationaal onderwijs was het in strument bij uitstek om de samenleving een gemeenschappelijke culturele basis te verschaffen. De totstandkoming van de eerste nationale Wet op het Lager Onderwijs van 1 806 moet dan ook in dit licht worden gezien. In Middelburg ver vulden met name de leden van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen deze voortrekkersrol. Zij beijverden zich om ook in deze stad het lager en middelbaar onderwijs te hervormen en aan te pas sen aan de eisen van de tijd. De klanten- boeken van Van Benthem verschaffen de mogelijkheid om de samenhang tus sen al deze verschijnselen waar te ne men. Uit de boekaanschaf blijkt dat de voorvechters van de Middelburgse on derwijshervorming tevens de voor naamste vertegenwoordigers waren van de nieuwe ontwikkeldencultuur. Besluit Finkielkrauts poging om de negatieve verschijnselen die we in de hedendaag se cultuur constateren, in historisch per spectief te plaatsen, doet sympathiek aan. Zijn diagnose helpt ons echter wei nig verder. Een willekeurige selectie van helden en schurken uit het wijsgerig ver leden leert ons slechts schijnbaar de wortels van cultuurhistorische verande ringen rond 1 800 te begrijpen. Dat ver leden is nu eenmaal geen grabbelton waaruit naar believen denkers en ge beurtenissen kunnen worden opgevist die vervolgens in een meeslepend sche ma worden ondergebracht. Het zou ar rogant zijn te beweren dat cultuurhisto rici het patent bezitten op een deugdelij ke analyse van de achtergronden van een fenomeen als cultuurvervlakking. Ze kunnen ons echter wel behoeden voor een al te versimpeld gebruik van etiket ten als cultuurverval. Het onderzoek dat ze daarvoor verrichten is specialistisch, technisch en weet vaak alleen maarvak- broeders in staat van opwinding te bren gen. Desalniettemin kan hun werk enig nut niet ontzegd worden. Wanneer we u daarvan hebben kunnen overuigen is deze bijeenkomst wat ons betreft ge slaagd. LITERATUUR: A. Finkielkraut, La défaite de la pensee (Parijs 1 987): vertaald als De ondergang van het denken (Amster dam 1 988). E. Gellner, Nations and nationalism (Oxford 1983). J. J. Kloek en W. W. Mijnhardt, Leescultuur in Mid delburg aan het begin van de negentiende eeuw M id- delburg 1 988). De belangstelling voor de vertegenwoordigers van de Na dere Reformatie verdiept zich. Bovenstaande bibliografie verscheen bij uitgeverij De Groot Goudriaan (J. H. Kok B.V.), Kampen. Prijs f 14,90.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 30