UITTREKSELS UIT HET „JOURNAAL VAN CONRAD RUTGER BUSKEN*) 1759 Den 3 December zijnde Maandag des avons een kwartieruurs voor Twaalfen, is mijne Dogter Jacoba Adriana gebo ren, en Vrijdags daaraanvolgende van D°= Westerhoff gedoopt. De getuigen zijn Oom Antoni Bochoute en Zuster Baert, zijnde vernoemt nae mijn Vader en Moej Adriana Bochoute, welke als Peters vrou assisteerde. Voor de kerktijt aan de voorn. Vrienden thee met confijt gepresenteert, en na de kerktijt kandeel etc. De vroetvrou is geweest Sara Gravius, die van mij bij het presenteren van het kint kreeg 3 rxd. en naderhant van mijn vrou 4 dü. Aan de kosterin heb gegeven voor het zetten van stoov: 30 St. paupers f 1. Den 26 December heb de geheele fami lie, sterk 16 perzoonen, des avons ter maaltijt onthaalt op kout eeten. De 3 hooftgeregten waren een gekookte os- seribbe in 't midden, één gebraade ham en schijf te wederzijden. Voorts 2 Schootels slaa en 16 schaaltjes. Voor het eeten wiert er kandeel gepresenteert. Oom Bochooute heeft aan de Minne ge geven 28 St. aan Janna van Renne onze Meijd, Moej Bochoute, aan Minne 1 rxd en f 2. aan de Meijt. Broer Baert gaf 11 St. aan Minne en 11 St. aan de Meijt, dat insgelijks alle de vrien den gaven. De Minne is geweest Suuze Gilles die 6 weeken bij ons was met de overdagen, aan welke voor een douceur gegeven heb 1 rxd. Voorts heeft ze in 't geheel aan drinkgelt gehad en minnehuur f 50. 1763 Den 21 Jan smorgens ten half agten is mijn Huisvrou ontijdig gelegen van een zoontje, zijnde na gissing van 4 a 5 maanden, gevende geen bewijs van le ven. Het is in een doosje begraven, in het baarhuisje van de Oostkerk. Aan den grafdelver Jan Langeraat heb gegeven 5 Schell., aan de vroetvrou Sara Gravius 4 rxd. aan Minne Sanna Schalven haar weekgelt, f 2. 1766 14 Jan. zijnde dinsd. is onze dogter Si bi I- la ziek geworden. Lag dien ganschen en den volgenden dag stil, was tusschen beiden ijlhoofdig, tot Donderdag smor gens, wanneer de Pokjes zig openbaar den. Hierop verminderde haar ziekte en alles liep na wens. In het aangezigt wa ren weinig Pokken circa 20, dog op bei de de handen was het vol. Met den 14 a 15de dag was ze weer op de been. 28 Jan. zijnde Dinsdag is onze middelste Dogter Johanna ziek geworden, klagen de gelijk meermalen, over pijn in de maag, waartoe haar een mixt. Diges. liet gebruiken, dog zonder succes. Zavons een pil purg. waarop swoond.smorgens een ruimen afgang volgde, dog zonder verligting van pijn. Savons liet oom Baert een voetbad gebruiken, en zuur deeg aan de voeten leggen. Sliep dien nagt tamelijk, doch wierd Donderdags zieker en savons, als ook den volgenden nagt confüs en woelagtig. Gebruikte een mixt. met(?). comt., voorts dec. Hord. met welk vrijdags smorgens was niet be ter. De pijn ontrent de maag bleef düu- ren, met gedurige ijlhoofdigheid, waar onder ze veel dog confus badt. Op de maag wiert een paxzel gelegt en ge bruikte een mixt. corr. c.exts. cort. Haar gewoone drank was dec.alb. z. met vm.2h. Savons ten tien üuren, wanneer ze, op sterk aanhouden, de laatste dos. van 't mixt. gebruikte, begon ze heftig te walgen en overtegeven, waarbij ze eens klaps present wiert. Dog voelende haare kragt bezwijken, en, zoo als het haar en ons toescheen, haar einde naderen, be val ze haaren geest, met de aandoenlijk- ste bewoordingen, doormengt met ge past Schriftuurtexten, aan God en Jezus, verzekert van haar aandeel aan, en de liefdevolle toenadering van Hem, ver langende om ontbonden en met Xs. te zijn. En ons, beneffens de omstaande vrienden vertroostende en vermaanen- de van toch over haar niet te weenen, al- zoo haar geluk te groot was, daar ze een booze werelt, en een elendig en zondig Licham stont te verwisselen voor vol maakte vreugde en zaligheid, waarvan ze betuigde, dat ze de beginselen reets smaakte en ondervond. Na dat deze werkzaamheden ruim een uur gedüürt hadden, raakte ze door vermoejtheit in stilte en wiert wederom als vooren con fuus. Wij besloten van de medicijnen af tezien, denkende dat haar einde nader de, terwijl intusschen haar dootgoet en de lijst van bekentmaking wiert gereet gelegt. Dog ten 3 uuren bekwam ze weer, wiert present, en wij zagen, tot on ze verwondering en blijdschap de Pokjes uitkomen. Zedert is ze present gebleven, dog zeer zwak. De pokjes waren niet van de slegtste, dog stonden in de beginnen flets, vervolgens fleuriger. Op den 3 Feb gingen haar oogen toe en den 10de weer open. Vervolgens had hare ziekte de ge woone loop, en ze deed in het begin van Maart haare kerkgang. 30 Janrij is onze Dogter Jacoba ziek ge worden 1776 Van den 6 tot den 31 dezer maand heeft het zeer sterk gevroozen, waardoor de zee van deze stad, en zo ver men zien konde, met zwaar ijs overdekt was. De koude is bij aanhoudendheid ruim zo sterk geweest als in het jaar 1740, zo men slegts 3 daagen van het jaar uitzon dert. Te Middelburg heeft men met een faëton met vier paarden bespannen en van vier menschen bezeten, over de Vest de stad rondgereden. De 27 en 28 Janij zijn bij uitstek koud geweest. Met den 3 feb. is het beginne te doojen. 1778 Den 25 July, Zaturdag, zijnde St. Ja- cobsdag, is door den Achtb. Raad dezer stad, ten verzoeke van 2 Duinkerkze Roomsche Heeren, zo men denkt, met voorkennis en bepaalde goedkeuring van zijn Hoogheid, buiten weten van Kerkeraad en Borgerij, en tegen het ge noegen der meeste en weldenkendste ingezetenen dezer stad, en tot bijzonde re smart en droeffenis der goddiensti- gen uit de Gemeente, aan de Roomsch- gezinden de vrijheid verleend om in deze stad voor hun een kerk te bouwen, waar toe de plaats bepaalt is. Zullende het Taanhuis provisioneel hun worden inge- ruimt waarin ook actueel den 23 Augst. den openbaren dienst voor de eerste- maal gehouden is, ter wijl dien dag vier Schildwagten voor dat huis geplaatst waren en aan alle de poorten de wagten verdubbeld. En voorts petrouljes geor- doneert waren om geweld met geweld te weeren. Vrijdags te vooren zijnde den 21 Augst. hebben uit de Borgerij B. La Mote en D. H. M. Bekker aan den Hr Caen als Re gerend Borgemeester uit naam der ge heele Borgerij een request gepresen-

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 31