uittreksels uit het „journaal" van conrad rutger busken 230 teert tot wering van voorn. Kerk. Dan Zijn WED weigerende zulx aantenemen. Dit gaf gelegenheid dat de Borgerij, geen gehoor vindende bij hun Wettige Over- geid, beneffens meer dan 1500 Boeren ten platten lande, bij een nader request zich gewend hebben tot Zijn Hoogheid. Daartoe deputeerende DHr Spiering- Brand- Boojs, die den 30 Augst. Zijn Hoogheid op het Lo hebben opgewagt. Vriendelijk ontfangen wierden, met ver zekering dat Zijn H. binnen 14 dagen deswegens aan den Raad zijn gedagte zou hebben laten toekomen. Dan Zijn Hoogh. hiermede wat langer dralende dan der gemeente, en voor de Boeren ten platten lande door gansch Walcheren behaagde, rees het gemor en de onstuimigheid van zommigen uit de steden zo hoog, dat ze zig niet ontzagen in dreigementen uittebersten om de Heeren te noodzaken den Roomschen Godsdienst te schortten. Gelijk zulx, op Zaturd. den 10 Oct. ook geschied is, staande eene deputatie van Burgers en Boeren binnen. 1781 Den 11. Octb. heeft DHr Bernh. Ulrich Not en Proc. tot Sluis de eerstemaal bij ons acces verzogt om met onze dogter Jaco- ba te verkeren. Op zijn aanhoudend vet- zoek is hem toegestaan om daags daar aan onze voorn, dogter voor een uurtje te komen opwagten. Vervolgens is er den 26. Do. een brief van zijn Ed. ouders aan ons gekomen om zijn gedaan voorstel bij ons te ondersteunen. Dan alles vrugte- loos, zijn Ed. is kort daarna, met een brief, beleefdelijk van ons bedankt. deren, heeft daar denzelven aanstoot en bedreiging geleden, en is schielijk daar op naar ter Veere vertrokken. Ondertusschen heeft dit voorval gele genheid gegeven tot een beroering bin nen de stad waarover het gewest moet bloozen en de nakomelingschap zal verslagen staan, te weten, niet alleen met verscheidene aanzienlijke en Bor- gerhuizen uitteplonderen en omverte- halen, maar ook Borger tegen Borger. "J Opmerking: De uittreksels, verzameld door mevr. Wies Roosenschoon, die in de Slibreeks nr. 42 geschreven heeft over „Betje Wolff en Coosje Busken: een harts vriendschap", geven een beeld uit het le ven van een apothekersgezin in de 18e eeuw en een weerslag van gebeurtenis sen te Vlissingen. De aantekeningen van de jaren 1778 en 1787 hebben betrek king op de perikelen over de bouw van een rooms-katholieke kerk te Vlissingen en de gewelddadigheden tegen de pa triotten aldaar. De afkortingen st. en rxd. betreffen stuivers en rijksdaalders, ter wijl Xs. Christus betekent. Het „Jour naal" berust in het Letterkundig Mu seum te 's-Gravenhage. WIES ROOSENSCHOON BETJE WOLFF EN COOSJE BUSKEN EEN HARTSVRIENDSCHAP V k -J k Omslag van nr reeks. 42 van de zeer aan te bevelen Slib- 1787 27 Juny heden arriveerde hier een Jagt van Dort met den Borg. Sandheuvel, voerende eene Statenvlag en Wimpel. Hierover bij zommige Schippers-gasten bedenking en bedreiging geschiedende van ze met geweld te zullen weeren, zonder dat er bescherming scheen opte- dagen, is het voorn. Jagt illico naar Mid delburg vertrokken. Sanderendaags zag men een publicatie tegen dit gepleegt geweld met een premie van 5 rxd^ om de daders te ontdekken. Dit zelve jagt donderdags den 28 Juny te Middelburg inlopende onder voorn. Vlag en Wimpel, en die niet willende veran- Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer In het herdenkingsartikel, geplaatst in het vorige nummer, zijn in de eer ste regel, tweede kolom van blz. 191 twee vergissingen (verwisselingen) ingeslopen: P. van der Feen moet zijn P. van der Veen en 1946 is 1964. In het laatstgenoemde jaar is ook de provinciale commissie Heemschut opgericht.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 32