HET ALBUM VAN ADRIAEN VAN DE VENNE Adriaen van de Venne s Album De hier naast afgedrukte afbeelding (1is de omslag van een kostbaar en kostelijk boek. Zij brengt ons tevens bij de inhoud van het werk. Te paard op de voorgrond rijden de ko ning en koningin van Bohemen, die, naar het zich laat aanzien, op weg zijn voor de jacht. Links op de achtergrond ziet men de toren van de St. Jacobskerk te 's-Gravenhage. Achter hen rijden prins Frederik Hendrik en zijn vrouw Amalia van Solms, op gepaste af stand. De dames dragen hoeden volgens de laatste mode, die op een toer door het noor den van Holland in juni 1 625 verwarring had veroorzaakt toen zij voor mannen werden aangezien. Men moet de afbeelding in kleur zien omdat de tekening in goud is opge werkt. Het geheel is tevens een goed voor beeld van het vakmanschap van Adriaen van de Venne. De kunstenaar is geen onbekende in het Zeeuwse land. Voor zover de bronnen reiken weten wij dat hij van 1 614-1 624 te Middel burg verbleef. Deze periode is van beslis sende betekenis voor zijn artistieke ontwik keling. In 1625 vertrekt hij naar Den Haag. Wij kennen hem als illustrator van de werken van Cats waaruit duidelijk blijkt, hoe goed de verstandhouding tussen de dichter en beel dend kunstenaar is geweest. In Den Haag was de faam van Adriaen van de Venne in middels doorgedrongen. De beschrijver van het album. Martin Royalton-Kisch, heeft in het uitgebreide voorwerk duidelijk aange toond hoe boeiend het hofleven in de jaren twintig van de 1 7e eeuw in Den Haag was. Een van de medespelers in dit leven was de koning van Bohemen - de Winterkoning zo als hij doorgaans werd genoemd. Het is de Winterkoning die wij nog al eens in het al bum tegenkomen. Het album kwam tot stand in 1 626. De inlei der draagt zoveel argumenten aan dat hij „almost certainly" tot de conclusie komt dat het spectaculaire album een geschenk is van de Winterkoning en zijn vrouw de koningin van Bohemen aan de stadhouder prins Fre derik Hendrik. De flap vermeldt dat de col lectie van 1 02 miniaturen een levendig por tret geven van het leven aan het hof maar ook van het volksleven op het platteland. Waarom wordt Frederik V, keurvorst van de Paltz, geboren 1596, Winterkoning ge noemd? Hij huwde in 1613 Elizabeth, doch ter van Jacobus I van Engeland. Als hoofd van de Protestantse Unie in Duitsland kozen de Bohemers hem in 1 61 9 tot hun koning in Martin Royalton-Kisch

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 33